שתף קטע נבחר

השגרירה הבאה בלונדון - דליה איציק

"ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר, כי שר החוץ שמעון פרס הציע לאיציק את תפקיד השגרירה בשבוע שעבר. היא התלבטה, התייעצה עם בני משפחתה, ולבסוף נפגשה עם ראש הממשלה והודיעה לו כי החליטה לשקול בחיוב את התפקיד

שרת התעשיה והמסחר, דליה איציק, עומדת להתמנות בקרוב לשגרירת ישראל בבריטניה - כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". את ההצעה העלה בפניה שר החוץ, שמעון פרס, והיא אושרה על ידי ראש הממשלה, אריאל שרון. השרה איציק אמרה אתמול: "אני בוחנת את ההצעה ורואה בה מחמאה ואתגר".
אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון אמורה איציק להתחיל את כהונתה כשגרירה בלונדון כבר באוקטובר הקרוב. היא תחליף את תא"ל (מיל') צבי שטאובר, שכיהן בתפקיד שנתיים. את ההצעה המפתיעה קיבלה איציק בתום ישיבת הממשלה, בתחילת השבוע שעבר, משר החוץ שמעון פרס, הנחשב לפטרונה הפוליטי. השרים שלום שמחון ורענן כהן שהיו בסביבה, ושמעו את הצעת פרס, חשבו שמדובר בבדיחה, ואחד מהם אף הפטיר: "מה פתאום? תפקיד כזה נותנים למי שנמצא בסוף דרכו הפוליטית, ואילו דליה נמצאת בשיאה".
השרה איציק לא מיהרה לתת תשובה, היא התייעצה עם בני ביתה - ואלה תמכו ברעיון בהתלהבות. לקראת סוף השבוע שעבר הודיעה איציק לפרס: "אני נוטה לקבל את התפקיד". פרס השיב לה: "אם את רוצה - התפקיד שלך".
פרס הסביר למקורביו כי אף שהוא יזם את רעיון המינוי, בכוונתו לנסות ולשכנע את איציק להישאר בחיים הפוליטיים משום שהיא נמצאת בנסיקה פוליטית - ועל פי סקרים היא ממוקמת בחמישיה הראשונה של מפלגת העבודה לכנסת הבאה.
ביום חמישי שעבר נפגשה איציק בארבע עיניים עם ראש הממשלה, אריאל שרון, וסיפרה לו על הצעת פרס ועל החלטתה לשקול בחיוב את קבלת התפקיד. שרון, שהיה מופתע, אמר לה: "אתמוך במינוי. אני משוכנע שתעשי את התפקיד בהצלחה כפי שאת עושה את תפקידך כשרת התמ"ס בתנאים לא קלים". למקורביו הוא אמר: "דליה היא בולדוזר, יש לה עוד הרבה לתרום בחיים הפוליטיים, אבל אתמוך במינויה".
השרה איציק אמרה אתמול: "התפקיד אכן הוצע לי ואני שוקלת זאת. אני רואה את ההצעה כמחמאה גדולה, והתפקיד מהווה אתגר מהמעלה הראשונה". איציק הדגישה כי גם אם תקבל את ההצעה - אין זה אומר שהיא פורשת מהחיים הפוליטיים, אלא רק "לוקחת פסק-זמן לאחר תקופה ארוכה של עבודה קשה".
ככל הידוע, זו תהיה הפעם הראשונה שבה שר מכהן בממשלת ישראל פורש מתפקידו לטובת קריירה דיפלומטית. איציק (49), נשואה ואם לשלושה, אחד מהם חייל בסדיר, החלה את הקריירה הפוליטית שלה לפני כעשרים שנה במסגרת הסתדרות המורים וכחברת הוועד המנהל של רשות השידור. ב-1989 נבחרה למועצת עיריית ירושלים ושימשה כסגניתו של ראש העיר לשעבר, טדי קולק. ב-1992 נבחרה לרשימת העבודה בכנסת ושימשה כיו"ר ועדת החינוך. בפריימריס לקראת בחירות 1996 הביסה איציק את מי שנחשבה אז לאשה החזקה בעבודה, אורה נמיר, והוצבה במקום התשיעי ברשימת העבודה לכנסת. בבחירות 1999 הוצבה איציק במקום השביעי ברשימת העבודה, ומונתה על ידי אהוד ברק לשרה לאיכות הסביבה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
מהתמ"ס לתמזה. דליה איציק
אתר הכנסת
מומלצים