שתף קטע נבחר

שמיניסטים לשרון: נסרב לשרת בצבא כיבוש

עצומה חדשה נגד השירות בשטחים: החותמים, מרביתם שמיניסטים לפני שירות צבאי, כותבים לראש הממשלה: "מדינת ישראל מבצעת פשעי מלחמה ורומסת זכויות אדם, תוך זריעת הרס בישובים פלסטיניים"

יותר ממאתיים בני נוער, מרביתם לפני שירות צבאי, חתמו על עצומה חדשה נגד שירות בשטחים, שנשלחה אתמול (ג') לראש הממשלה אריאל שרון.
החותמים, המכנים את העצומה "מכתב השמיניסטים 2002", טוענים כי מספרם שולש מאז עצומה דומה שהוגשה לראש הממשלה לפני שנה בדיוק. לדבריהם, הם מוכנים להיכלא ולא "לשמש כחיילי הכיבוש". נראה כי החותמים חלוקים בדעתם האם לסרב להתגייס לצה"ל - או רק לסרב ולשרת בשטחים.
חברי התנועה הודיעו כי יקימו בעוד כעשרה ימים סוכה בצומת בית אורן, מול כלא 6, שבו עצורים כעת שלושה מחותמי המכתב ב-2001, שם יפגינו למען שיחרור חבריהם. בכוונתם לפעול גם בבתי ספר ובתנועות נוער כדי להדגיש את המסרים במאבקם.
בתנועה מספרים ל-ynet כי רבים מהחותמים על המכתב המקורי עמדו במילתם והתעמתו עם הצבא לגבי השירות בשטחים. מרביתם קיבלו פטור מטעמי מצפון, פטור מקב"ן או פטור רפואי. "הצבא הוא גוף כובש, לא ניקח בזה חלק", אמר ל-ynet חגי מטר, בן 18, דובר תנועת "השמיניסטים". לדבריו, הוא עצמו צפוי להיכלא באוקטובר כסרבן שירות, אולם לדבריו בכוונתו להמשיך ולתרום למדינה בדרכים אחרות.
מדובר צה"ל נמסר ל-ynet כי בצה"ל מתייחסים בשנים האחרונות לתופעת הסרבנות כשולית, ואומרים כי מול קובץ הסרבנים ישנם רבבות המתגייסים מידי שנה במוטיבציה גבוהה. הסרבנים נשפטים באופן יחידני, לרוב על סירוב פקודה. עם זאת, בפעילויות חינוכיות שונות בצבא מוזכר הדבר כתופעה מובהקת שיש להוקיע.

מכתב השמיניסטים 2002

"אל ראש הממשלה, מר אריאל שרון
לפני כשנה שלחנו אליך, 62 נערות ונערים ישראלים אשר גדלו וחונכו בארץ, מכתב בו הצהרנו כי לא ניקח חלק בהמשך דיכוי העם הפלסטיני. היום, עם החרפת המצב בישראל ובשטחים, אנו, והרבים שהצטרפו אלינו, אומרים זאת שוב: אנו מסרבים להיות חיילים של הכיבוש.
מדינת ישראל מבצעת פשעי מלחמה ורומסת זכויות אדם, תוך זריעת הרס בישובים פלסטיניים; הפקעת אדמות, מאסרים והוצאות להורג ללא משפט, הריסות המוניות של בתים, עסקים ומבני ציבור, ביזה, סגר, עוצר, עינויים, מניעת טיפול רפואי ובנייה והרחבה של התנחלויות – מעשים אלה כולם מנוגדים למוסר האנושי ולאמנות בינלאומיות שישראל אשררה. באמצעות מעשים אלה ואחרים מונעת ישראל בשיטתיות מהפלסטינים כל אפשרות לקיים חיי יומיום סבירים. מציאות זו מובילה לסבל, פחד וייאוש, המולידים פיגועי טרור. לפיכך, לא זו בלבד שהכיבוש אינו מוסרי, הוא גם פוגע בביטחונם של אזרחי ישראל ותושביה. ביטחון כזה יושג רק באמצעות שלום צודק בין הישראלים לפלסטינים.
כשהממשלה הנבחרת רומסת ערכים דמוקרטיים ואת הסיכויים לשלום צודק באזור, אין לנו ברירה אלא לציית לצו מצפוננו ולסרב לקחת חלק במתקפה על העם הפלסטיני. כבני-נוער העומדים להיקרא לשירות צבאי, אנו מתחייבים לעשות את כל אשר יראה בעינינו לנכון כדי לא לשרת את הכיבוש. יש בינינו שיסרבו להתגייס. אחרים יסרבו לשרת מעבר לקו הירוק או ימנעו משירות בדרכים אחרות – כל הדרכים הללו לגיטימיות ואף הכרחיות בעינינו, ואנו קוראים לבני גילנו ולחיילים בשירות סדיר, בקבע ובמילואים לנהוג כמונו.
עותקים: שר הבטחון, בנימין בן אליעזר, שרת החינוך, לימור לבנת, הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
(ארכיון)
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום : איי פי
שרון. קיבל את העצומה
צילום : איי פי
מומלצים