שתף קטע נבחר

המשטרה: היס עבר על החוק

העבירה את ממצאי החקירה לפרקליטות. החשד: עשה שימוש בחלקי גופות בניגוד לחוק. לא נמצאו ראיות המצביעות על עדויות שקר שמסר היס בבית המשפט. ח"כ גילאון: להשעותו מיד

המשטרה קובעת: מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, פרופ' יהודה היס, עבר לכאורה על החוק כאשר עשה שימוש בגופות לצרכי מחקר ולימוד ללא היתר.
עם זאת, נמצא כי אין תשתית ראייתית להעמיד את פרופ' היס לדין על עבירה של מסירת עדות שקר בבית משפט. החשד היה כי היס מסר עדויות על ניתוחים בגופות ללא שהיה נוכח בניתוחים.
היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) העבירה את מסקנותיה בעניינו של היס לפרקליטות מחוז תל אביב. התביעה תצטרך להחליט כעת אם להעמיד את היס לדין על סמך הממצאים.
העונש על ביתור גוויה בניגוד להוראות חוק האנטומיה והפתולוגיה הוא עד שלוש שנות מאסר בפועל. בתגובה לממצאים דרש חבר הכנסת אילן גלאון (מרצ) משר הבריאות להשעות את פרופ' היס. ממשרד הבריאות נמסר כי "הנושא נמצא בפרקליטות ונפעל בהתאם להנחיותיה". היס עצמו סירב להתראיין.

בעקבות הפרסום

חקירת המשטרה נגד היס נפתחה לפני כשנה, בעקבות מסקנות של ועדת סגלסון. הוועדה הוקמה בעקבות תחקיר עיתונאי שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות".
התחקיר קבע כי היס עשה שימוש בחלקי גופות לצרכי מחקר, ואף מכר אותן למוסדות שונים תמורת תשלום. חוק הפתולוגיה והאנטומיה מסדיר את נתיחת הגופות בישראל. על פי החוק, הסמכות להחליט על נתיחת גופו של נפטר היא של קרוביו, אלא אם כן הגופה נתרמה למדע על ידי הנפטר בעודו בחיים.
נתיחת הגופה נעשית לצרכי קביעת גורם המוות ולכן קובע החוק כי קרובי הנפטר יוכלו לאשר את ביצועה. לעומת זאת, שימוש בגופה או בחלקים ממנה לצרכי מחקר ולימוד, מותר על פי החוק רק אם האדם נתן לכך הסכמה עוד בחייו. החוק אינו מתייחס לשאלה אם ניתן לעשות שימוש בגופה לצרכים אלה בהסכמת המשפחה. ובכל מקרה, המשטרה קבעה כי במכון הפתולוגי נעשה שימוש בחלקי הגופות ללא שכלל נעשתה פניה למשפחות.
יש לציין כי המכון הפתולוגי עלה בשנים האחרונות לכותרות בשל שורה של פרשיות נוספות וביניהן החלפת גופות חללים של לוחמי השייטת שנהרגו בלבנון, אי קבירת חלקי גופות, ותלונות על יחס מעליב לקרובי הרוגים בפיגועים. רק אתמול אירעה במכון טעות במהלכה הוחלפו גופות של שני צעירים שנהרגו בתאונת דרכים.

"חייבים להשעות"

לדרישה להשעות את היס הצטרפה גם משפחתו של חייל שנהרג בלבנון ואיבריו נתגלו במכון לרפואה משפטית שלוש שנים לאחר הבאתו לקבורה.
עו"ד דורון כספי, המייצג את המשפחה: "ממצאי המשטרה עומדים בקנה אחד עם טענות המשפחה, כפי שהועלו במסגרת תביעת נזיקין נגד היס, בדבר חילול גופתו של בנם החייל אשר נהרג בלבנון ונטילת איבריו למטרות זרות, שלא כדין וללא היתר".
עורך הדין מסר כי "בזמנו עתרה המשפחה לבג"צ ביחד עם גורמים נוספים, בדרישה להשעות את פרופ' היס. בג"צ היה בדיעה כי המועד הנכון לשקול את השעייתו הינו בתום חקירת המשטרה. המשפחה בדיעה כי עתה, משנמצאו ראיות לכאורה לעברות פליליות אשר בוצעו ע"י פרופ' היס, מתחייבת השעייתו לאלתר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
חשוד. היס
צילום גלי תיבון
מסמך מהחקירה, מחירי החלקים
מומלצים