שתף קטע נבחר

ראש הממשלה: עיראק הסתירה נשק כימי וביולוגי בסוריה

שרון סייג את המידע וציין שטרם אומת באופן סופי; עוד גילה: חולייה פלסטינית התאמנה בעיראק ותיכננה לפגוע במטוסים בנתב"ג; שר פלסטיני ביקר לאחרונה בעיראק לצורכי תיאום; ח"כים מהעבודה: "ראש הממשלה הכניס את הציבור לפאניקה לצרכים פוליטיים"; מצנע: "פינקלשטיין בא במיוחד לארץ כדי להפחיד ולאיים"

"יש ידיעות לפיהן עיראק העבירה לסוריה אמצעי לחימה כימיים וביולוגיים כדי להסתירם מהפקחים", כך אמר אמש (ג') ראש הממשלה, אריאל שרון, בראיון לתוכנית "משעל חם" בערוץ 2.
שרון ציין שהמידע שבידי ישראל בנושא לא אומת עדיין באופן סופי, אולם נעשים מאמצים לאמת אותו. שרון לא הבהיר בראיון מהו מקור המידע ובאיזה אופן התקבל.
עוד גילה שרון בראיון שהמודיעין העיראקי אימן חוליית טרור פלסטינית שהייתה אמורה לבצע פיגועים המוניים בישראל, בין היתר במטוסים בנמל התעופה "בן גוריון". לדבריו, החוליה קיבלה אימון בשימוש בטילי כתף וטילי קרקע-אוויר. החולייה חזרה לישראל ונתפסה באחרונה.
כמו כן אמר שרון שמדענים עיראקיים שעבדו בתעשיית הנשק שלה עובדים כעת בתעשיה הגרעינית של לוב "וייתכן שזהו האיום של השנים הבאות". עוד גילה שרון שמתנהלים מגעים בין הרשות הפלסטינית ועיראק. לדבריו, זכארי אל ערא, שר פלסטיני לשעבר, מבכירי הפתח וחבר הועד הפועל של הארגון, ביקר לאחרונה בעיראק לצורכי תיאום.
שרון נשאל האם יש לצה"ל תוכניות מגירה למקרה שישראל תותקף והשיב: "במידה וישראל תותקף היא תדע להגן על אזרחיה ואזרחי המדינה צריכים לדעת זאת וצריכים להרגיש ביטחון בכך שנערכנו בכל הדרכים ובכל האמצעים". שרון נשאל בשאלת-המשך האם תוכניות אלה מתואמות עם האמריקנים והשיב: "על הנושאים האלה נדון עם האמריקאים בהרחבה".

"פאניקה" פוליטית

בתוך כך ספג אתמול (ג') שרון ביקורת מכיוון ח"כים של העבודה, שטענו ש"אווירת הפאניקה" שיצר בימים האחרונים על רקע המשבר בעיראק נועדה לצרכים פוליטיים.
הביקורת על שרון והליכוד התחדדה בעקבות דברים שאמר בוועדת חוץ וביטחון ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, שהעריך שהתקיפה האמריקנית בעיראק תחל בפברואר, אולם "הסיכוי שעיראק תנסה לתקוף את ישראל בנשק לא קונבנציונלי, לפני הפעולה האמריקנית, הוא בסבירות נמוכה". פרקש הסביר שהתקפה שכזו "תחשוף את העובדה שבידיה של עיראק נשק מסוג זה, בניגוד להכחשותיה". הוא ציין כי בשונה ממלחמת המפרץ, יש כיום פחות התבטאויות עיראקיות נגד ישראל או הצהרות על כוונה לתקוף.
דבריו של האלוף פרקש, שהושמעו בנחת ועמדו בסתירה מוחלטת לדבריו של שרון שלשום כי "אכן ישראל נמצאת בסכנה" - הוציאו כמה חברי כנסת מכליהם. ח"כ אברהם בייגה שוחט (עבודה), תקף את ראש הממשלה בחריפות בצאתו מן הישיבה. "שרון עושה הצגות ומכניס מדינה שלמה לפאניקה, כדי להסיט את תשומת הלב מהשחיתות בליכוד", אמר. לדבריו הצטרף ח"כ מהליכוד, שנכח בישיבת הוועדה: "מלבים פה את הפאניקה כדי להתמודד עם סיטואציה פוליטית לא נעימה ומנסים לשנות את כותרות העיתונים".

רמון: "החיסון אינו סוכריה"

גם יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ חיים רמון, רמז כי הבהלה מתקיפה ביולוגית או כימית מוקדמת ונובעת מההתרחשות במערכת הפוליטית. "הציבור הישראלי דרוך גם ככה. לא צריך להוסיף לו", אמר רמון ל-ynet. "ההיערכות שלנו יוצאת דופן לעומת מה שהיה כאן במלחמה הקודמת. גם היכולת הצבאית העיראקית אינה יוצרת פאניקה ואנשי הצבא שמדברים בוועדה - גם הם אינם יוצרים פאניקה. ראש אמ"ן מיעט לדבר על עיראק אתמול, אבל כבר לפני חודשיים הוא אמר שהאיום העיראקי אינו מדיר שינה מעיניו. גם אני יודע את הדברים מתוקף היותי יו"ר ועדת החוץ והביטחון. מה, אנחנו מדינה חסרת פאניקה, שצריך להוסיף פאניקה מיותרת?"
ח"כ רמון מתח ביקורת על הדלפות משרד הבריאות כי יש כוונה לחסן את כלל האוכלוסייה בישראל נגד מגפת האבעבועות השחורות. "אני רוצה להזכיר לכולם שהחיסון הזה הוא לא סוכריה", הדגיש רמון. "אני מזכיר ששני אנשים ימותו מתוך כל מיליון מחוסנים, ועוד חמישה עד שמונה יהיו נכים לכל חייהם".
יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, אמר אתמול במהלך ביקורו בגלבוע, כי "בימים האחרונים אנו פותחים עיתון וקוראים על ענני מלחמה. אנחנו נמצאים במציאות שבה הממשלה בלתי-אחראית, מכניסה היסטריה ופחד בציבור מפני מלחמה, שאנו לא שותפים לה. זו ממשלה שאין לה פתרון, ולכן היא נוקטת בשיטה של עשיית כותרות, כמו הסכנה מעיראק. פינקלשטיין בא במיוחד לארץ כדי להפחיד ולאיים".

הסכנה האמיתית: אל-קאעידה

בסקירה המודיעינית שערך האלוף פרקש, הוא דיווח לוועדה כי אגף המודיעין מכין תוכנית מסווגת שעוסקת ביום שלאחר המלחמה בעיראק. "חלק מן המסקנות כבר הועברו לידי האמריקנים", אמר פרקש לח"כים.
לדבריו, הוא מודאג הרבה יותר מהשינויים באסטרטגיית הפעולה של ארגון הטרור אל-קאעידה, שמתמקד באחרונה בטרור נגד יהודים וישראלים. "זה התחיל בפיגוע בטוניס בבית הכנסת בג'רבה, והמשיך בפיגוע במלון במומבסה. אנו יודעים שאל-קעאידה בונה תאים ברשות הפלסטינית ובעיקר בעזה, וכן ידוע לנו כי חוליות כבר הניחו מטענים ברצועה", אמר האלוף פרקש.
ראש אמ"ן דחה על הסף את הקשר בין הירידה במספר הפיגועים לבחירות בישראל. הירידה במספר הפיגועים, לטענתו, נובעת מהצלחות צה"ל ואינה קשורה להחלטה של ארגוני הטרור הפלסטיניים להנמיך את האש לקראת הבחירות.

הליכוד: העבודה תבוסתנית

ליאור חורב, מנהל ההסברה במטה שרון, הגיב לטענות חברי העבודה נגד ראש הממשלה: "הבושה נעלמה במפלגת העבודה. מפלגת העבודה בראשות הטירון הפוליטי מצנע שלא מצליחה לעלות ברבע מנדט בסקרים, מעיזה היום לעשות מעניין המאחד את הציבור כולו הון פוליטי. זוהי דוגמה לחוסר האחריות ולהיעדר המנהיגות במפלגת העבודה. לישראל יש הבנה עם ארה"ב בנושא העיראקי. עיתוי המלחמה אינו תלוי בישראל. חובתו של ראש הממשלה להיערך לכל איום, וכך תעשה הממשלה. מפלגת העבודה מעדיפה אחדות עם הערבים ופוסלת את מנהיגותו של שרון, וממשיכה בקו התבוסתני המאפיין אותה".

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
שרון בראיון בערוץ 2.
צילום: ערוץ 2
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
פרקש. סיכוי נמוך
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: אורן אגמון
שוחט. הוא מסיט את תשומת הלב
צילום: אורן אגמון
מומלצים