שתף קטע נבחר

4 הרוגים בהתקפה על הישיבה בהתנחלות עתניאל

שני מחבלים נכנסו למטבח של ישיבת ההסדר בהתנחלות ורצחו את 4 תורני האוכל. עוד 9 ישראלים נפצעו באירוע לפני שהמחבלים חוסלו. הג'יהאד: זו נקמה על חיסול פעיל בכיר בארגון

ארבעה ישראלים נהרגו בפיגוע שהיה ביום שישי בערב בהתנחלות עתניאל בדרום הר חברון: גבריאל חוטר (18) מהיישוב אלוני הבשן; צביקה זימן (18) מרעות; טוראי יהודה במברגר (19) מקרני שומרון; סמ"ר נעם אפטר (23) משילה. במברגר ואפטר הם חיילי צה"ל בחופשה ללא תשלום, שלמדו בישיבת ההסדר. בפיגוע נפצעו תשעה חיילים - חמישה מהם לוחמים שהשתתפו בחילופי אש עם המחבלים, וארבעה מהם תלמידי הישיבה שהינם חיילים בחופשה ללא תשלום.

המחבלים חתכו את הגדר וחדרו למטבח

שני מחבלים, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שהיו לבושים במדי צה"ל ובאפודי קרב וחמושים ברובי M-16 ובשמונה מחסניות, הגיעו להתנחלות בערך בשעה 19:40 בערב שבת. הם עשו את דרכם בוואדי שבין העיירה דהריה לעתניאל, והתקרבו מדרום לישיבת ההסדר של עתניאל, שבית המדרש הגבוה שלה נראה היטב בכל רחבי האזור. רוב ההתנחלות אינה מוקפת גדר, ודווקא ישיבת ההסדר מגודרת - אולם המחבלים חתכו את הגדר הרעועה ללא קושי ונכנסו למבנה.
מייד עם כניסתם לישיבה פתחו המחבלים באש לכל עבר. הם התקדמו תוך כדי ירי אל המטבח, שנמצא בחלקה האחורי של הישיבה, ונכנסו לתוכו דרך דלת השירות האחורית. באותה שעה סיימו תורני המטבח לסדר את המנות הראשונות על צלחות ההגשה, והחלו להוציאן לחדר האוכל.
ארבעת התורנים ששהו במטבח נפגעו מן האש ונהרגו, אולם נעם אפטר הצליח, לפני שנהרג, לסגור ולנעול את הדלת המפרידה בין המטבח לחדר האוכל, כך שהמחבלים לא הצליחו להיכנס לחדר האוכל, שבו היו באותה עת עשרות רבות של תלמידים ואנשי סגל. המחבלים ירו בכל זאת לתוך חדר האוכל דרך חלונות בדלת, ומן האש נפצעו ארבעה מתלמידי הישיבה, אחד מהם באורח בינוני-קשה.

תלמידים השיבו אש מתוך חדר האוכל

תלמידים השיבו אש מתוך חדר האוכל לעבר המחבלים. אחד מהפצועים באירוע, יעקב אוחנה (22), תלמיד ישיבת הר-עציון שבגוש-עציון, היה, לפי עדותו, הראשון שהשיב אש מתוך חדר האוכל לעבר המחבלים. "שמענו יריות מתוך המטבח, וישר הבנו כי מדובר בפיגוע", סיפר אוחנה ל-ynet, "לקחתי תת-מקלע עוזי שהיה על השולחן לידי, ויריתי צרור לכיוון המטבח". לטענת אוחנה, האש שנורתה אל המחבלים מתוך חדר האוכל גרמה להם לחשוב שיש במקום לוחמים חמושים, ולכן הם נמנעו לפרוץ לחדר האוכל. תלמיד נוסף, אסף פאסי, השיב אש לעבר המחבלים, ואחרי-כן השתתף במרדף אחריהם ונפצע.
לשמע היריות נזעקו למקום לוחמים מגדוד "לביא". מפקדת הגדוד ממוקמת סמוך לשער ההתנחלות, לאחר שצה"ל העביר בשנה האחרונה מוצבים ובסיסים רבים לתוך יישובים יהודיים בשטחים כדי לספק להם הגנה טובה יותר. במפקדה ישב אותה שעה רב-סרן סלים, סגן מפקד הגדוד. לשמע היריות הוא אסף כוח התערבות של לוחמים שהיו בבסיס, והם הגיעו למקום הפיגוע בתוך שתי דקות. לדברי קצין בכיר, "התגובה המהירה של כוחות מגדוד 'לביא', שבסיסם נמצא בצמוד ליישוב, סיימה את האירוע בתוך דקות. אם המחבלים היו מצליחים לפרוץ את הדלת בין המטבח לחדר האוכל, זה היה מסתיים בטבח חמור בהרבה".
המחבלים, שזיהו כנראה את החיילים המתקרבים, החלו לנהל חילופי אש עם חיילי הכוח. אחד מהמחבלים ניסה להסתגר במטבח, אולם יצא לאחר-מכן ונהרג בחילופי האש כ-20 מטרים משם. בחילופי האש נפצעו באורח קל רב-סרן סלים ואחד מקציני המטה שלו. השניים פונו לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים.
במקביל נפתח חדר האוכל, ומתנדבי ההצלה של יהודה ושומרון החלו לפנות את הפצועים ולטפל בהם. הלוחמים סרקו את פתחי חדר האוכל, ולאחר שנשללה האפשרות להימצאותו של מחבל נוסף במקום, נכנסו כוחות ההצלה גם למטבח עצמו. בשלב זה לא היה ניתן כבר להציל את ארבעת התורנים, ומותם נקבע במקום.

המח"ט והמג"ד הסתערו על המחבל והרגו אותו

המחבל השני נמלט מן היישוב במהלך חילופי האש עם חיילי "לביא". הוא יצא דרך הפתח שממנו נכנס, ורץ לאורך הוואדי חזרה לכיוון דהריה. כוח בראשות מפקד חטיבת יהודה, אלוף-משנה חגי מרדכי, ומפקד גדוד שחם מחטיבת הנח"ל, סגן-אלוף ערן, יצא בעקבות המחבלים. בראש הכוח צעד קצין הגישוש של אוגדת יהודה, סגן איימן.
הכוח התקדם בעקבות המחבל השני לכיוון מחצבה גדולה דרומית ליישוב. המחבל הבחין בחיילים ופתח באש לעברם. הוא פצע שלושה מהם באורח קל. הכוחות השיבו אש לעבר המחבל, אולם הוא הסתתר מאחורי סלעים ושיחים. הכוחות המשיכו לירות לעבר המחבל על מנת לרתקו למקום המחסה, ובמקביל איגפו מפקד החטיבה ומפקד הגדוד את המחבל משני עבריו, הסתערו עליו והרגו אותו.
בין החיילים שנפצעו בחילופי האש היה סמל-ראשון ע', הקשר של מפקד החטיבה, ששימש גם כקשר של מפקד החטיבה הקודם, אלוף-משנה דרור ויינברג ז"ל. כאשר נפגע ויינברג בחזהו בירי מן המארב בחברון, רץ ע' לתוך הסמטה וחילץ אותו על גבו לג'יפ, משם לקח אותו לעמדת איסוף הפצועים. שני הפצועים האחרים שנפצעו הם לוחמים בגדוד "שחם" ובגדוד "לביא".
ביישוב עצמו עברו חיילי צה"ל מבית לבית ווידאו כי המחבלים לא הצליחו לפגוע באנשים נוספים או להתבצר ביישוב. שלוש שעות מתום הארוע, הוא הסתיים בארבעה הרוגים ישראלים, תשעה פצועים, ושני מחבלים הרוגים.
ארבעת הפצועים בחדר האוכל של הישיבה הועברו לבתי החולים "סורוקה" בבאר-שבע ו"הדסה עין-כרם" בירושלים, לאחר טיפול ראשוני שקיבלו ממתנדבי ההצלה של יהודה ושומרון. כמה מהם כבר שוחררו, וגם מצבו של הפצוע הקשה התייצב, והוא מוגדר כעת בינוני.

נהרס ביתו של ראש חוליית הג'יהאד באזור

מזכ"ל ארגון הג'יהאד האיסלמי, רמדאן עבדאללה שלאח, קיבל אחריות על הפיגוע בשיחה עם תחנת הטלוויזיה אל ג'זירה, ואמר כי מדובר בתגובה על הריגת בכיר הג'יהאד יום קודם לכן בקבטיה, חמזה אבו אל רוב. בתשובה לשאלה כיצד הפיגוע ישפיע על המשא ומתן להפסקת הפיגועים שמתנהל בין הפלגים הפלסטינים בקהיר, אמר שלאח כי "ביום חמישי האויב שיגר מסר כשהרג תשעה פלסטינים, והיום שלחו הלוחמים שלנו את התשובה למסר הזה". ראשי הפלגים הפלסטינים הכריזו כי יגיבו "באופן קשה" על פעולות צה"ל בשטחים, בהם נהרגו תשעה פלסטנים. ברשות טוענים כי הפעולות מכשילות את המשא ומתן הבין-פלסטיני להפסקת אש, וגוררות את הפלגים להגיב בפיגועים.
הג'יהאד האיסלמי לא פרסם את שמות המחבלים שהשתתפו בפיגוע, אולם במערכת הביטחון העריכו כי אחד מהשניים הוא ראש חוליית הג'יהאד באזור, עבד אל-רחים ת'לאחמה קיק. במערכת הביטחון אומרים כי משפחתו של אל-קיק הקימה הבוקר סוכת אבלים. בשבת בבוקר הרסו כוחות צה"ל את ביתו של אל-קיק בעיירה דורא, צפונית לעתניאל. מצה"ל נמסר כי המחבל, עבד אל-רחים ת'לאחמה קיק, השתתף גם בפיגוע ירי נגד ג'יפ צבאי בקיץ 2001, וכן סחר באמצעי לחימה וגייס אנשים לחוליית הג'יהאד.

אותה התארגנות ביצעה את המארב בחברון

אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, אמר בתום האירוע כי שני המחבלים השתייכו לתשתית הג'יהאד האיסלאמי בחברון. קצין בכיר הוסיף כי מדובר באותה תשתית שאחראית לפיגוע הירי בציר המתפללים ב-15 בנובמבר, בו נהרגו 12 אנשי כוחות הביטחון, ובראשם מפקד חטיבת יהודה הקודם, אלוף-משנה ויינברג. "במבצע שניהל צה"ל באזור חברון לאחר אותו פיגוע נעצרו עשרות מחברי כלל הארגונים וגם התארגנות הג'יהאד ספגה מכה קשה, אבל עדיין יש בשטח כ-50 פעילים שלה", אמר קצין בפיקוד מרכז.
בשבת בבוקר הגיע למקום האירוע הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, וסייר בזירת הפיגוע עם אלוף הפיקוד ומפקד האוגדה, תת-אלוף עמוס בן אברהם. הקצינים הבכירים סיפרו לרמטכ"ל כי התגובה המהירה של הכוחות והגעתם לאירוע בתוך כשתי דקות בלבד, סיימה במהירות את מעורבות האזרחים באירוע, והעבירה אותו לשלב של לחימה של כוחות צה"ל במחבלים, ובכך נחסכו קורבנות רבים. "אם הכוחות היו מתמהמהים או נמצאים מעט רחוק יותר, היו מצליחים המחבלים להיכנס לחדר האוכל ולהרוג רבים מיושביו", אמר קצין המעורב בתחקיר. בפיקוד מרכז סיפרו אתמול כי בחודש האחרון הצליחו צה"ל והשב"כ לסכל ולשבש 21 פיגועי חדירה ליישובים ברחבי השטחים בשלבים שונים של הכנות.

בהכנת הכתבה השתתפו עלי ואקד וארצי חלפון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חדר האוכל של הישיבה. נמנע טבח חמור בהרבה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חדר האוכל. התגובה המהירה של הלוחמים סיימה את האירוע בתוך דקות
צילום: איי פי
מומלצים