שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צ'ורה לא מפסיק לסגור מעגלים
  הוא נדד בין הליגה השנייה באיטליה, לאנ.בי.איי וחזרה. הוא קופץ מישראל לטורקיה שוב ושוב. כל מה שרציתם לדעת על הבוסמן החדש-ישן של מכבי תל אביב

  ראדיסב צ'ורצ'יץ' (35, 2.06), שחזר למכבי תל אביב השבוע, לא מפסיק לסגור מעגלים. הוא שיחק בליגה השניה באיטליה, עבר לאנ.בי.איי ושב לליגת המשנה האיטלקית. הוא נבחן במכבי תל אביב, לא הרשים, וחזר אליה פעמיים אחר כך. הוא רושם עכשיו מעבר רביעי על מסלול טורקיה-ישראל. עכשיו כשהוא שוב לובש צהוב, נראה שצ'ורצ'יץ' מרגיש שהוא במקום הכי טוב בשבילו.
  ראדיסב צ'ורצ'יץ' החל לשחק כדורסל מקצועני בשנת 1987, בקבוצה הסלובנית אולימפיה לובליאנה. אחרי ארבע עונות החליט לצאת לשוק הבינלאומי.
  התחנה הראשונה שלו, בעונת 91-92, הייתה בליגה השנייה באיטליה, בקבוצת אודינה. הוא שיחק 7 משחקים בלבד בקבוצה ותרם 20.4 נקודות, 14.3 ריבאונדים, 71% מקו העונשין ו-56.8% מהשדה. לאור הפתיחה הצנועה, אף אחד לא יכול היה לנחש את הקפיצה הגדולה שהוא עומד לעשות.
  צ'ורצ'יץ', שגילה מאסה יוצאת דופן במונחים אירופים ושילב במשחקו יכולת טכנית מרשימה, פתח במסע לכיבוש האנ.בי.איי, מסע שהסתיים בחוזה בדאלאס מאבריקס. הוא חתם לשנה בקבוצה אולם שיחק בה רק 20 משחקים, בתפוקה סמלית של 2.9 נקודות,.2.5 ריבאונדים, 72.2% מקו העונשין ו-39% מהשדה.
  שנת יובש אחת בדאלאס הכניסה את צ'ורה לפרופורציות, והבהירה לו שעדיף להיות כוכב באירופה מאשר נער פוסטר באנ.בי.איי.
  אחת הקבוצות הראשונות איתן ערך צ'ורצ'יץ' היכרות קרובה, הייתה מכבי תל אביב. השחקן הוזמן להתרשמות הדדית ביד אליהו, אבל הופיע כשהוא סובל מעודף משקל ומסירבול במשחקו. במכבי תל אביב הבינו את הפונציאל, אבל זה לא הספיק. לא בשלב הזה בכל אופן.
  צ'ורצ'יץ' שב ללליגה השנייה באיטליה, ושיחק בססארי. שם לא היה לו קשה להיות אחד הזרים היעילים של הליגה. המספרים שלו בססארי: 18.9 נקודות, 11.9 ריבאונדים 0.8 אסיסטים, 80.2% מקו העונשין , 68.1% משתי הנקודות.
  אחרי התצוגות שנתן בססארי, ראתה אותו האלופה הישראלית באור שונה לגמרי. היא החתימה אותו ללא היסוס לשנתיים.
  במדי מכבי תל אביב זכה צ'ורה בשתי אליפויות רצופות. הוא שמר על יציבות לאורך כל הקדנציה שלו במכבי תל אביב, בכל הקטגוריות. המספרים שלו בעונת 94-95: 13.9 נקודות, 7 ריבאונדים, 68.6% מהשתיים, 77% מהקו. זאת ב-24 משחקים. המספרים שלו בעונת 95-96: 13.5 נקודות, 6.9 ריבאונדים, 1.5 אסיסטים, 64.9% מהשתיים, 73.9% מהקו (זו העונה היחידה שלו באירופה, בה זרק פחות מ-100 זריקות עונשין). זאת ב-22 משחקים.
  על עונתו השנייה העיבה תקרית קשה בין השחקן לבין עיתונאי הארץ, אלי סהר. צ'ורצ'יץ' שכעס מאוד על ביקורת שמתח סהר עליו, תקף את העיתונאי במהלך אימון של הקבוצה. הוא התנצל, נקנס ואף נגרר לדיון משפטי, אולם הוא לא הודח מהקבוצה.
  אחרי שנתיים במכבי תל אביב, פתח צ'ורצ'יץ' את הפרק הטורקי של הקריירה שלו. בעונת 96-97 הוא שיחק בטובורג איזמיר – קבוצת מרכז טבלה ומטה - והמשיך לספק נתונים מרשימים: 20.1 נקודות, 8.4 ריבאונדים, 1.1 אסיסטים, 3.1 איבודי כדור, 60.7% משתי הנקודות, 83.6% מקו העונשין. למרות זאת, צ'ורצ'יץ' התגעגע לקבוצות צמרת, וגם לכדורסל הישראלי.
  מכיוון שבתקופה ההיא מכבי תל אביב לא הייתה אופציה ממשית מבחינתו, היה המרדף של הפועל ירושלים אחרי השחקן מחמיא ומעניין עבור צ'ורצ'יץ'. ירושלים, שלא נרתעה מהצהרות אליפות, ידעה שעם מאסה גדולה כל כך ברחבה, יש לה סיכוי.
  צ'ורצ'יץ' חתם בירושלים, וכשהגיע גילתה ירושלים שהמאסה השתנתה, ולאו דווקא לרעה. השחקן השיל קרוב ל-30 קילוגרם מגופו, אך לא איבד את הנוכחות שלו בצבע. הוא הפך מהיר יותר, גמיש והיה טוב מתמיד. הוא שיחק בירושלים שתי עונות, אך למרות שהקבוצה נראתה בשיאה, לא הצליחו צ'ורצ'יץ' וחבריו להשיג תואר ממשי.
  בעונתו הראשונה בקבוצה, הוביל צ'ורצ'יץ' את ירושלים בנקודות ובכדורים חוזרים (21.3, 7.5). אחוזי הקליעה שלו היו 63.2% מהשתיים, ו-83.1% מקו העונשין, ב-37 דקות משחק. בליגה האירופית קלע השחקן 18 נקודות וקטף 5 ריבאונדים ב-15 משחקים. לאורך כל העונה שמר צ'ורה על ממוצע גבוה של 37 דקות משחק.
  בעונה שאחרי המשיך צ'ורה לספק את הסחורה. ב-22 משחקי הליגה הוא קבע 18.4 נקודות ו-7.8 ריבאונדים לערב. הוא קלע באחוזים גבוהים - 68% לשתי נקודות, 83.7% מקו העונשין ועשה זאת ב-36 דקות משחק.
  בגביע ספורטה היו נתוניו גבוהים עוד יותר: ב-14 משחקים הביא צ'ורצ'יץ איתו בכל ערב 20.3 נקודות, 8.8 ריבאונדים, 1.9 אסיסטים, 65.2% מהשתיים, 79% מהקו ב-36 דקות משחק.
  בסיום עונת 98-99 נפרדו השחקן וקבוצת הפועל ירושלים באקורדים צורמים לאחר שהנהלת הקבוצה האשימה את השחקן בניהול מו"מ חשאי עם מכבי תל אביב, בזמן סדרת הגמר בין שתי הקבוצות.
  צ'ורצ'יץ' חזר לטורקיה בפעם השנייה וחתם בפנרבחצ'ה. למרות שהקבוצה הטורקית העמידה הרכב נוצץ, נרשמה העונה ככישלון. פנרבחצ'ה סיימה את הליגה הסדירה במקום התשיעי. צ'ורה, כמו קבוצתו נסוג קצת ביכולתו העונה וסיפק בליגה 15.3 נקודות, 7.5 ריבאונדים, 1.2 אסיסט,1.1 חטיפה, 48.7% לשתי נקודות, ו-85.1% מקו העונשין. אפילו עקומת הדקות שלו רזתה משהו, ועמדה על 34 דקות משחק.
  בגביע ספורטה שמר השחקן על תפוקה דומה: 15.5 נקודות, 7.9 ריבאונדים, 54.5% לשתי נקודות, ו-85.2% מקו העונשין. זאת ב-33 וחצי דקות משחק.
  במהלך העונה הנוכחית נפוצו השמועות כי השחקן הגיע לסיכום עם מכבי תל אביב לשנה הבאה. למרות זאת, נעשו ניסיונות רציניים מצד הפועל ירושלים להחזיר את צ'ורצ'יץ' לשורות הקבוצה כבר במהלך העונה. פערים כלכליים בין הצדדים וסירוב נחרץ של פנרבחצ'ה לשחרר את השחקן, השאירה את צ'ורצ'יץ' בטורקיה.
  ראדיסב צ'ורצ'יץ', ששיחק במדי נבחרת יוגוסלביה באליפות העולם בשנת 1990 והיה שותף לזכייה במדליית הכסף, נשוי לישראלית וישחק השנה במכבי תל אביב במעמד של בוסמן.

  לפנייה לכתב/ת
  צילום: פנחס להב
  צ`ורצ`יץ` .מכבי ת`א.
  צילום: פנחס להב
  מומלצים