שתף קטע נבחר

עופרת מסוכנת בספלים צהובים של קפה ארומה עלית

בדיקת התמ"ס גילתה בחלק מספלי הקרמיקה הצהובים המצורפים למארזי קפה ארומה של עלית כמות גבוהה של עופרת שעלולה לסכן את הבריאות. הספלים משווקים ע"י היפר רוזנפלד. עלית: הספלים נאספו מנקודות המכירה

מבקרי התקינה של משרד התמ"ס מצאו כמות עופרת גבוהה מהמותר בתקן בספלי קרמיקה צהובים המשווקים על ידי היפר רוזנפלד, ומצורפים גם למארזי קפה ארומה של עלית. תוצאות הבדיקה העלו כי חלק מהספלים מכיל כמות עופרת גבוהה פי 10-12 מהמותר בתקן - דבר העלול להוות סכנה לבריאות.
בבדיקה נמצא, כי בחלק מהספלים המסומנים באות R בתחתית הספל, קיימת כמות עופרת האסורה על פי החוק. ספלים המסומנים באות H בתחתית, עמדו בדרישות התקן. על פי ההערכות, נמכרו עשרות אלפי ערכות מבצע של קפה ארומה עם הספלים הצהובים.
לאור הממצאים, פנה הממונה על התקינה בתמ"ס בהתראה ליבואני ומשווקי הספלים, בדרישה כי תפורסם על ידם אזהרה לציבור שיסולקו הספלים מהמדפים.

"פוגע במערכת העצבים"

פרופ' יונה אמיתי, מנהל המחלקה לאם, לילד ולמתבגר במשרד הבריאות ומומחה להרעלות, מסביר כי "הרעלת עופרת מהווה בעיה בעיקר אצל ילדים, מכיוון שהיא פוגעת במערכת העצבים - ופגיעה בגיל צעיר עלולה לגרום לבעיה התפתחותית, לחוסר דם, לכאבי בטן ולנזקים אחרים".
לדבריו, "הסיבה לשימוש בעופרת - שהיא מתכת כבדה שאינה מופרשת מהגוף - נובעת מהעובדה שהיא נותנת ברק לצבע. בכלי קרמיקה המיוצרים במזרח הרחוק, בדרום אמריקה ובסין עלולה להימצא עופרת בציפוי של הכלים ומשקאות עם חמיצות גבוהה שבאים במגע עם כלי הקרמיקה עלולים לגרום לזליגה של העופרת מהציפוי אל תוך הכלי ולגרום להרעלה. חשוב לבדוק שלכלי קרמיקה יש תו תקן מארצות מוכרות ולהוציא משימוש כלים שאינם עומדים בתקן. כמות העופרת שעלולה לזלוג מכלים אלה אינה בעייתית כשמדובר בשימוש חד פעמי אך שימוש חוזר בכלים, עלול לגרום לחשיפה מסוכנת לעופרת".
"ככלל", מסביר פרופ' אמיתי, "הרעלת עופרת נדירה בישראל". במחקר שהוא ערך לפני מספר שנים, נבדקה רמת העופרת ב- 70 אמהות ותינוקות בעת הלידה ובכולן נמצאה עופרת ברמות נמוכות, מתחת לסף המותר.

עלית: הספלים נאספו מנקודות המכירה

שלי שליט-שובל, מנכ"לית חברת הקפה של עלית, מסרה בתגובה כי "החריגה נמצאה במשלוח אחד של ספלים שיובאו על-ידי רוזנפלד. כאשר ספלים אלו מזוהים בצורה חד משמעית על-ידי MADE IN CHINA R בתחתית הספל.
"מיד עם קבלת הדו"ח של הממונה על התקינה, ביצענו תהליך איסוף מיידי של כל הספלים מכל נקודות המכירה בארץ. חשוב להדגיש, כי ספלים אלו נרכשו על-ידי עלית מיבואן שפעל על-פי תהליך מקובל והעביר לעלית את כל המסמכים הנדרשים ליבוא, כולל בדיקות של מכון התקנים המאשרות עמידה בתקן.
"חברת רוזנפלד תפרסם מודעה בעיתונים המדברת בעד עצמה. חברת רוזנפלד לקחה אחריות על אי התאמה שהתגלתה בבדיקות של משרד התמ"ס".
אגב, אין קשר בין הספלים המוזכרים בכתבה לבין רשת בתי הקפה ארומה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארומה. ספל המסומן באות R אסור לשיווק
מומלצים