שתף קטע נבחר

"השב"כ מאיים על חולי סרטן שעבדו בדימונה"

תוכנית תחקיר שתשודר היום ב-BBC חושפת: עובדי הכור בדימונה, שהגישו תביעה נגד הכור, נתונים לאיומי השב"כ, שאוסר עליהם להתראיין. בתוכנית נחשף לראשונה תצלומו של ראש המלמ"ב, יחיאל חורב, שנאסר לפרסום בישראל במשך שנים

השב"כ מאיים על חולי סרטן, עובדים לשעבר בכור האטומי – כך עולה מתוכנית תחקיר מיוחדת על פיתוח הנשק הגרעיני, הביולוגי והכימי בישראל, שתשודר הערב (יום א') בערוץ הבריטי BBC.
ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי כתבת התחקיר ניסתה לראיין עובדים לאחר שהגישו תביעות נגד הכור, אחרי שלקו במחלות סרטן בעקבות חשיפתם לחומרים רדיואקטיביים במהלך העבודה. ברגע האחרון, אחרי שקיבלו שיחת טלפון מאיימת, נמנעו המראיינים, ובכללם עורכי דין, מלשתף פעולה. אחד מהם, אריאל שפילר, שלא היה מודע לכך שהוא מצולם במצלמה נסתרת, אמר למצלמה מעבר לסדק שבדלת הפתוחה: "השב"כ השתיק אותי לגמרי. הם אמרו לי לא לומר מילה. מה אני יכול לעשות? הם איימו עלי שאני אגמור כמו ואנונו. כמה שנים הוא כבר בכלא? 15? את רוצה שאני אלך לכלא? אני באמת רוצה לדבר".
התחקיר גם העלה את השאלה, כיצד אפשר להשתיק כל כך הרבה אזרחים במדינה המציגה עצמה כדמוקרטית. ח"כ שמעון פרס, שהתראיין לתוכנית, סירב אף הוא להשיב על רוב השאלות. כמו כן התראיינו לתוכנית עורך הדין אביגדור פלדמן ופרופ' עוזי אבן.
הסרט בוחן גם את השאלה כיצד הצליחה ישראל, לטענת עורכי התוכנית, לפתח ארסנל כה גדול של נשק גרעיני, ביולוגי וכימי, בלי שהעולם ינסה לאכוף עליה פיקוח כלשהו. בסרט גם נחשפות לראשונה פניו של ראש המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון), יחיאל חורב, שצילומו מעולם לא אושר לפרסום בישראל. חורב מתואר כ"איש הרע" בפרשת ואנונו, שרודף אותו ומאיים אפילו לא לאפשר לו לצאת לחופשי מישראל, אחרי שחרורו מהכלא.
חורב ניהל מלחמה ממושכת נגד התקשורת, באמצעות הצנזורה, כדי לאסור את פרסום התמונה הזו, עד שערוץ ה-BBC פרסום אותה לבסוף. מאבק נוסף בו הפסיד באחרונה חורב הוא נגד תת-אלוף (מיל') יצחק יעקב, שהסתיים בזיכויו של יעקב מההאשמות החמורות נגדו, ובהרשעתו רק על עבירה טכנית של מסירת ידיעות לגורם לא מוסמך. בהכרעת הדין השמיע בית המשפט ביקורת קשה על מערכת הביטחון על שהישוו את תת-אלוף (מיל') יעקב לואנונו ועל האופי הפוגע שבו נהגו ביעקב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
הכור בדימונה
צילום רויטרס
צילום: מתוך תכנית ה "BBC"
יחיאל חורב. פירסום ראשון
צילום: מתוך תכנית ה "BBC"
מומלצים