שתף קטע נבחר

גביע אירופה לשיקולים כלכליים

ארבע קבוצות ישראליות זכו בכרטיס לקוראץ', רק רמת גן נרשמה. החלום האירופי הפך לצעצוע מעיק

שעות אחדות לפני סגירת הרישום בפיב"א לגביעי אירופה השונים, שלחה עירוני רמת גן את הפקס המאשר את השתתפותה בגביע קוראץ'. היה זה, יותר מכל, מהלך שהציל במשהו את כבודו של הכדורסל הישראלי. במצבה של פיב"א, זה אפילו סייע גם לה.
עם אישור השתתפותה בקוראץ', הפכה עירוני רמת גן לקבוצה הישראלית היחידה שתשחק בעונה הבאה בגביע קוראץ'. בכך נמנע תקדים היסטורי מביש לכדורסל המקומי, שעלול היה להותיר את ישראל ללא נציגה במפעל האירופי.
ארבע קבוצות ישראליות זכו בעונה שעברה בכרטיס לקוראץ'. הפועל חולון, הפועל חיפה/נשר, הפועל ירושלים ורמת גן. חולון וחיפה/נשר, הודיעו כבר לפני שבועות מספר כי הן מוותרות על הכרטיס, מטעמים כלכליים. הפועל ירושלים העדיפה לנטוש את פיב"א, לטובת הליגה האירופית החדשה. רמת גן נרשמה, אבל רק ברגע האחרון, ורק אחרי לבטים ארוכים.

רמת גן: למרות ההוצאות הגבוהות

יו"ר רמת גן, שמואל טייכלר, מסביר שחוסר הכדאיות הכלכלית של ההשתתפות בקוראץ', לצד התקציב הרזה של קבוצתו, הם שכמעט שיכנעו אותו לוותר על השתתפות במפעל: "הבעיות הכספיות שלנו לא נפתרו, אבל אנחנו חושבים שנצליח בשלושת החודשים שנותרו לפתור אותם. למרות הציפיות שלנו, העירייה לא עוזרת. קיבלנו מהם תשובה שהם עוזרים מספיק במהלך השוטף של הליגה ולאירופה אין להם כסף. כנראה שיש לעירייה העדפות אחרות".
על פי טייכלר, תעלה ההופעה של רמת גן בקוראץ' מאה אלף דולר.

הפועל חיפה/נשר: בגלל ההוצאות הגבוהות

לעומת רמת גן, בהפועל חיפה/נשר החליטו לא לקחת סיכונים. הבעלים של הקבוצה, משה לב, מעריך שעלות ההופעה גבוהה בחמישים אחוז מההנחה של טייכלר. "העלות הכספית תעמוד על 150 אלף דולר, וזו הסיבה העיקרית שאנחנו מוותרים על הכרטיס", הוא מסביר. "בסך הכל, גביע קוראץ' הוא לא מפעל יוקרתי ששווה להשקיע בו כסף. גם העומס על השחקנים מיותר".
לב אומר כי ההשתתפות תחייב את הקבוצה לעבות את הסגל, דבר שיהווה נטל כלכלי נוסף לסכום שנקב קודם. "אין לי בעיה להיכנס למפעל מבחינה כלכלית, אבל זה היה מחליש את הקבוצה. אם זה היה גביע ספורטה, הייתי משקיע את הכסף, אבל זה לא ספורטה. גם אם בעונה הבאה לא נגיע לספורטה, אבל נוכל לממן את קוראץ', אז נצטרף לקוראץ'".

הפועל חולון: בגלל ההכנסות הקטנות

בהפועל חולון היו שוקלים להתמודד עם ההוצאות, ואפילו ההנחה שהמדובר בליגה הפחות חשובה באירופה לא מטרידה אותם. אסי שלם, מנהל הקבוצה, מודאג יותר מכל מעמודת ההכנסות הדלילה: "הסיפור של קוראץ' יכול להסתכם בין 500 ל- 600 אלף שקל הוצאות, כאשר אין שום הכנסות. לא מהטלוויזיה, לא מפרסום ולא ממכירת מינויים מוגברת. בנוסף, אסור לשכוח שהליגה הישראלית השנה תהיה קשה, ותגיע ל-40 משחקים. השתתפות בקוראץ' רק תכביד על השחקנים ותדרוש את עיבוי הסגל".
מבחינת שלם, עם כל הכבוד לערך הספורטיבי, ההרפתקה הכלכלית לא שווה את הסיכונים: "יש לנו מגבלות תקציביות ולא ניכנס להרפתקאות מיותרות. זה לא חוכמה להירשם לקוראץ' ואחר כך להיכנס לגירעון של חצי מיליון שקל".
למרות הפסימיות שמקרינים אנשי חולון וחיפה/נשר, מצליחה רמת גן, במעשיה ובדבריה, להשאיר עוד זיק של תקווה. מבחינתו של טייכלר, קוראץ' הוא הליגה האמיתית היחידה. "אני חושב שמועדון כמו שלנו לא יכול כרגע, לצערי, לשחק על אליפות או גביע המדינה ומה ששאר לנו זה להצליח באירופה".לפנייה לכתב/ת
מומלצים