שתף קטע נבחר

דעו את זכויותיכם - המדריך

האם המדינה מכירה בנישואים של בני אותו מין? איך ניתן לאמץ ילד? האם זכויות הפנסיה של זוגות בני אותו מין מובטחות כמו זוגות הטרוסקסואלים? כל התשובות לשאלות שמטרידות אתכם

את שלב ההתלבטות כבר עברתם. אתם יודעים מהי עדיפותכם המינית. אפילו יש לכם כבר בני זוג. אתם חיים את חייכם בשקט, מדי פעם נתקלים באפליה כזו או אחרת, חושקים את השיניים וממשיכים הלאה. "מה כבר אפשר לעשות", אתם אומרים לעצמכם בלב.
אז זהו, שיש מה לעשות. לכבוד חודש הגאווה הבא עלינו לטובה, ynet מביא לכם מדריך מלא לזכויות ההומוסקסואלים והלסביות. לקרוא ולשמור.

נישואים

מדינת ישראל אינה מכירה עדיין בנישואים של בני זוג חד-מיניים. היא כן מכירה, לעומת זאת, במעמד של "ידועים בציבור". המעמד הזה לא מעניק יותר מידי זכויות, והוא לא מהווה הכרה רשמית של המדינה בזוגיות שלכם, אבל הוא כן מספק בכל מני מקומות בהם אתם צריכים להוכיח שאתם אכן קשורים זה לזה.
על מנת להבטיח את זכויותיכם וחובותיכם אחד כלפי השני, עליכם לחתום על חוזה לחיים משותפים אצל עורך דין מוסמך, ולהחתימו על ידי נוטריון. החוזה כולל על פי רוב סעיפים המסדירים את האחריות ההדדית של בני הזוג אחד כלפי השני, חלוקת הממון במקרה של פרידה, צוואות משותפות, והכרה רשמית בקשר שבין כל אחד מבני הזוג לילדים הביולוגיים של בן/בת זוגו/ה ועוד.
חשוב לציין, שגם לאחר חתימת ההסכם, הזוגיות לא תהיה מצוינת ככזו בשום מסמך רשמי של המדינה, לרבות תעודת הזהות. מבחינת המדינה אתם עדיין רווקים, ובכל מקום בו תרצי שיתחשבו בזוגיות שלכם, תצטרכו להראות את ההסכם הנוטריוני. שום דבר לא יקרה באופן אוטומטי, כפי שהוא קורה אצל זוגות הטרוסקסואלים נשואים, קחו את זה בחשבון.

עבודה

החוק במדינת ישראל אוסר על כל אפליה על רקע מיני בקבלה לעבודה, בתנאי העבודה, בקידום בעבודה, בהכשרה או השתלמות מקצועית, בפיטורים או פיצויי פיטורים ובהטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה. כל זה אומר שאסור לפטר אותכם, לא להעסיק אותכם, למנוע מכם פיצויים או לעכב את הקידום שלכם, רק בגלל שאתם העדפתכם החד מינית.
באם מקום העבודה הפר את החוק - אתם יכולים להגיש תביעה בבית הדין לדיני עבודה. מכיוון שישנו חשש שתיחשפו לעין הציבור ו"תוצאו מהארון" בעל כורחכם, החוק מאפשר לכם לדרוש שהדיון יתקיים בדלתיים סגורות, כך שפרטיותכם תישמר. כמו כן, מאפשר החוק לצרף לתביעה ארגונים שונים, כך שאתם יכולים להישען על תמיכת אגודת ההומואים, לסביות, ביי וטרנס, האגודה לזכויות האזרח ודומיהן.
מעסיקים במקומות העבודה השונים חייבים להעניק זכויות שוות לבני זוג חד מיניים, שהנם ידועים בציבור. הפרשנות לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, כפי שנתקבלה על ידי בית המשפט בפרשת דייל אל-על, יונתן דנילוביץ', מחייבת הענקת תנאים סוציאליים מלאים לבני זוג מאותו המין. תנאים אלה כוללים, בין השאר, חופשה מן העבודה בשל לידת בן הזוג, זכות לחופשה לצורך ישיבת שבעה על בן זוג שנפטר, חופשה על מנת לטפל בבן זוג חולה וחופשה לצורך טיפול בהורי בן הזוג או בילדים לא ביולוגיים.

גמלאות וביטוחים

במקרה שאתם עובדים במגזר הציבורי, זכויותיכם וזכויות בני זוגכם מובטחות. נציבות שירות המדינה קבעה שתכיר בזכויות הפנסיה של בני זוג בני אותו מין.
במגזר הפרטי זה פשוט עוד יותר. בכל הסכם ביטוח, ובכלל זה גם ביטוח המנהלים (שבו מוגדרות זכויות הפנסיה), אתם מגדירים את המוטב, קרי, האדם שזכאי לקבל את הכסף במקומך. כל אדם יכול להיות מוגדר כמוטב, ולכן אתם יכולים להגדיר את בני זוגכם ללא חשש.

בתי חולים

חס וחלילה נפלת למשכב ועליך להגיע לבית החולים. לפי חוקי מדינת ישראל, רשאי כל אדם לדרוש נוכחות של מלווה במהלך כל בדיקה רפואית, ולכן אתם יכולים לדרוש את נוכחות בני זוגכם בבדיקה.
על מנת שהרופאים יפנו אל בני זוגכם ולא אל קרובי משפחתך, בנושאים אקוטיים כמו ניתוק מכונת החייאה, ביצוע ניתוחים מסובכים ועוד, עליכם להגדיר בהסכם הזוגיות שלכם כי בני זוגכם הם אלה המוסמכים לשפוט במקרים אלו.

ילודה

הגיע היום המיוחל בו אתם ובני זוגכם מחליטים שאתם רוצים ילדים. כשמדובר בזוג לסבי הדבר קל יותר. אם החלטתן להרות במשותף עם גבר, עליכן לזכור לחתום על הסכם משפטי שמסדיר את זכויותיכן וזכויותיו. כמו כן, עליכן לזכור שבמקרה זה, האם הלא ביולוגית תוכל לקבל אפוטרופסות על הילד רק אם האב יוותר לחלוטין על אבהותו.
במידה והחלטתן להרות באמצעות בנק הזרע, אתן רשאיות להשתמש בשירותיהם של כל בנקי הזרע הממשלתיים בארץ. בנקים כאלו נמצאים בבתי החולים איכילוב, בלינסון, רמב"ם ואסף הרופא.
תהליך ההזרעה הוא כדלקמן: עלייך לגשת לגינקולוג על מנת לעבור בדיקות רפואיות ולקבל הפנייה לבנק הזרע. עם ההפניה את פונה לבנק, רוכשת כרטיס מנוי, בוחרת את הזרע המועדף עלייך מתוך המאגר ומחכה ליום הביוץ, בו נערכת ההזרעה.
אצל זוגות גברים, המצב מסובך יותר. מדינת ישראל אינה מתירה את השימוש בשירותיה של אם פונדקאית עבור בני זוג הומוסקסואלים, ולכן באם הומו רוצה לגדל את ילדו הביולוגי הוא חייב להגיע להסכם הורות עם אישה כלשהי.

אימוץ ואפוטרופסות

למרבית הצער, מדינת ישראל עדיין אינה מכירה באימוץ מלא על ידי בני זוג הומואים ולסביות, הן כשמדובר בילדה הביולוגי של בת הזוג, והן כשמדובר באימוץ של ילד לא ביולוגי.
באם אתם רוצים לאמץ ילד שאינו בנו הביולוגי של אחד מבני הזוג, האפשרות היחידה לעשות זאת היא באימוץ מחו"ל, על ידי אחת העמותות המטפלות בנושא. שימו לב שרק אחת מבני הזוג יוכלו להיות רשומים כאם/אב המאמצים של הילד.
תקדים ברנר-קדיש קובע כי ניתן לרשום בישראל אימוץ הומוסקסואלי שנעשה בחו"ל. הפירוש של הפסיקה הוא, שאם הוכרתם בחו"ל כהוריו של הילד, משרד הפנים הישראלי מחויב לרשום אתכם ככאלה.
האפוטרופסות היא הדבר הקרוב ביותר לאימוץ שמדינת ישראל מאפשרת לכם לקבל. על מנת לקבל אפוטרופסות על ילדם הביולוגי של בני זוגכם, עליכם לעבור את התהליך הבא: יש להגיש לאפוטרופוס הכללי בקשה לאפוטרופסות אותה מנסח עורך דין. הבקשה מוגשת לבית-הדין לדיני משפחה, שפונה מצידו לאפוטרופוס הכללי ושואל האם הוא מתנגד לתהליך. בשלב הבא נשלחת עובדת סוציאלית לבדוק את כשירות ההורים, ובאם נמצאו מתאימים - היא מעבירה את המלצתה לבית המשפט שמאשר סופית את ההליך.

בני זוג זרים

במידה ובני זוגכם אינם אזרחים ישראלים ואתם רוצים לבנות פה את חייכם, עליכם להגיש למשרד הפנים בקשה להכרה רשמית בקשר שלכם. אל הבקשה עליכם לצרף תצהיר חתום על ידי עורך דין ומסמכים שונים המעידים על חייכם המשותפים.
במשך 27 החודשים הראשונים יקבלו בני הזוג אשרת תייר ועבודה, אותה יש לחדש כל שנה. לאחר מכן, אתם יכולים להגיש בקשה לתושבות ארעית, שגם אותה יש לחדש מדי שנה. ההבדל בין האשרות הוא שאשרת התושבות הארעית מעניקה למחזיק בה זכויות סוציאליות כגון ביטוח רפואי.

הטרדה מינית

חוק ההטרדה המינית (1988) מתייחס גם להטרדה שנובעת על רקע נטייה מינית. התייחסות מבזה או משפילה לאדם בשל נטייתו המינית נחשבת להטרדה מינית לכל דבר.
חשוב שתדעו את זה, ולו רק כדי שתגישו תביעה בפעם הבאה שמישהו יגיד לכם משהו כמו "את לסבית? לא נורא. רוצה זין אמיתי?"

אז מה עושים? מנסים!

נושא זכויות ההומואים, לסביות, ביי וטרנס הוא נושא שנמצא עדיין בחיתוליו. כל זכות שהושגה - הושגה בעקבות מאבקים של אנשים בודדים כמו דניאל דנילוביץ', טל ואביטל ירוס-חקק, אדיר שטיינר, רותי וניקול ברנר-קדיש ועוד.
חושבים שמפלים אתכם? מגיע לכם משהו ונמנע מכם רק בגלל נטייתכם המינית? אל תוותרו, תילחמו, כי רק ככה תצליחו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
(אילסוטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ג'רמי פלדמן
(אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ערוץ 2
(אילוסטרציה)
צילום: ערוץ 2
מומלצים