שתף קטע נבחר

נשים נכות מופלות לרעה

נשים נכות מופלות לרעה לעומת גברים נכים: מתקשות להוכיח את הפגיעה ומקבלות דרגות נכות נמוכות יותר

מדינת ישראל שואפת לשוויון בן גברים לנשים ואולם היא עדיין ממשיכה להפלות בין גברים לנשים בתחומים רבים. ועכשיו מסתבר שגם בתשלומי קצבאות הנכות ושיקום הנכים, נשרכות הנשים הרחק הרחק מאחרי הגברים.
מדו"ח מיוחד שחיבר מרכז אדווה לשוויון וצדק חברתי עולה שרק 10% ממקבלי קצבאות נכות מעבודה הן נשים ורק 43% ממקבלי קצבאות הנכות הכללית הן נשים. מצבן של נכות עקרות הבית גרוע הרבה יותר. הדו"ח, שחובר על-ידי ברברה סבירסקי וענת הרבסט, בוחן את תשלומי קצבאות הנכות של המוסד לביטוח לאומי וחושף תמונה עגומה שלפיה נשים נכות מופלות לרעה לעומת גברים נכים בתשלומי קצבאות אלה.
העובדה שרק 10% ממקבלי קצבאות הנכות מעבודה הן נשים מהעבודה, נראית לכאורה הגיונית משום שגברים עובדים בעבודות בעלות סיכון גבוה החושפות אותם לפגיעה. אלא, שמסתבר שנשים הנפגעות בעבודה מדווחות על פגיעה כתוצאה ממחלה בעקבות הקושי להוכיח פגיעה כתוצאה מעבודה שאינה פיזית קשה.
מהדו"ח עולה שאם הנשים מצליחות לדלג על כל המכשולים הבירוקרטיים ומקבלות את הקצבה - דרגת הנכות שהן מקבלות נמוכה. 64% מהנשים המקבלות קצבאות נכות מעבודה מקבלות קצבאות עבור דרגת נכות שבין 20% עד 39% נכות.
בתוך כל אלה מצבן של עקרות הבית גרוע בהרבה יותר. מאחר ועבודתן במשק הבית אינה מוגדרת כעבודה, הן אינן זכאיות לקצבת נכות כתוצאה מתאונת עבודה גם אם הן נפגעות במהלך העבודה בבית.
גם מצבן האישי של הנשים נכות גרוע יותר משל הגברים. מהנתונים עולה כי בעוד ש 53% ממקבלי קצבת הנכות היו גברים נשואים הרי שרק 47% ממקבלי הקצבה היו נשים נשואות. שיעור הנשים הגרושות, האלמנות והעגונות בקרב מקבלות קצבאות הנכות עמד על 20%, לעומת שיעור הגברים הנכים הפרודים או גרושים שעמד על כ-12% בלבד. הנתון מצביע על כך שהאישה הנכה היא בת זוג רצויה הרבה פחות מגבר נכה. "נשים נכות מתקשות הרבה יותר מגברים נכים להינשא מאחר ואינן עומדות במה שהוגדר כייעודן - לטפל ולדאוג למשפחה. לכן למרבה הצער זה הופך אותן לרעיות ראויות על-פי החברה", אומרים מחברי הדו"ח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
נשים נכות מופלות
צילום: דודו פריד
מומלצים