שתף קטע נבחר

ה-BBC שואל: למה לעיראק אסור ולישראל מותר?

התחנה הבריטית תשדר בשבת כתבה נרחבת על "הנשק הגרעיני של ישראל". בתשדיר הקדימון מככב המרגל ואנונו. בי-ם זועמים: זו תחנה שגובלת באנטישמיות, נשקול לנתק עמה מגע. תגובת הבי.בי.סי: מדובר בנושא בעל חשיבות ציבורית עליונה, ואפילו פרס התראיין

לאיזו מדינה במזרח התיכון יש כלי נשק גרעיניים לא מוצהרים? לאיזו מדינה במזרח התיכון יש יכולת לוחמה כימית וביולוגית לא-מוצהרת? לאיזו מדינה במזרח התיכון אין שום ביקורת חיצונית? איזו מדינה הכניסה לכלא ל-18 שנה את "מלשן הגרעין" שלה? כך שואל תשדיר קדימון (פרומו) למשדר של רשת החדשות בי.בי.סי, שיעסוק ביכולות הגרעין של ישראל.
השאלות מוצגות על-גבי המסך בתשדיר, בליווי מוסיקה דרמטית והבזקי תמונות, בהן נראים הכור בדימונה וכן תמונתו של מרגל האטום, מרדכי ואנונו.
בתוכנית מרואיינים גם בכירים ישראלים הקרובים לנושא, בהם ח"כ שמעון פרס, שהיה מעורב - על-פי פרסומים זרים ודברים שהוא עצמו אמר לאחרונה - במגעים עם צרפת סביב הקמת הכור.
בכתבה ענה פרס באופן ישיר לשאלה, מדוע יש לבצע בדיקות של פקחים בעיראק ולא בישראל: "עיראק היא דיקטטורה. סדאם חוסיין הוא רוצח. הוא רצח מאות אלפי כורדים עם פצצות כימיות. איך ניתן להשוות בין המדינות? רק בגלל שסדאם קורא לעצמו מדינה? הוא לא מדינה. הוא מאפיה. הוא לא מנהיג, הוא רוצח. אי אפשר לומר זאת על ישראל".
הכתבה שודרה בחודש מארס בערוץ בי.בי.סי-2, אשר נקלט בבריטניה בלבד. שידור הכתבה נדחה במספר שעות בעקבות סיקור אירוע בשידור חי. מהרשת נמסר כי בעקבות הדחייה לשעת לילה מאוחרת, התקבלו אלפי פניות מהציבור הבריטי, שדרש לשדרה כמתוכנן.
בשבת הקרובה, בשעה 23:10 (שעון ישראל), תשודר הכתבה לראשונה בערוץ העולמי של הרשת הבריטית, אשר נקלט במדינות רבות בעולם. היא תשודר במסגרת התוכנית "הכתבים" (correspondents), תוכנית שבועית שבה כתבי הרשת מציגים נושאים שונים מרחבי העולם, ולאחר מכן מתקיים עמם דיון בנושא. ביום ראשון תשודר הכתבה בשידור חוזר.

"עברו את הגבול, על-סף האנטישמיות"

במשרד החוץ זועמים על הכתבה ועל באופן בו הוצגה בתשדיר הקדימון, ומאיימים לנתק את הקשר עם התחנה. סמנכ"ל התקשורת במשרד, גדעון מאיר, אמר ל-ynet כי משרד החוץ בוחן כעת את יחסיו עם הבי.בי.סי. "ביקשנו מן השגרירות בלונדון לבחון את הנושא, ונחליט על המשך צעדינו לאחר שנקבל את התשובות".
גורמים במשרד אומרים כי "עם כל הכבוד, הבי.בי.סי עברה את הגבול. ישנה תחושה שהתחנה הפכה פשוט להיות ערוץ שמשרת את העולם הערבי. משום מה הפרומו לא מזכיר במילה את העובדה שישראל היא המדינה היחידה באיזור, שמאיימים על עצם קיומה".
מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן, אמר ל-ynet כי "אם הכתבה היא ברוח הפרומו, זה מעיד על בי.בי.סי יותר מאשר על ישראל. הבי.בי.סי היא תחנה אנטי-ישראלית, לא הוגנת ולא עניינית, על גבול האנטישמית. מעניין שעל הטרור, או על האיומים הישירים על עצם קיומה של ישראל, למשל על-ידי איראן, לא נותנים בבי.בי.סי את הדעת".

תגובת הבי.בי.סי

דוברת הבי.בי.סי מסרה ל-ynet בתגובה, כי "התוכנית 'הכתבים' מציגה את מיטב העבודה העיתונאית הבריטית. מטרת השידור הראשון של התוכנית בחודש מארס הייתה לעסוק בהתפתחויות האחרונות בפרשת המרגל מרדכי ואנונו, נושא בעל חשיבות עיתונאית גדולה. תיזמון השידור הנוכחי של התוכנית מתקשר לדיון הבינלאומי על הצורך לפתוח לפיקוח מצבורי נשק בכלל המדינות כדי להבטיח שלום וביטחון בעולם.
"הנושא נדון ברמות הגבוהות ביותר בקרב דיפלומטים בעולם ובקרב חוגים ציבוריים רבים. במהלך הדיונים הועלו לא אחת הטענות הלגיטימיות, כי קיימת סתירה בין היציאה למלחמה בעקבות סירובה של עיראק לשתף פעולה עם פקחי הנשק, וחוסר הפיקוח על הנשק הגרעיני, הכימי והביולוגי בהם מחזיקה ישראל.
"התוכנית באה לבחון את השאלה מדוע ישראל וארה"ב מצדיקות מדיניות של עמימות לגבי הנשק שמחזיקה ישראל, לעומת מדינות אחרות בעולם שנדרשות לפיקוח ושקיפות. מדובר בנושא לגיטימי בעל חשיבות בינלאומית רבה.
"לדעתנו, התוכנית אינה מסבה נזק לביטחון ישראל, ואינה גורמת נזק לישראלים ששיתפו עמה פעולה. ניגשנו לנושא בצורה ישרה, הוגנת ומאוזנת. כללנו בכתבה דעות של ישראלים שמסבירים את עמדתם בנושא, בהם ראש הממשלה לשעבר שמעון פרס, שתחת כהונתו פותח הנשק הגרעיני".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך תשדיר הקדימון: מי מפתחת נשק גרעיני?
מי כלא את מרגל האטום ל-18 שנים?
"הנשק הסודי של ישראל"
צילום: איי פי
פרס. "איך אפשר להשוות?"
צילום: איי פי
צילום: יריב כץ ידיעות אחרונות
מרגל האטום, ואנונו. "דיון בעל חשיבות גלובלית"
צילום: יריב כץ ידיעות אחרונות
מומלצים