שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תפורק הפלוגה שחייליה נאשמים בהריגת פלסטיני
  מסקנות ועדת הבדיקה שהוקמה במג"ב: יודחו מפקד הפלוגה הנוכחי והקודם. יירשמו הערות פיקודיות למפקד מג"ב ביהודה ושומרון ולמ"מ מפקד הגדוד. עם זאת קבעה הוועדה כי "לא נמצא כשל ערכי ומוסרי בהתנהלות המפקדים", והם לא ידעו על מעשי ההתעללות

  ועדת הבדיקה שהוקמה לבדוק את פעילות הפלוגה של משמר הגבול שחייליה נאשמים בהריגת פלסטיני בחברון, סיימה את עבודתה והגישה את מסקנותיה למפקד מג"ב ולמפכ"ל המשטרה, שקיבלו את ההמלצות.
  הוועדה החליטה לפרק לאלתר את הפלוגה - פלוגה כ"ה של מג"ב - ולהדיח את מפקד הפלוגה הנוכחי, רב פקד מרזוק מרזוק, ואת מפקד הפלוגה הקודם, סגן ניצב סודקי דבור, מכל תפקיד פיקודי. עוד החליטה הוועדה להעיר הערה פיקודית למפקד מג"ב באזור יהודה ושומרון, תת ניצב יתח אברהם, ולהעיר גם לממלא מקום מפקד הגדוד, סגן ניצב אלדד שוסף.
  בראש הוועדה עמד סגן מפקד מג"ב, תת ניצב עאטף דגש. הוועדה קבעה כי "גורמי הפיקוד מחוייבים, מתוקף תפקידם, לפיקוח ובקרה על פקודיהם. בהיעדר הפיקוח, ובהיעדר מעורבות מספקת בנעשה בפלוגה, גם טרם התרחשות העבירות הפליליות בתקופתו של מפקד הפלוגה הקודם, נוצר בפלוגה אקלים ארגוני לקוי".
  מפקד מג"ב, ניצב דוד צור, אמר עם זאת כי "לא נמצא כשל ערכי ומוסרי בהתנהלותם של מי מגורמי הפיקוד. אף אחד מהם לא עודד ולא ידע אודות המעשים של מספר משוטרי הפלוגה".
  לדברי צור, "ההחלטה להדיח את מפקד הפלוגה הקודם היתה בעיקרה בגלל אי קיום ההליכים המשמעתיים בזמן הנתון, אולי בשל חוסר רצון להתעמת עם הלוחמים". הוא הוסיף כי "אנשים ימצאו את מקומם בחיל בתפקידים אחרים ולא כמפקדים".

  ראשו של הפלסטיני התפוצץ על הכביש

  מפקד מג"ב, ניצב דוד צור, הקים את הוועדה בעקבות הפרשה שבה נאשמים ארבעה שוטרי מג"ב בהריגת הפלסטיני עמראן אבו חמדיה בחברון.
  על פי כתב האישום שהוגש נגד הארבעה, בדצמבר 2002 הם חטפו את אבו חמדייה, נער פלסטיני בן 17 מחברון, והעלו אותו על הג'יפ שבו נסעו. במהלך הנסיעה הם היכו אותו, ולבסוף השליכו אותו מהג'יפ תוך שהם נוסעים במהירות גבוהה. אבו חמדייה הוטל על הכביש, ראשו נחבט בחוזקה, והוא נהרג.
  "ידיעות אחרונות" פרסם את עדותו המזעזעת של אחד מארבעת השוטרים, באסם ווהבי בן ה-20, שסיפר בין היתר: "שמעתי את הראש שלו מתפוצץ על הכביש. רציתי להאט, ואז צעקו 'סע לבסיס, הוא מת, הוא מת'".
  הארבעה - ווהבי, שחר בוטביקה בן ה-20, ינאי לאלזה בן ה-22, ודניס אלחזוב בן 20, נאשמים שהחליטו להרוג את אבו חמדייה כנקמה על מותם של ארבעה חברים מפלוגתם בפיגוע בציר המתפללים בחברון. הם נאשמים גם בחטיפה לשם חבלה, בחבלה בכוונה מחמירה, ובשיבוש הליכי משפט. הארבעה כופרים בהאשמות נגדם.
  בנוסף, נחקרו במח"ש שוטרים נוספים מהפלוגה בחשד לביצוע עבירות פליליות שונות. מח"ש הודיעה לאחרונה כי בכוונתה להגיש כתבי אישום נגד 11 שוטרים נוספים על עבירות של גניבה ותקיפה פיזית של תושבים פלסטינים בחברון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דדי ליפשיץ
  השוטרים הנאשמים בהריגה בבית המשפט
  צילום דדי ליפשיץ
  מומלצים