שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה החוק למניעת איחוד משפחות

ברוב של 53 תומכים מול 25 מתנגדים אושר "חוק האזרחות". שר הפנים פורז: "זהו צו השעה". פינס: "זה יום שחור לכנסת, ז'בוטינסקי מתהפך בקברו"

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (יום ה') בקריאה שלישית את "חוק האזרחות", שנועד לצמצם איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים, ברוב של 53 תומכים מול 25 מתנגדים. למרות המשמעת הקואליציונית שהוטלה לגבי החוק, נעדרו ארבעה מחברי סיעת שינוי מההצבעה.
הסיעות הערביות ביקשו להפוך את ההצבעה להצבעת אי-אמון בממשלה. לארו זאת ביקש ראש הממשלה, אריאל שרון, להפוך אותה להצבעת אמון בממשלתו.
על פי הצעת החוק החדשה, שר הפנים רשאי להעניק אזרחות לאדם רק במקרה בו שוכנע, כי מדובר בתושב השטחים המזדהה עם מדינת ישראל וכי הוא או בן משפחתו שיתפו פעולה עם ישראל וסייעו לביטחון המדינה. שר הפנים או מפקד איזור יהודה ושומרון יוכלו לתת לתושב השטחים אישור למטרת עבודה, טיפול רפואי או לכל מטרה זמנית אחרת לתקופה, לתקופה שלא תעלה על שישה חודשים.
החוק שכותרתו "חוק האזרחות והכניסה לישראל" מוגדר כצורך ביטחוני. בדברי ההסבר לחוק נכתב, כי מאז פרוץ העימות המזויין בין ישראל לפלסטינים ישנה מעורבות גוברת של פלסטינים הנושאים תעודות זהות ישראליות בפיגועי טרור. זאת בעקבות הליכי איחוד משפחות המאפשרים תנועה חופשית בין שטחי הרשות לישראל. לפיכך הוחלט על הגבלת האפשרות להעניק לתושבי השטחים אזרחות והיתרי שהות בישראל.
עו"ד עדי לנדאו מהמוקד להגנת הפרט טוענת, כי על פי החוק החדש ניתן יהיה לגרש משיראל ילדים מעל גיל 12, גם במקרה בו אחד מהוריהם חי בישראל וילדים למשפחות מעורבות לא יוכלו לקבל מעמד תושב. החוק ימנע מהם להירשם לבתי ספר או לקבל שירותים רפואיים. "יש לנו תיקים רבים של משפחות, שהחוק קרע בין חלקיהן. לדוגמה, משפחה בה חלק מהילדים נולדו בארץ וחלק נולדו בשטחים. למרות שכולם גרים יחד בישראל, לילד אחד ניתן שירות רפואי והוא יכול להרשם לבית הספר ואילו אחיו או אחותו זכאים לכך".

"יום שחור לכנסת"

בתגובה לאישור החוק אמר מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, כי "זאב ז'בוטינסקי מהתפך בקברו, כשהוא רואה איך ממשיכי דרכו בליכוד מצביעים על חוק גזעני. מדובר ביום שחור לכנסת".
אתמול התקיים דיון סוער בהצעת החוק בוועדת הפנים של הכנסת. ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) קרא ליו"ר ועדת הפנים, ח"כ יורי שטרן, להתפטר. "מעולם לא היה מקרה כה דורסני", צעק טיבי. "ביקשתי לקיים דיון ובו להעלות הסתייגויות מהותיות מהחוק, רציתי לשכנע את חברי הוועדה אבל יושב הראש שטרן לא איפשר לי. הוא מוריד את עבודת הכנסת לזנות והופך את הוועדה לשוק".
ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) הצטרף לביקורת. "חוק כל-כך רגיש עם השפעות מרחיקות לכת, עבר היום בוועדה בקהות חושים מוחלטת", אמר.
גם שר הפנים אברהם פורז הביע מורת רוח מהצעת החוק, אך הסביר כי מדובר בצו השעה. "הלוואי שלא היינו צריכים את החוק והלוואי שיגיע מצב של רגיעה, כדי שנוכל לבטלו. אין מה להתפאר בחוק, זהו פתרון לא נעים בתקופה קשה", אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. "צו השעה"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
טיבי. "עבודת הכנסת לזנות"
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
פינס. "יום שחור"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים