שתף קטע נבחר

מחקר: לרוב מורידי הקבצים לא אכפת מזכויות יוצרים

כ-35 מיליון אמריקנים משתמשים בתוכנות שיתוף קבצים, 72 אחוז מהמשתמשים בני 18 עד 29 כלל לא מוטרדים מהפרת החוק

כמעט שני שלישים מגולשי האינטרנט שהורידו מוזיקה באמצעות תוכנות שיתוף קבצים כלל לא מוטרדים מהשאלה אם הפרו זכויות יוצרים, על פי סקר חדש של מכון המחקר Pew Internet Project.
הסקר פורסם בסוף השבוע בעקבות ההסלמה במאבק של חברות התקליטים במורידי הקבצים. הסקר מבוסס על ראיונות טלפוניים שנעשו בחודשים מרץ, אפריל ומאי, 2003, עם מדגם מייצג של 2,515 נשאלים מבוגרים מכל ארצות הברית. על פי התוצאות, כ-35 מיליון אמריקנים משתמשים בתוכנות שיתוף קבצים - כ-29 אחוז מכלל משתמשי האינטרנט בארה"ב.
אמריקנים צעירים שמורידים קבצים, בני 18 עד 29, הרבה פחות מודאגים מסוגיית הפרת החוק מכל בני הגילאים האחרים. 72 אחוז מבני הקבוצה הזו אמרו כי אינם מודאגים בכלל. לשם השוואה, 61 אחוז מהנשאלים בני 30 עד 49 אמרו כי הם כלל לא דואגים.
הורים מודאגים יותר ממשתמשים שאינם הורים בנוגע לשאלת הפרת החוק - שליש מההורים מודאגים מכך לעומת רבע מאלה שאינם הורים. למרות זאת, להורים ומשתמשים שאינם הורים מורידים קבצים בשיעור דומה. משתמשים המחוברים דרך חיוג טלפוני לא מודאגים מהפרת החוק במידה דומה לזו לגולשי הפס הרחב. בתשובה על שאלה זו לא היו כל הבדלים משמעותיים בין נשים, גברים, שחורים, לבנים, היספאנים וסקטורים אחרים.
הסקר הושלם לפני שאיגוד חברות התקליטים (RIAA) הכריז על כוונתו לתבוע גולשים ביתיים שהורידו מוזיקה מהרשת, כך שאי אפשר להסיק ממנו על יעילות הקמפיין של תעשיית המוזיקה. "הנתונים מראים כי לאחוז ניכר מהמשתמשים כלל לא אכפת מזכויות יוצרים, אך אולי התביעות ישנו מעט את היחס שלהם", אמר לי רייני, מנהל Pew Internet Project בוושינגטון.

ה-RIAA: הסקר מיושן

דובר איגוד חברות התקליטים בארה"ב (RIAA) מסר בתגובה, כי הסקר מיושן. לדבריו, ראוי לבדוק כיצד התביעות המשפטיות השפיעו על עמדות ציבור משתמשי תוכנות שיתוף הקבצים. "אנו מאמינים כי הגורם המרתיע הוא הידיעה שפגיעה בזכויות יוצרים מנוגדת לחוק", מסר הדובר, "עבדנו קשה כדי לחנך את הציבור בקשר לחוק ולהשלכותיו, ואנו רואים כי הנושא מחלחל לאיטו לעומק התודעה הציבורית".
יו"ר ועדת המשנה של הסנאט, הסנטור נורמן קולמן, ביקר בחריפות בסוף השבוע שעבר את הצווים המשפטיים שנשלחו על ידי עורכי הדין של ה-RIAA לסבים וסבתות שנכדיהן ונכדותיהן חשודים בשיתוף קבצים, ולמשתמשים אחרים שאינם יודעים כי המחשבים שלהם משמשים להפרת החוק.
נוסף על כך, קולמן ביקש מה-RIAA למסור לידיו את רשימת הצווים והערבויות לכך שפרטיותם של הגולשים לא תופר לשווא. מ-הRIAA נמסר בתגובה כי הארגון ייענה לבקשה בעונג רב. "היענות לבקשה תוכיח, כי הפעילות שלנו עקבית ועומדת בקנה אחד עם הצווים, כפי שהוגדרו על ידי בתי המשפט", על פי דובר ה-RIAA.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים