שתף קטע נבחר

הפתולוג הדני: ההשמצות של היס עוד יתבררו בביהמ"ש

הפתולוג יורגן תומסן אמר ל-ynet כי הוא אינו מופתע מהמתקפה החריפה של פרופ' היס על דו"ח נתיחת גופת החייל דניאל הילר. "כך בדרך כלל נוהג הממסד וכך הוא מגיב לממצאים קשים"

בעקבות ההתקפה החריפה עליו מצדו של ראש המכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, השיב אתמול (ב') אחר הצהרים הפתולוג הדני יורגן תומסן בהתקפה משלו.
תומסן, שניתח את גופתו של החייל דניאל הילר, וקבע שמהגופה נעלמו איברים, אמר ל-ynet בתגובה לטענת היס, כי ביצע נתיחה גסה, רשלנית וחסרת מקצועיות: "זה לא מפתיע אותי שכך פרופ' היס מגיב לדו"ח הנתיחה שלי, שהוא אכן דו"ח חמור. לא חשבתי שפרופ' היס יגיב אחרת".
לדברי תומסן, "מתוך הניסיון שלי כראש משלחת האו"ם לנתיחת גופותיהם של אזרחים בבוסניה ואל סלבדור, וכחבר משלחת פתולוגים מטעם האו"ם לקרואטיה, כך נוהג הממסד וכך הוא מגיב לממצאים קשים".
הוא הוסיף כי "אין לי שום ספק שמדובר בהיעלמות איברים ועצמות מגופתו של החייל כפי שפירטתי בדו"ח. ההסבר להיעלמותם של האיברים לא לקוח מעולם הפתולוגיה אלא הוא מעשה ידי אדם. הטענות שנשמעו גם בהקשר לאופן הנתיחה והמיומנות שלי יתבררו, אם יהיה צורך בכך, בבית המשפט".
משרד הבריאות החליט אתמול לתקוף ב"כל התותחים" את תומסן. במסיבת העיתונאים בנושא השתתפו בנוסף להיס גם מנכ"ל המשרד, ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל ד"ר יצחק ברלוביץ', יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר יורם בלשר ויו"ר איגוד רופאי המדינה, ד"ר אלישע ברטוב. כולם טענו כי מאז פורסם דו"ח סגלסון ב-2001, לא נלקחו מאף גופה חלקי אברים או עצמות, ולא נעשה כל מחקר בגופות שהגיעו לנתיחה במכון.
פרופ' היס ואנשי משרד הבריאות טענו שקביעת הפתולוג הדני, שהגופה לא נתפרה לאחר הנתיחה הראשונה, שמבוססת על חלל פתוח בגופה, מופרכת. שנתיים לאחר המוות, חללי הגופה נפתחים עקב תהליכי ריקבון של הרקמות ושל חוטי התפירה, טענו.
במכון טוענים עוד כי הטענה שצלעות נלקחו מהגופה מצביעה על מגמתיות בחוות דעתו של ד"ר תומסן. עוד הם קובעים כי טענות נוספות של תומסן מעידות על "חוסר אובייקטיביות וחוסר מקצועיות".
היום תקיים ועדת הבריאות של הכנסת דיון פגרה מיוחד בפרשת דניאל הילר. לדיון הוזמנו מנהל המכון לרפואה משפטית, פרופסור יהודה היס, משפחת הילר ונציגים של צה"ל, משרד הביטחון ומשרד המשפטים. בדיון יוצג דו"ח הנתיחה על ידי רופא ישראלי שנכח בה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דניאל הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום גלי תיבון
היס. "זה מעשה ידי אדם"
צילום גלי תיבון
מומלצים