שתף קטע נבחר

עלו ברשת

מנטליות של מילואימניקים, עיתונות עברית, עסקים ירושלמים, ציורים בתנועה, מדריך לקבצי וידאו, פלפלים, איטלקים ועוד אתרים ששווה להכיר

הפייבוריט: מילואימניק

 

דני כהן הצליח במקום שאחרים נכשלו, ובמסגרת האתר שלו "מילואים-ניק", הצליח להעביר לרשת לא רק מידע והווי של מילואימיניקים, אלא גם את המנטליות הייחודית שאופיינית למשרתים במילואים, שמתחילה בשחור קטן על פתיליה ונגמרת בטורניר שש-בש בש"ג, בדיחות גסות, קיטורים, ואחוות גברים, על כל המשתמע מכך לטוב ולרע.

 

"מילואים-ניק" מדליק ומפתיע בעצם קיומו. הוא אתר פרטי לחלוטין, כתוב וערוך בידי כהן וכמה מחבריו לסוללת המילואים, ומופעל במגמה לשמש מקום מפגש לחבורות מילואימניקים, לאפשר להם לשחרר קיטור, להתבכיין, לספר בדיחות ועוד. כדי לעודד את הגולשים להשתתף בתכני האתר.

 

הוא מחלק כהן דרגות מילואים פיקטיביות, מפרסם רשימות ציוד הכרחיות לשירות מילואים (תחתוני סבא ישנים שייצורם הופסק ב-79'), הסברים כיצד ניתן להכין קפה בשטח, מבחן התאמה לשירות מילואים פעיל, הכולל שאלות כמו "מהי פלנלית", או "מה עושים כשצמאים בעיצומה של התקפת אב"כ".

 

לא פחות נחמד הוא גדוד "מילואים-ניק" שבפיקודו של כהן, בו מוזמנים גולשים בעלי דרגת מינימום טר"ש לחתום קבע, ולהתחייב להילחם מלחמות וירטואליות בכל החזיתות, ולהוקיע את יצרני המעטפות החומות. בתמורה, עם הקבלה לגדוד יועלו הגולשים לדרת רב"ט, ולאחר מכן יתקדמו בסולם הדרגות על פי הפז"ם.

 

בפרק "דברים שחשוב לדעת" מסבירים כהן וחבריו עניינים בעלי ערך כמו "כיצד לענוד דרגות בלי להיפגע", "מדוע רצוי לישון בשק שינה צבאי בקיץ", "מדוע כדאי לשמור בין 2 ל-4 בלילה" וגם "שרשרת המזון של הקצינים – מי אוכל את מי". האתר מציג גם תמונות של מילואימניקים אותנטיים ששלחו הגולשים.

 

אבל העמוד הכי פופולרי בו הוא "קיר השירותים", המציג אמרות וססמאות מוכרות משירותי הגברים הצבאיים. דוגמאות שניתן לצטט בעיתון (את כל היתר לא): "סמים עושים אותך כזה קטן, אבל מבסוט", "בשביל שמירות יכולתי לשלוח את הכלב שלי", "טירון הוא כמו גרעין שחור – פותחים אותו, טוחנים אותו ויש עוד אלף כמוהו", והקלסיקה: "טובה אחות זונה מאח בצנחנים / גולני / גבעתי".

התכנים ב"מילואים-ניק" מצחיקים נורא, מאוד גבעת-חלפוניים, ומוכרים לכל מי שאי פעם נקלע לקרבתה של חבורת גברים מגהקת במדי ב' בלויים, חלקם בסנדלים, המסתובבים חצי יום סביב פרימוס קטנטן אחד במחסום נידח. דני כהן, שסוחב את האתר החביב הזה לבד על גבו, ראוי לכל שבח.

 

עיתונות עברית לכל

 

העיתונאי והמרצה לתקשורת זאב פרי משקיע בימים אלה עיתותיו בהרחבת אוסף העיתונות העברי שבבעלותו, הכולל עותקים מקוריים מעשרות עיתונים עבריים מראשית המאה שעברה ותחילתו של היישוב העברי בארץ ישראל. באחרונה העלה פרי לאוויר את "המגיד", אתר חדש ומקורי, המוקדש לתולדות העיתונות העברית, ומציע מתנה מקורית למועדים מיוחדים: עמוד ראשון ממוסגר של עיתון עברי, כמעט מכל תאריך ב-100 השנים האחרונות.

 

במהדורה האישית הזו ניתן לשתול ידיעה עיתונאית על לידתו או ציון דרך בחייו של מקבל המתנה. בכוונתו של פרי להרחיב את האתר, ולהוסיף לו מאמרים וכתבות אודות התפתחותה של העיתונות העברית בישראל, ובעתיד, גם להעמיד את ארכיונו הפרטי הגדול לעיון הציבור. האוסף כולל שמות מיתולוגיים, בהם הצפירה, המליץ, הצבי, קול העם ועוד.

 

עסקים ירושלמים

 

המרכז לטיפוח היזמות בירושלים הקים עם חברת גמאקום, המתמחה בשיווק אתרי אינטרנט עסקיים, מאגר מידע חדש על עסקים ירושלמים מקוונים. מנוע החיפוש במאגר מאפשר לגולש למצוא בתי עסק על פי שם, תחום עיסוק, תיאור ההתמחות או מיקומו. המאגר הושק בשבוע שעבר ועל כן מציג בשלב זה מעט מאוד בתי עסק ושירותים.

 

אם ישכילו מפעיליו לקדמו ברמה המקומית, להרחיב מאוד את המידע ואת היקף בתי העסק מצד אחד ובמקביל לספק גם תכנים צרכניים בסיסיים המתמקדים בתושבי ירושלים והסביבה – יש לו פוטנציאל להתפתח כמעין גרסה מקומית מקוונת של דפי זהב.

 

זכויות מצוירות

 

אתר חביב ביותר, המציג תערוכת ציורים מקוונת של עבודות ילדים מבתי הספר במחוז הצפון. התערוכה מציגה מאות עבודות של ילדים, שנשלחו בידי המורים לאמנות במסגרת תחרות ציורים ארצית. המפקחת על האמנות במשרד החינוך בצפון, אתי שרון, החליטה שגם הציורים שלא זכו בפרסים ראויים לתצוגה קבועה, וריכזה את כולם לתערוכה המקוונת הזו. הציורים מתמקדים בזכויות הילד והתלמיד, ויש ביניהם עבודות יפהפיות של ילדי גן ותלמידים יהודים, דרוזים, ערבים ובדואים מיישובי הצפון.

 

סרטים ב-אסקי

 

האתר הזה הוא כנראה אחד המדהימים ביותר ברשת: מאגר ענק של סרטונים ואנימציות, המציגים רגעים אופייניים מסרטי קולנוע ידועים, כמו מטריקס, שליחות קטלנית, גודזילה, מפלצות בע"מ, מלחמות הכוכבים ועוד עשרות – כאשר הייחוד של כל אלה הוא העיבוד ל-ascci.

 

התוצאה היא ציורים בתנועה, המורכבים ממאות אלפי סימני מקלדת בסיסיים, שהצפייה בהם היא חוויה מפתיעה ומיוחדת במינה. ברוח אידיאולוגיית ה-אסקי, גם האתר עצמו נראה ומעוצב על פי אותם עקרונות, כאשר עמוד הבית, הקטיגוריות ואופציות הניווט – כולם עשויים קווים, אותיות וסימנים בלבד. כמו הרבה גודי'ס אחרים מהרשת, גם את האתר הזה דג למענכם הקורא ליאור אבידב.

 

שני אתרים פרטיים, העוזרים למשתמשים חדשים:

 

את האתר "פורפרה" מנהל צעיר בשם שלומי, המציג סדרת מדריכים לטיפול ועיבוד קבצי וידאו ואודיו. שלומי טוען כי כמה מהמדריכים באתר שלו הם ייחודיים, ואין למצוא כמותם בעברית. בין היתר: איך לשנות שיטות שידור, איך להמיר סרטי DVD לפורמט Vcd, איך להמיר מ-DVD ל-Avi, איך להוסיף כתוביות בעזרת MicroDvd, איך לחתוך קבצי Avi, איך לתקן קבצי Mpg ועוד.

את "מדריכים" מנהל ליאור קפלן, שאיגד סביבו חבורת ידענים, הטורחת להעשיר מאוד את מאגר המדריכים המקצועיים שקיים ממילא באתר. האמגר כולל עשרות מדריכים בענייני תוכנות אופיס, גרפיקה, בניית אתרים, חומרה, רשתות, מערכת הפעלה לינוקס ועוד. האתר איכותי ומוערך.

 

קהילה של פלפלים

"פלפלים" הוא אתר קהילתי חדש, המציע תשתית רחבה ואיכותית של פורומים, בניסיון להשתלב ברווח שבין "תפוז", "הייד פארק" ו"דיבורים". לפי שעה יש פורומים, אך לא בכולם יש הודעות. מצד שני – מבנה האתר ועיצובו המצוין מבטיחים לו את תמיכת הגולשים.

 

איך האיטלקים עושים את זה

 

אם אתם רגילים לקבל לאאוטלוק שלכם כל מיני קשקושוני רשת תחת הכותרת "ג-ד-ו-ל!", ודאי נחשפתם כבר לסרטון המדליק הזה, ואם לא – מוטב מאוחר: סרטון שיצר אמן האנימציה האיטלקי ברונו בוזטו, המקדיש אותו לכל מי שהאמין כי האיטלקים דומים לכל האירופאים, ומוכיח עד כמה הם טועים. אגב, בשינוי קטנטן של כמה דגלים וסמלים, הסרטון הזה יכול להיות ממש עלינו. ניר הוטניק שלח את הלינק אלינו, אך כפי שאמרנו, הוא כבר מסתובב ברשת זמן מה ועושה גלים.

 

שני אתרים של ארגונים המאגדים יוצרים מתעשיית המוזיקה בישראל:

 

הפי"ל – האתר של הפדרציה למוזיקה ישראלית וים תיכונית מציג את הארגון, המאגד חברות ומפיקי תקליטים עצמאיים בישראל, וכן את מאבקו נגד זייפני הדיסקים. באתר מצוין כי ידועות לארגון יותר מ- 200 נקודות מכירה והפצה של דיסקים מזויפים בכל הארץ, ולטענת מפעיליו, יחס המכירות של הדיסקים המזויפים הוא אחד לאחד, כלומר על כל יחידה מקורית – נמכר גם דיסק מזויף.

 

עזי"ת - עמותת זמר ישראלי וים תיכוני, הגוף הוולונטרי המייצג את היוצרים בתחום הזמר הים תיכוני, הפועל לקידום האינטסים של היוצרים והאמנים. העמותה מפעילה אתר מיושן למדי, המספק מידע על פעילותה, אולם הוא בלתי מעודכן, ומפספס לחלוטין את הפוטנציאל של המדיה, שיש בה כדי לעקוף את התדמית, הממסד וכלי התקשורת. דוגמה: בתחילת אוגוסט עוד נמרחה על פני העמוד הראשון הזמנה גדולה לאירוע מוזיקה, שהסתיים חודש לפני כן. חבל.

 

ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של הגולשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציורי ילדים
אסקי
איך הם עושים את זה?
מומלצים