שתף קטע נבחר

נהרג ראש הג'יהאד בחברון; הארגון מאיים בנקמה

כוחות צה"ל הקיפו את ביתו של מוחמד סידר וביקשו לעוצרו, אולם הוא השיב אש ונהרג. הג'יהאד: "תגובתנו לחיסול תהיה קשה". מופז: הוא היה "פצצה מתקתקת"

ראש הג'יהאד האיסלאמי בחברון, מוחמד סידר, נהרג הבוקר (יום ה') בפעולה של צה"ל בחברון.

 

סמוך לשעה 05:00 צרו כוחות גדולים של הימ"מ, היחידה ללוחמה בטרור של מג"ב, וכוחות נח"ל על ביתו של סידר בשכונת שועבה, סמוך לקרית ארבע. החיילים קראו לו בכריזה לצאת מהבית. לדברי צה"ל, הוא סירב לצאת, פתח באש לעבר החיילים והשליך לעברם רימון יד.

 

החיילים ירו בנשק קל לעבר הבית, ובהמשך קרב האש ירו טיל, שהרס את הבית כמעט כליל. החיילים, שחשבו שסידר נהרג, שיגרו הכוחות לתוך הבית כלב מיחידת "עוקץ". המחבל השליך עליו רימון והרג אותו. פיצוץ הרימון גרם לסדרה נוספת של פיצוצים של אמצעי לחימה שהיו בבית, ומהם ככל הנראה נהרג המבוקש. 

 

מאוחר יותר הרסו כלי הנדסה צבאיים כבדים את הבית בו התבצר המבוקש. במבנה בו הוא התבצר נמצאה מעבדת חבלה, וכוח של צה"ל פוצץ אותה.

 

שר הביטחון, שאול מופז אמר היום לשליח האמריקני לאזור, ג'ון וולף, כי הפעולה בחברון היתה נגד "פצצה מתקתקת". גורמי ביטחון טוענים כי סידר תכנן פיגוע בימים הקרובים. הגורמים ציינו כי "צה"ל יוסיף ויפעל לסיכול הטרור ונגד גורמים בשטחים המבקשים למוטט את התהליך המדיני".

 

מח"ט חברון, אלוף משנה חגי מרדכי, אמר כי סידר היה אחראי, במשך חמש שנים, לרצח של עשרות ישראלים. "בתקופה הזו אנחנו ממשיכים לפעול מול ארגוני הטרור על פי הקריטריונים שנקבעו", אמר מרדכי, "מבחינתנו המחוייבות היא לחיילים ולביטחון של האזרחים. הקריטריונים ברורים: כל פעם שמדובר במחבל שמתכוון להוציא פיגוע, נפעל בנחישות לסכל את הפיגוע. מבחינתנו סידר היה פצצה מתקתקת - הוא היה אחראי למספר פיגועים".

 

מרדכי נשאל האם העיתוי שנבחר אינו פוגע בהפסקת האש והשיב כי "תשתיות הטרור אינן צריכות סיבה לעשות פיגועים". לדבריו, אנשי הג'יהאד בחברון התכוונו לבצע פיגוע כבר לפני הפעילות של צה"ל.

  

הג'יהאד: תגובתנו לחיסול תהיה קשה

 

השייח' בסאם א-סעדי, מראשי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים, אמר כי "חיסולו של סידר הוא פשע ישראלי חמור, שצבא הכיבוש, חייליו ומתנחליו ישלמו עליו ביוקר".

 

הוא הוסיף כי "ישראל פעלה בכל התקופה האחרונה להסלים ולפגוע בבני העם הפלסטיני, ותגובת הג'יהאד האיסלאמי תבוא בזמן ובמקום המתאימים, והיא תהיה קשה".

 

הפעולה נגד סידר לא הייתה הפעולה היחידה נגד בכירי הג'יהאד האיסלאמי ביממה האחרונה. הלילה כיתר כוח גדול של צה"ל במחנה הפליטים ג'נין את ביתו של השייח' בסאם אל-סעדי, מראשי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים, אולם התברר כי בסופו של דבר הוא לא היה בבית.

 

בעקבות הניסיון לפגוע בסעדי ובעקבות הפעולה בחברון מצפים בשטחים כי כעת תורו של הג'יהאד לשבור את ההודנה - לאחר ששלשום הגיבו החמאס והפתח בפיגועים על הפגיעה באנשיהם.

 

הפלסטינים דיווחו כי ייתכן שמשלחת של המודיעין המצרי תגיע לשטחים בסוף השבוע - ייתכן שכבר היום - כדי לדון בשמירת ה"הודנה" ומניעת התמוטטותה, וזאת בעקבות ההידרדרות הביטחונית ביומיים האחרונים. 

 

מבוקש מאז תחילת האינתפיאדה

 

מוחמד סידר, בן 26, ראש הזרוע הצבאית של הגי'האד האיסלאמי בחברון, היה מבוקש בידי מערכת הביטחון מאז תחילת האינתיפידה. 

 

סידר נחשד ששיגר את כל החוליות המתאבדים של הג'יהאד שיצאו מאזור חברון וביצעו פיגועים באזור, בתוכם הפיגוע בציר המתפללים בחברון, בו נהרגו 12 ישראלים וחיילים והפיגוע בעתניאל לפני כשנה. בצה"ל אומרים כי הוא אחראי לרצח של 19 ישראלים וכן של שני משקיפים בינלאומיים בשטחים.

 

בדצמבר 2001 ניסה צה"ל להתנקש בחייו של סידר מירי מסוקים, אולם הניסיון כשל והטיל שכוון לעברו הרג שני ילדים. הוא ירד למחתרת לתקופה מסויימת וכמה חודשים לאחר מכן הוא חזר לפעילות אינטנסיבית.

 

נהרס בית המחבל מאריאל

 

כוחות צה"ל הרסו הלילה במהלך פעילות במחנה הפליטים עסכר הסמוך לשכם את ביתו של פעיל החמאס, יוסף קפישה, שביצע שלשום את פיגוע ההתאבדות בכניסה לאריאל. בפיגוע נהרג ארז הרשקוביץ ז"ל ושלושה ישראלים נוספים נפצעו.

 

כוחות צה"ל עצרו הלילה שני פלסטינים מבוקשים, אחד מהם בקלקיליה והשני במחנה הפליטים עסכר בשכם. בקלקיליה הושלך מטען לעבר כוח צה"ל ובהתנחלות גדיד שבגוש קטיף נפתחה אש לעבר החיילים. בשתי התקריות לא היו נפגעים.


פורסם לראשונה

 

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חיילי צה"ל בחברון. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
צילום רויטרס
ניסיון ההתנקשות בסידר לפני כשנתיים
צילום רויטרס
צילום: איי פי
המחבל מאריאל. הבית נהרס
צילום: איי פי
מומלצים