שתף קטע נבחר

"עבודות שדרוג הרכבת לי-ם פוגעות בסביבה"

המשרד לאיכות הסביבה דורש מהנהלת הרכבת להורות על ביצוע כל עבודות השיקום בתוואי שכבר ניזוק, עוד לפני שתונח המסילה החדשה

רכבת ישראל אינה מקדישה מספיק משאבים ומאמצים כדי לוודא שעבודת שדרוג המסילה לירושלים תתבצע בהתאם למה שנדרש ואף הובטח בכל הקשור לשמירת ערכי סביבה, טבע, נוף ומורשת. כך אומרת המנכ"לית של המשרד לאיכות הסביבה, ד"ר מיקי הרן, בפנייתה ליו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, משה ליאון.

 

במכתבה דורשת הרן לבצע את כל עבודות שיקום הנוף והסביבה כבר בשלב הנוכחי, "זאת משום שעם הנחת מסילת ברזל בתוואי, לא תתאפשר נגישות ברכב לשטחים המופרים, בהם יש לטפל. על כן - אבקשך להורות על ביצוע כל עבודות השיקום בתוואי, כבר עתה, טרם הנחת המסילה".

 

מדובר בהחלפת המסילה ושיפורי התוואי לירושלים, בתוך רצועת הדרך הסטוטטורית של קו מסילת הרכבת הישן לירושלים.

הרן מציינת, כי המשרד לאיכות הסביבה התנגד בעבר לשדרוג הקו, העובר בתחומי גן לאומי ושמורת טבע. "לדעתנו, היה ראוי לתת עדיפות תכנונית, תקצובית וביצועית לקידום קו רכבת מהירה, על פני שדרוג הקו הישן, שבנוסף לכך שגורם נזק קשה לנוף הרגיש של נחל שורק ונחל רפאים, לא ייתן מענה אמיתי לצורכי התחבורה המסילתית של ירושלים", כותבת הרן.

 

מנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה מציינת כמה דוגמאות לנזק שגורם ביצוע הפרויקט בשטח, כמו הרס שנגרם לאתרי מורשת בנויה - מבני דרך עתיקים של הרכבת התורכית, ובכללם גשר קובי ותחנת הרכבת בבתיר. כמו כן נגרם זיהום קרקע בדלקים לאחר שלכל אורך התוואי הוצבו מכלי דלק רבים לשימוש כלי העבודה.

 

"דווקא משום שמשרדנו תומך ללא עוררין בתחבורה רכבתית ומבקש לאפשר ביצוע פרויקטים מסילתיים גם באזורים רגישים, אני רואה צורך בהתגייסות מיידית מצדכם לשם תיקון המצב, הן בקשר להמשך העבודות, והן בקשר לשיקום הנזקים שנגרמו", מציינת הרן בפנייתה ליו"ר דירקטוריון הרכבת.

 

מרכבת ישראל נמסר בתגובה, כי הרכבת עובדת בפרויקט הקו בליווי צמוד של אדרכיל נוף בתיאום מלא עם רשות הטבע והגנים והמשרד לאיכות הסביבה. הרכבת השקיעה יותר מ-20 מיליון שקל כדי לטפל בנוף לאורך התוואי ותמשיך לעשות את כל הנדרש על מנת להבטיח את שמירת הנוף.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אוסרוביץ`
"פיתוח התוואי על חשבון הסביבה"
ברק אוסרוביץ`
מומלצים