שתף קטע נבחר

הסכמה מ"קיר לקיר": ממשלת אבו עלא תוצג בקרוב

ככל הנראה יציג אבו עלא את ממשלתו החדשה ביום חמישי הקרוב. לממשלה הבאה סיכוי גדול יותר לשרוד, בשל בסיס התמיכה הרחב בפתח. הרכב הממשלה המסתמן איננו חדש, ורבים מהשרים מוכרים כנאמני ערפאת. כל הרשימה

ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, אבו עלא ימשיך היום (יום ב') בסבב ההתייעצויות לקראת הצגתה של ממשלתו החדשה בפני המועצה המחוקקת הפלסטינית, ככל הנראה, ביום חמישי הקרוב.

 

אבו עלא ימשיך בסדרת התייעצויות במטרה להתגבר על מכשולים, בהם מחלוקת לגבי מספר אישים שהכללתם הצפויה בממשלה כבר מעוררת התנגדות בקרב חלקים מתנועת הפתח. בהקשר זה הודיעה אחת הקבוצות בגדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, כי היא מתנגדת להרכב הממשלה כפי שזה דווח בתקשורת.

 

כמו כן יימשכו המגעים כדי להבטיח סופית את הצטרפותה של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין - לממשלה. החזית דורשת שינוי של חוק הבחירות הפלסטיני, כינון מנגנון קבלת החלטות קולקטיבי וכן בחינה מחודשת של דרכי ניהול המשא ומתן עם ישראל.

 

אנשי ערפאת חזרו

 

לפי שעה, נראה כי לפחות עשרה שרים מממשלת אבו מאזן ימשיכו בתפקידם, כמעט כולם אנשי ערפאת. השם הבולט ביותר שצפוי לחזור לממשלה הוא סאיב עריקאת, שיכהן כשר לענייני משא ומתן.

 

צפויים להמשיך בתפקידם:

 

השר לענייני חוץ - נביל שעת'

שר ההסברה - יאסר עבד רבו  

שר האוצר - סלאם פיאד

שר התקשורת - עזאם אל אחמד

השר לענייני אסירים - הישאם עבד אל ראזק

שר העבודה - ראסן אל חטיב, איש מפלגת העם,

שר החינוך - נעים אוב אל חומוס

שר המסחר - מאהר אל מסרי

השרה לענייני רווחה - אינתיסאר אל וזיר

שר התכנון - נביל כסיס

שר התיירות - מטרי אבו עייטה

שר השלטון המקומי - ג'מאל שובאכי

 

שמות בולטים נוספים שישובו לממשלה ונמנים על אנשי ערפאת הם השרים לשעבר, ג'מיל א-טריפי ורפיק א-נטשה.

 

בין השרים החדשים בולטים גם שר הפנים החדש נאסר יוסף ומוסא אבו זעבוט, איש הסיעה האיסלאמית במועצה המחוקקת שאמור להיות הגשר של הממשלה אל תנועת החמאס והאופוזיציה האיסלאמית בכלל.

אבו זעבוט יכהן, ככל הנראה, כשר הבריאות.

 

מנכ"ל משרד התרבות הפלסטיני, יחיא יחלף יכהן ככל הנראה כשר התרבות. לא ברור אם השר הנוכחי זיאד אבו עמרו ימשיך בממשלה החדשה; קייס עבד אל כרים יכהן בממשלה מטעם החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, אם זו תחליט באופן סופי על הצטרפותה לממשלה.

 

אחמד מג'דלה יכהן בממשלה מטעם החזית העממית. זוהירה כמאל תהיה נציגת פיד"א - האיחוד הדמוקרטי הפלסטיני ותכפיל את הייצוג הנשי בממשלה. שרים נוספים הצפויים לכהן הם ג'וואד טיבי ונאהד אל רייס.

 

ממשלת אבו עלא - כנראה הרחבה מכולן 

 

מקורות פלסטינים אומרים ל-ynet כי זוהי התמונה הכמעט סופית של הממשלה, אולם לדבריהם, יתכנו שינויים קלים ביותר עד סוף השבוע. לדברי המקורות, זוהי הממשלה הפלסטינית הרחבה ביותר מאז הממשלה הראשונה שהוקמה ב-1994. ממשלת אבו עלא, להבדיל מקודמתה, זוכה בנוסף להיותה הממשלה הרחבה ביותר, לתמיכה כמעט מקיר לקיר בתוך הפתח, מה שמאפשר לה מרחב פעולה גדול יותר מקודמתה.

 

"השאלה אם ממשלת ישראל ובמיוחד ארה"ב והרביעייה יסייעו בידה כדי שיהיה אפשר להזיז את התהליך מדיני קדימה או שיעלימו עיין ממדיניות ישראל ואז הממשלה החדשה תיפול כמו קודמתה והדרך לתוהו ובוהו מוחלט והסלמה תהיה קצרה הרבה יותר", אמרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו עלא, ראש הממשלה הפלסטיני המיועד
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ערפאת, מקרובים רבים בממשלה
צילום: איי פי
מומלצים