שתף קטע נבחר

"זו ההזדמנות להיפטר סופית מערפאת"

כך אמר שר הבריאות, דני נוה, בעת ביקור פצועי הפיגוע בבית החולים רמב"ם בחיפה. מנגד אמר השר יוסף פריצקי: "לא לקבל החלטה מהבטן. להתאפק עד אחרי יום הכיפורים". ח"כ מצנע: מדיניות הממשלה כושלת ומסוכנת

בישיבת הקבינט הקרובה צפויה לעלות מחדש סוגיית גירושו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. לפי שעה, לא ברור מתי יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בתגובת ישראל לפיגוע במסעדת מקסים בחיפה.

 

כזכור, הקבינט אישר לגרש את ערפאת בעקבות הפיגועים שהיו בחודש שעבר בצריפין ובקפה הלל בירושלים. בהחלטה נאמר שלפני מימוש ההחלטה, ישמעו השרים על תוכניות הגירוש. גורמים מדיניים הפנו אצבע מאשימה כלפי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ואמרו שהרשות הפלסטינית אינה עושה דבר להילחם בטרור. 

 

שר הבריאות דני נוה, שהגיע לבקר את הפצועים ברמב"ם אמר כי "מדובר באירוע שלא ניתן לעבור עליו לסדר היום". נוה הוסיף: "זו ההזדמנות האמיתית שלנו להיפטר סופית מיאסר ערפאת ולהאיץ את בניית גדר ההפרדה. אני מקווה שהממשלה תתכנס כבר הערב כדי לקבל את ההחלטות הנכונות כדי לשים קץ לדם שלא מפסיק להישפך ברחובות ישראל".

 

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, העביר הערב מסר ללשכת ראש הממשלה בו הוא מבהיר חד משמעית כי יש לכנס ישיבת קבינט כדי לדון בגירושו של ערפאת. לדבריו, "ערב יום הכיפורים הוא הזמן הראוי להביא לסילוקו המיידי של ערפאת. חשבון הנפש הלאומי מחייב אותנו לנקוט בצעד כזה כדי לתת סיכוי לשנה חדשה טובה יותר לעם הישראלי ולעם הפלסטיני".

 

השר בני אלון אמר הערב כי "אסור לגרש את ערפאת". לדבריו, "גירושו של ערפאת הוא התחמקות מפיתרון הבעיה האמיתית ועלול לסבך את האזור כולו". אלון קרא לפעול מיידית כדי "לחסל את הרשות הפלסטינית ולהקים מדינה פלסטינית בירדן".

 

לפיד: עדיין לא החלטתי בעניין הגירוש

 

שר התשתיות, יוסף פריצקי, אמר ל-ynet בהתייחסו לאפשרות שיו"ר הרשות הפלסטינית יגורש: "אני מאוד מקווה שלא נקבל החלטה מהבטן. אני מציע לחשוב להתאפק לפחות עד אחרי יום הכיפורים. גם במצב זה, גירוש ערפאת יזיק יותר מאשר יועיל. אסור לקבל החלטות כאשר הדם נשפך לפנינו. כל הנושא של גירוש ערפאת לא רלוונטי. בואו נחכה".

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד אמר שיקבל החלטה סופית בעניין גירושו של ערפאת לאחר שישמע דיווחים מודיעיניים וביטחוניים במסגרת ישיבת קבינט: "אירוע כזה אינו יכול לעבור ללא תגובה". לפיד הצביע בעד גירוש ערפאת בישיבת הקבינט, אך לאחר מכן התחרט וחזר בו.

 

השר ישראל כץ תבע "לסלק עוד היום את יו"ר הרשות הפלסטינית ולחזור ולהכות בהנהגת החמאס". כץ הזהיר: "אסור לאפשר חזרה לשגרת הטרור. אם ישראל לא תגיב עוד היום בצורה נחרצת, היא תאבד את אמינותה ויכולת ההרתעה שלה".  

 

השר מודי זנדברג (שינוי) אמר כי "הגיעה העת לטפל בערפאת". לדבריו, "בין הירדן לים חיים תשעה מיליון בני אדם יהודים וערבים. רובם רוצים לחיות בשקט והטרוריסט ערפאת מכשיל כל אפשרות והזדמנות לשלום אמיתי באזור".

 

השר זבולון אורלב קרא לממשלה להוציא לפועל את החלטת הקבינט לגרש את ערפאת. לדבריו, "היעדר תגובה כזו ישדר חולשה ועלול לעודד את הפיגועים".

 

"פיגוע מבית הספר לטרור של הרשות"

 

משרד החוץ פרסם הודעה רשמית שבה נאמר: "זה פיגוע נוסף מבית הספר לשנאה ולטרור, על פי ההנחיה של המנהיגות הפלסטינית. עוד פיגוע טרור שמתבצע ביום קדוש ליהודים. בשבוע שעבר זו היתה תינוקת בת שבעה חודשים, היום אלו אנשים שבאו לאכול ארוחת שבת. הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תשלח מסר ברור למנהיגות הפלסטינית לפרק את תשתיות הטרור כעת, קצנו בדיבורים".

 

ראש עיריית חיפה לשעבר, ח"כ עמרם מצנע, אמר בתגובה לפיגוע: "הרוצחים השפלים והמתועבים שביצעו את הפיגוע ושולחיהם לא יינקו וידינו הארוכה תשיג אותם".

 

לדבריו, "האחריות על ביטחונם של אזרחי ישראל מוטלת על הממשלה ולא על הפלסטינים. שוב הוכח שמדיניות הממשלה היא מדיניות כושלת ומסוכנת, אך יש אלטרנטיבה. אני קורא לראש הממשלה לא לברוח מהאחריות המוטלת עליו".

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה) אמר כי על הממשלה לנטרל את הג'יהאד האיסלאמי. לדבריו, הפיגוע הוא הוכחה נוספת למחדל גדר הביטחון שישראל בונה בצורה עקומה, שמעוררת זעם בכל העולם. פינס הוסיף כי יש לבנות את הגדר על הקו הירוק ובהקדם האפשרי וטען כי הממשלה ממשיכה להפקיר בהחלטותיה הפוליטיות את האזרחים.

 

"לא רק באמצעים כוחניים"

 

ח"כ יוסי שריד (מרצ) אמר כי "את הטרור אי אפשר להדביר רק באמצעים כוחניים, והממשלה איננה נוקפת אצבע אלא רק אצבע על ההדק".

 

לדבריו, "זו טרגדיה שממשלת ישראל והממשלה הפלסטינית אינן מנצלות תקופות של רגיעה לשם חידוש ההידברות ביניהן. גם האמריקנים עומדים מנגד וממלאים תפקיד שלילי כפי שמילאו גם ערב מלחמת יום הכיפורים".

 

יו"ר סיעת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, גינה בחריפות את הפיגוע: "אוכלוסיות אזרחיות חפות מפשע בשני העמים הפכו לקורבן שווא במלחמה שדי לה".

 

לדבריו, "סירובה של ממשלת ישראל לנהל משא ומתן עם הפלסטינים והמשך מדיניות החיסולים והסגרים הופכים את הגדה המערבית ורצועת עזה לאזורים מוכי אסון וייאוש בהם המוות הפך לתכלית החיים".

 

בעקבות הפיגוע הביעה תנועת בל"ד צער עמוק על הקורבנות ומאחלת החלמה מהירה לפצועים.

 

בל"ד הזהירה מפני "פעולת נקם ישראלית" ומפני האפשרות לגרש את ערפאת, דבר אשר לדבריה יוביל לכאוס מוחלט ולשפיכות דמים איומה.

 


פורסם לראשונה 04/10/2003 16:14

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לגרש. השר נוה
צילום: סבסטיאן שיינר
להתאפק. השר פריצקי
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
מצנע. מדיניות כושלת
צילום: אתר הכנסת
אתר הכנסת
מזהיר מאובדן ההרתעה. ישראל כץ
אתר הכנסת
צילום: רויטרס
טרם החליט. השר לפיד
צילום: רויטרס
מומלצים