שתף קטע נבחר

אוסטרליה: חוק חדש מעודד תוכנות קוד פתוח

הצעת חוק שעברה בשבוע שעבר במועצה המחוקקת של קנברה, בירת אוסטרליה, ממליצה לממשלה לרכוש תוכנות קוד פתוח

המועצה המחוקקת האוסטרלית של מחוז קנברה, בירת אוסטרליה, אישרה בשבוע שעבר הצעת חוק הממליצה למנהלי הרכש הממשלתיים, לרכוש תוכנות קוד פתוח. אתר Australian IT מדווח כי במקור, בטרם הוכנסו בה שינויים, הצעת החוק חייבה להעדיף תוכנות קוד פתוח על פני תוכנות קנייניות.

 

כצפוי, הצעת החוק עוררה תגובות נזעמות מצד מיקרוסופט, ובראיון לאתר Australian IT, מסרה דוברת החברה כי החברה אינה מרוצה מההחלטה, וכי הצעת החוק פוגעת בתעשיית התוכנות האוסטרלית, מאחר וכל חקיקה המציעה העדפת פלטפורמה אחת על פני השניה, היא אנטי תחרותית ותגביל את חופש הבחירה, לדבריה.

 

אתגרים דומים ברחבי העולם

 

AIA, איגוד תעשיית המידע האוסטרלית, הצטרף לענקית התוכנה בביקורת על הצעת החוק והביע חשש כי ההצעה תפגום בתקינותם של הליכי הרכישה הממשלתיים, ובנוסף על כך, לא תביא לחיסכון כספי, לאור העובדה שמרבית הוצאות הממשלה אינן ניתנות לשינוי. יוזמי ההצעה טוענים מנגד, כי רישוי תוכנה מהווה נטל כספי כבד על גופים ממשלתיים וציבוריים, בזמן שאת ההוצאה הזו ניתן להפנות להשקעות בתעשיית המיחשוב האוסטרלית.

 

בעוד החוק החדש מחייב את מחוז קנברה לבדו, הפרלמנט הלאומי של אוסטרליה צפוי לדון בקרוב בהצעת חוק דומה. תעשיית התוכנה הקניינית ניצבת בפני אתגרים דומים ברחבי העולם.וגם במדינות אחרות, ביניהן אורגון בארה"ב, מחוז אנדלוסיה בספרד וכמה ערים בברזיל, שחלקן כבר העבירו חוקים דומים, וחלקן נמצאות בתהליכי חקיקה. חברת הכנסת לשעבר, נחמה רונן, העלתה הצעת חוק המעדיפה תוכנות קוד פתוח בממשל בכנסת הקודמת, אולם ההצעה לא הגיעה לכדי הצבעה בטרם פוזרה הכנסת ונפלה לבסוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רישוי תוכנה מהווה נטל כספי כבד על גופים ממשלתיים וציבוריים, אומרים תומכי החוק
מומלצים