שתף קטע נבחר

"שוחרר פעיל אש"ף שנחשב לסוכן המוסד"

העיתון "א-שארק אל אווסט": עדנאן יאסין, שנעצר ב-93' במטה אש"ף בטוניס והודה כי פעל בשירות המוסד, שוחרר לאחרונה ממעצרו במדינה ערבית. לפי העיתון, הוא עבר למדינה אירופית, לאחר שישראל סירבה לאפשר את שובו

הרשות הפלסטינית שחררה לאחרונה את עדנאן יאסין, פעיל באש"ף שהיה סוכן המוסד והיה עצור באחת המדינות הערביות. כך דיווח היום (ו') העיתון א-שארק אל אווסט, היוצא לאור בלונדון.

 

יאסין היה עד אוקטובר 93' סגנו של שר הפנים הפלסטיני הנוכחי, חכם בלעאווי כאשר זה היה שגריר בטוניס. הוא היה אחראי על ארגון הנסיעות של הבכירים הפלסטינים ששהו בטוניס. כמו כן, היה אחראי על ריהוט בתיהם ומשרדיהם של בכירי הארגון.

 

הוא נעצר ב-93' לאחר שבמשרדיו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, אבו מאזן, התגלו מכשירי האזנה בתוך כורסה ואגרטל. 

 

מקורות פלסטינים אמרו כי יאסין נמצא בשוודיה כפליט פוליטי, לאחר שישראל סירבה לקבל אותו או לאפשר לו לשוב לשטחים. מקורות אחרים העריכו כי הוא נמצא במדינה אירופית.

 

העיתון מדווח כי בקיץ האחרון החליטה ממשלת אבו מאזן על שחרורו, בעקבות ערעור שהגישה בתו של יאסין, שחיה ברצועה.

 

בכיר פלסטיני אמר כי השחרור נכפה על הרשות על ידי המדינה שבה היה עצור יאסין, לאחר שזו הבהירה כי אינה מעוניינת עוד שזה יישאר בבתי הכלא שלה ובתחומה. ההערכה היא כי מדובר באלג'יריה.

 

יצוין כי לאחר מעצרו של יאסין על ידי הביטחון של אש"ף בטוניס, הוא הועבר ב-97', באמצעות מטוסו של ערפאת, לכלא בתימן ומשם ככל הנראה, הועבר לאלג'יריה.

 

ציוד האזנה בכורסה

 

יאסין נעצר ב-25 באוקטובר 93' על ידי המודיעין הטוניסאי, לאחר שזה קיבל מידע מהמודיעין הצרפתי על פעילותו. הצרפתים עקבו אחר יאסין כשזה ביקר את בתו שחיה בצרפת.

 

בתקשורת דווח עוד בזמנו, כי השליח האמריקני לשעבר למזרח התיכון, דניס רוס, שקיים פגישות עם בכירים פלסטינים מילא תפקיד חשוב בחשיפתו של יאסין, לאחר שסירב להיפגש עם ראשי אש"ף בלשכותיהם ודרש להעביר את הפגישות לבניין השגרירות האמריקאית בטוניס. בקשתו של רוס נדחתה על ידי הפלסטינים, אולם היא העלתה את החשד של ראשי אש"ף.

 

מהדיווחים עולה עוד כי רוס העלה את בקשתו לאחר שגילה אמצעי האזנה במשרדים בהם התקיימו הפגישות, באמצעות עט שנשא ושהכיל גלאי אזהרה מאמצעי האזנה.

 

הפרשה החלה כשיאסין העניק במתנה לאבו מאזן, שניהל בזמנו את המשא ומתן מול ישראל, כורסה אורטופדית לאחר שזה התלונן על כאבי גב ואגרטל. גם הכורסה וגם האגרטל התגלו ככאלה שהכילו ציוד האזנה.

 

בחקירתו הודה יאסין שפעל בשירות המוסד הישראלי מאז 1991 ושגוייס בצרפת על ידי רופא שהציג את עצמו כרופא מצרי, בבית חולים שם טופלה אשתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. בגלל כאבי הגב
צילום: איי פי
צילום:רויטרס
רוס. "מילא תפקיד בחשיפה"
צילום:רויטרס
מומלצים