שתף קטע נבחר

יוזמה בכנסת: להגביל את עבודת הלוביסטים

בעקבות לחצים שמפעילים לוביסטים מ"הלובי השחור", אותם חברי מפלגות שמגיעים לכנסת ומתאמים פגישות בין חברי מרכז לח"כים ושרים, ואף משפיעים על הח"כים כיצד להצביע בוועדות הכנסת, החליטו בכנסת לעשות מעשה: להגביל את פעולתם ולא לאפשר להם להיכנס לדיוני הוועדות

הלוביסטים הפועלים בכנסת לא יוכלו להיכנס לישיבות של וועדות הכנסת. על קבלת החלטה זו שוקדים יו"ר הכנסת וח"כים מכלל המפלגות.

 

לאחרונה הצטברו על שולחנו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין פניות רבות של ח"כים, ביניהן גם פניות של חברי סיעת הליכוד, שדרשו כי "ייעשה סדר" בכל הקשור ללוביסטים ולחברי המרכז אשר פוגעים בעבודתם ומעמידים אותם במצבים בלתי אפשריים.

 

בכנסת בוחנים אפשרות לערוך רישום מסודר של לוביסטים, להסדיר את פעילותם על ידי הנפקת תעודה מיוחדת באישור יו"ר הכנסת, קביעת תנאי סף לקבלת התעודה, והגבלת תנועתם במשכן.

 

גורם בכיר בכנסת אמר: "הלוביסטים כל כך פעילים, עד שהם קובעים לח"כים כיצד להצביע. נבדקת האפשרות להגביל כניסתם לוועדות, כדי שלא ישפיעו יתר על המידה על דרך הצבעתו של ח"כ בישיבות".

 

למעשה קיימים בכנסת שני סוגים של לוביסטים: הלובי הפוליטי, שחבריו פועלים כחלק מתעשיה מסודרת שעובדת ברשיון, עליה נמנות חברות לייעוץ אסטרטגי וניהול משברים, והלובי השחור, או כפי שמכנים אותם בכנסת, "המעכרים", שרובם חברי מרכז במפלגות. הם מאתרים מצוקה של חברה כלכלית או של ח"כ ומציעים את שירותיהם. התשלום מבוסס על "בונוס הצלחה", שמשמעו תשלום על פתרון בעיה נקודתית.

 

בכנסת סיפרו, כי המעכרים גובים תשלום אפילו על עזרה בתאום פגישה עם שר בכיר או עם חברי כנסת. כך לדוגמא, שילם לאחרונה מנהל בכיר במגזר הפרטי ללוביסט, כעשרת אלפים שקלים עבור פגישה עם שר האוצר נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
משפיעים על קבלת ההחלטות (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים