שתף קטע נבחר

שרון: מתכנן לפנות 17 התנחלויות בעזה

דבריו של ראש הממשלה לעיתון "הארץ" זיעזעו את המערכת הפוליטית, מאחר ולראשונה מדבר אריאל שרון על פינוי במספרים מוחלטים: 17 התנחלויות בעזה, 7,500 מתנחלים - שהם למעשה כל המתנחלים ברצועה. "אני יוצא מנקודת הנחה שבעתיד לא יהיו יהודים בעזה", הבהיר שרון - וחזר על הדברים גם בסיעת הליכוד תוך הבהרה שמדובר ב"רעיונות ראשוניים". הסערה רק מתחילה

האם שרון הולך לצאת מעזה או שמדובר ב"ספין" נוסף? ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע אחר הצהריים (יום ב') בסיעת הליכוד על כוונתו לפנות התנחלויות בעזה. את הדברים גילה היום שרון לראשונה בראיון ל"הארץ", ואמר כי כבר נתן הנחיה לתכנן את פינויין של 17 התנחלויות ברצועת עזה - למעשה מדובר בכל ההתנחלויות ברצועה.

 

  • לתגובות הפוליטיות להצהרת שרון

 

שרון הציג לחברי הכנסת של הסיעה את תוכנית היציאה מעזה, ואמר כי מדובר ברעיונות ראשוניים שהוא מגבש עם המועצה לביטחון לאומי ולא מהלך מיידי. הוא הדגיש כי "בכל מקרה תובא התוכנית לאישור הסיעה ומליאת הכנסת".

 

ראש הממשלה אמר לחברי הליכוד: "מפת הדרכים היא התוכנית הטובה ביותר. זו התוכנית היחידה המקבלת את העיקרון הישראלי כי רק ביטחון יביא שלום... אני מתכוון להמשיך ולדבוק במפה, אבל נראה שזה לא המצב בצד הפלסטיני ואין להם הרצון או היכולת להילחם בטרור. המצב הזה עלול להביא אותנו שכבר בעתיד הקרוב נגיע לנקודה שמדינות העולם יגידו שמפת הדרכים חדלה מלהתקיים.

 

"זה רע כי זה יביא ללחץ על ישראל להפסיק ולתבוע מהפלסטינים את חיסול הטרור ולעשות להם ויתורים מדיניים גדולים כדי שיפסיקו את הטרור.... חשוב להבין את זה: לוואקום שיווצר עם התמוטטות מפת הדרכים ייכנסו תוכניות גרועות יותר. לפני שיוזמות רעות יפלו עלינו, אנו חייבים לקחת את היוזמה לידיים.

 

"הטלתי על ראש המועצה לביטחון לאומי להכין תוכנית התנתקות. התוכנית לא הושלמה. אינני סבור שחלק גדול מהיישובים היהודיים יוכלו להתקיים ברצועת עזה, הן מסיבות דמוגרפיות והן מסיבות ביטחון והנחיתי לבחון אפשרות של העתקה תוך שיחות ומשא ומתן עם המתיישבים. בראייה לאורך שנים, זה יהיה לא נכון לקיים התיישבות יהודית בעזה... הישיבה שם מכבידה על ישראל. זהו נטל כבד וחיכוך בלתי פוסק".

 

הח"כים הושתקו

 

הח"כים, שכבר קראו קודם לכן על התוכנית בעיתון, ביקשו מייד להגיב. כמה מהם ניסו לטעון נגד התוכנית ואף לבקש הצבעה בסיעה, אולם ראש הממשלה השתיק אותם בטענה שמדובר ב"הטרדות". הוא הדגיש בפניהם כי תפיסתו הביטחונית לא תשתנה בשל דבריהם. 

 

ח"כ גילה גמליאל, אחת "המושתקות", אמרה בצאתה מן הישיבה: "הדברים שאמר שרון מקוממים ואינם מתקבלים על הדעת. נעשה הכל כדי למנוע את זה".

 

שרון נותן בזאת איתות נוסף לכך שבכוונתו להוציא לפועל את תוכנית ההתנתקות, שעליה הכריז בנאום הרצליה, ובכוונתו לשווק אותה לממשל האמריקני בביקורו הקרוב בוושינגטון, כפי שפורסם ב-ynet בשבוע שעבר.

 

"לא יהיו יהודים בעזה"

 

הראיון בו חשף שרון את התוכנית התקיים בפגישה לארוחת בוקר עם העיתונאי והפרשן יואל מרקוס. שרון הבהיר: "בדעתי לבצע פינוי – סליחה, העתקה – של ישובים שממילא גורמים לנו בעיות ושל מקומות שבהסדר קבע לא נחזיק אותם ממילא, למשל ישובי עזה".

 

שרון הוסיף והדגיש: "מדובר בפינוי של 7,500 איש. הדבר לא פשוט. מדובר באלפי קילומטרים של חממות, מפעלים ובתי אריזה. אנשים שנמצאים שם דור שלישי. דבר ראשון לבקש את הסכמתם, להגיע להסכם עם התושבים". עוד הוא אמר: "אני יוצא מנקודת הנחה שבעתיד לא יהיו יהודים בעזה".

 

לא ברור עד כמה עידכן ראש הממשלה את עמיתיו הבכירים בנושא: שר החוץ, סילבן שלום, אמר בצהריים בצאתו מוועדת חוץ וביטחון בתגובה על תוכנית שרון לפינוי 17 התנחלויות כי "אני לא מכיר את ההחלטה, הנושא יובא להכרעת הממשלה והכנסת".

 

שלום הוסיף ואמר: "עמדתי היא שצעדים חד צדדיים לא יובילו להקטנת העימות והחיכוך עם הפלסטינים, צריך להמתין ולראות האם ראש הממשלה מגבש תוכנית שכזו".

 

אבל שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, משוכנע: "צריך להתייחס ברצינות לדברי ראש הממשלה. הוא לא היה אומר, אם הוא לא היה מתכוון". על השאלה האם לדעתו הצעדים המדיניים הבאים יהיו פינוי עזה אמר לפיד: "זה יתקל בוודאי בהתנגדות נחרצת של הימין ולכן לא נראה לי שזה יהיה ממש הצעד הבא", דברי לפיד.

 

המתנחלים: נקצר לו את הקדנציה

 

בקרב ציבור המתנחלים שורר הלם מדברי שרון: מועצת יש"ע דורשת מראש הממשלה "להקשיב לקולות האזהרה שמשמיע צה"ל נגד תוכנית ההתנתקות משום שעקירת ישובים תהיה ניצחון לטרור. אם ראש הממשלה ייסע לארה"ב עם תוכנית לעקירת 17 יישובים הוא יאבד את זכותו המוסרית להוסיף ולמשול", אמרו במועצת יש"ע.

 

ואילו במועצה האזורית חוף עזה הביעו "צער על הדברים האומללים. תושבי גוש קטיף עם המחנה הלאומי יעשו כל מאמץ לקצר את משך הקדנציה של שרון כראש ממשלה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם. אנו קוראים לראש הממשלה לחזור מיידית לעמדותיו הישנות והטובות ולא להמיט אסון נוסף, באמצעות גירוש יהודים מבתיהם על העם בישראל".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "שרון עובר מוטציה של איש שמאל וחייב לפנות את מקומו הן מבחינה אידיאולוגית והן מבחינה מוסרית".

 

ואילו בשמאל לא "קונים" את דברי שרון: חבר הכנסת יוסי שריד ממרצ אומר כי "יואל מרקוס הוא עיתונאי אמין, אך הצרה היא שהוא ראיין ראש ממשלה מאוד לא אמין. אנחנו כבר מכירים את ההנחיות של שרון ואת משמעותן המעשית בשטח. בעקבות כל הנחיה לפינוי צץ עוד מאחז בשטח".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, דיאנה בחור-ניר, אילן מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. לא יהיו יהודים שם
צילום: איי פי
צילום: משרד הביטחון
מופז ויעלון בביקור בנצרים. נפרדים?
צילום: משרד הביטחון
שריד. העיתונאי אמין, ראש הממשלה לא
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רויטרס
בוש. התוכנית תוצג לו בהמשך החודש
צילום: רויטרס
מומלצים