שתף קטע נבחר

סוכנות הגרעין: לוב יצרה פלוטוניום וייבאה אורניום

דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובע כי הפעילות בתחום הנשק הגרעיני בטריפולי הייתה רחבה משסברו רבים. עם זאת, אין דרישה להטלת סנקציות על לוב, שהסכימה לאחרונה להתפרק מנשק ההשמדה

לוב הצליחה להפיק כמות קטנה של פלוטוניום ולייבא אורניום מועשר, בדרך לייצור נשק גרעיני - כך קבעה הערב (יום ו') הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בדו"ח מיוחד שפירסמה.

 

הדו"ח לא מציין באיזו כמות של פלוטוניום מדובר, אך נראה כי הכמות קטנה משלושת הק"ג הדרושים לייצור פצצת אטום. בימים הקרובים אמורה הסוכנות בראשותו של בראדעי לפרסם דו"ח דומה על פרוייקט הגרעין של איראן.

 

הסוכנות מציינת כי בהפקות וברכישות ב"שוק השחור" שביצעה, הפרה לוב את התחייבויותיה בהתאם לאמנה לאי הפצת נשק גרעיני. עם זאת, הסוכנות אינה צפויה לדרוש ממועצת הביטחון להטיל סנקציות על טריפולי, לאור מוכנותה להתפרק מנשק להשמדה המונית, בתיאום עם ארצות-הברית ובריטניה.  

 

בדו"ח הסוכנות, עליו חתום מנהלה, מוחמד אל-בראדעי, נכתב כי לוב ניהלה מגוון של פעילויות, שתכליתן השגת נשק גרעיני. מרבית הפעולות התמקדו בהעשרת אורניום. בשנים 1985, 2000, ו-2001 ייבאה לוב אורניום מועשר, וב-1982 ו-2002 ייבאה חומרים נוספים. 

 

לכל אורך הדו"ח אין כל התייחסות למדינות שסיפקו ללוב את החומרים האסורים. עם זאת, לאחרונה הועלו חשדות בנושא כלפי פקיסטן, ובמיוחד כלפי "אבי הפצצה האיסלאמית", עבד אל-קאדר חאן.

 

בתוך כך, הלילה נודע כי ארה"ב שוקלת להקל את האיסור המוטל על אזרחי ארה"ב לנסוע ללוב - איסור הקיים זה 20 שנה. זאת, עקב שיתוף הפעולה מצד לוב בעניין פירוקה מנשק להשמדה המונית.

 

גורמי ממשל הבהירו כי טרם התקבלה בממשל החלטה סופית אך ייתכן והיא תתקבל כבר בשבוע הבא. הסרת ההגבלות על מסחר ופעילויות אחרת יותנו בהמשך רצונה של לוב להתפרק מנשקה. רשמית, לוב עדיין מתוייגת כמדינה תומכת טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
היה קרוב? קדאפי
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
"אבי הפצצה האיסלאמית". עבד אל-קאדר חאן
צילום: איי אף פי
מומלצים