שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האיחוד האירופי: קנס של 613.5 מיליוני דולרים למיקרוסופט
  על אף הקנס הגבוה, מדובר בסכום פעוט ביחס לכמות המזומנים שבקופת חברת התוכנה הגדולה בעולם. מיקרוסופט צפויה לערער על גזר הדין, שהתקבל לאחר הרשעת החברה בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים באיחוד

  ועד של 15 מדינות החברות באיחוד האירופי אישר הערב (ב') את הצעת הנציבות האירופית לענייני הגבלים עסקיים, לפיה יש להטיל קנס של 497 מיליון אירו (613.5 מיליון דולר) על מיקרוסופט בשל ניצול לרעה של מעמדה בשוק מערכות ההפעלה, כך מסר הערב מקור באיחוד האירופי.

   

  נציב ההגבלים העסקיים, מריו מונטי, הציג בפני הנוכחים את ממצאי החקירה שניהלה הנציבות בשנים האחרונות בעניין מיקרוסופט, ובסוף הישיבה, שארכה כשעה, הצביע הוועד בעד ההצעה לקנוס את ענקית התוכנה בסכום שהוצע. זאת, לאחר שאישר בשבוע שעבר את החלטת הנציבות להרשיע את מיקרוסופט בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים.

   

  הנציבות קבעה כי מיקרוסופט ניצלה לרעה את כוחה בשני תחומים: ראשית, החברה ניסתה לפגוע ביצרניות יריבות של נגני מדיה כגון Real או קוויקטיים של אפל, בכך ששיבצה את הנגן מתוצרתה במערכת ההפעלה. שנית, מיקרוסופט לא סיפקה למתחרות שמפתחות שרתים די מידע שאין בו די כדי לאפשר להן להתחרות במוצרי החברה. כתוצאה מכך, השרתים של מיקרוסופט, המבצעים מטלות כמו הדפסה וניהול קבצים, עובדים טוב יותר עם Windows.

   

  הקנס הגבוה ביותר

   

  הקנס שיוטל על מיקרוסופט הוא הגבוה ביותר שנגזר על חברה מסחרית באירופה. חוקי האיחוד האירופי מתירים לנציבות ההגבלים העסקיים להטיל קנס מרבי בגודל 10 אחוז מההכנסות השנתיות של החברה, על אף שבעבר הנציבות נמנעה מכך והקנס הגדול ביותר שהוטל הסתכם בפחות משני אחוזים - ובסכום של 568 מיליון דולר.

   

  עם זאת, מדובר בסכום פעוט ביחס לכמות המזומנים שבקופת חברת התוכנה הגדולה בעולם - כ-53 מיליארד דולר ועם הכנסות הצפויות להסתכם השנה ב-36 מיליארד דולר. מיקרוסופט, בכל מקרה, צפויה לערער על ההחלטה בבית המשפט האירופי בערכאה הראשונה.

   

  "אנחנו מאמינים כי זה לא הולם מצד הנציבות לגזור קנס על חברה אמריקנית שפעולותיה כבר מפוקחות על ידי הממשל האמריקני ועניינה נדון כבר בבתי המשפט בארה"ב, מסר הוראציו גוטירז, עוזר לפרקליט הראשי של מיקרוסופט בהצהרה שפירסם.

   

  עוד במסגרת ההחלטה, האיחוד האירופי צפוי להורות למיקרוסופט לחשוף חלקים נרחבים יותר מהקוד של Windows, על מנת שהמתחרות בשוק תוכנות השרתים יוכלו להתאים את היישומים שלהם לסביבת מערכת ההפעלה בהצלחה רבה יותר. כמו כן, האיחד מחייב את מיקרוסופט להפיץ גירסה רזה וזולה של Windows, ללא תוכנת נגן המדיה, המשמשת לניגון סרטים וקובצי קול, על מנת שהמתחרות, בהן אפל ו-Real Networks, יתחרו בחברה ביתר הצלחה.

   

  ביצוע גזר הדין עלול להידחות

   

  על אף שהחקירה התמקדה במערכות ההפעלה של מיקרוסופט בהווה ובעבר, הנציבות האירופית מקווה שהעונש שיוטל ישפיע על הפיתוח של לונגהורן, מערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט, וימנע ממנה לשלב תכונות נוספות במערכת, כפי שנהגה עם תוכנת נגן המדיה והדפדפן אינטרנט אקספלורר. מיקרוסופט צפויה לשלב מנוע חיפוש במערכת ההפעלה החדשה, במטרה להתחרות במנועי החיפוש של גוגל ויאהו!.

   

  אילו תתקבל בקשת מיקרוסופט להשעות את ביצוע ההחלטה, במסגרת הערעור, ביצוע גזר הדין עשוי להידחות במשך שנים, עד לקבלת החלטה בעניין הערעור.
  למרות זאת, מומחי חברת המחקר ג'ופיטר סבורים כי גם אם תושעה ההחלטה, ייתכן ויהיה בידה להשפיע לרעה על מאמצי מיקרוסופט לחסום את צמיחת מערכת ההפעלה לינוקס באמצעות פיתוח גרסאות של Windows בשפות המקומיות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים