שתף קטע נבחר

ד"ר דגנית סמואל אביטל

התנהגות נכונה לפני הריון

לפני כניסה להריון חשוב שהאישה תתייחס לעצמה כאחת שכבר נמצאת בתוך ההריון. כשאישה נמצאת בגיל פריון עליה לנקוט באמצעי זהירות לפני הכניסה להריון. הזמן המכריע, הוא בסביבות שלושה חודשים לפני הכניסה להריון. ככלל עדיף להביא את הגוף לאיזון בצורה כוללת. דבר זה הופך את התהליך ליותר קל ופשוט. לחץ נפשי או פיסי אצל האשה (ואולי גם אצל הגבר) עשוי לגרום להפרעות בזמן ההריון. דוגמאות קיצוניות של לחץ ניתן למצוא אצל זוגות שברגע שאימצו ילד נכנסו להריון או אצל נשים שאחרי 14 שנה של טיפולים נכנסו להריון. כל אי איזון פיסיולוגי כמו תת תזונה או השמנת יתר מקשה על התהליך. מחקרים מראים כי הקפדה על תזונה נכונה ומאוזנת כשלושה חודשים לפני הכניסה להריון עשויה לשפר את מצבו של העובר ואת ההריון כולו. חשוב לדעת כי שלושת החודשים הראשונים של ההריון הם הקריטיים ביותר. זהו השלב בו מתרחשים כל תהליכי היצירה של כל מערכות הגוף!!!!

 

עשה ועל תעשה, לפניכם:

1. כן לעשות. חומצה פולית. חומצה פולית היא סוג של ויטמין מקבוצת B. יש לקחת ממנו כ-400 מיליגרם. נטילתו מקטינה סיכוי למומים של העובר. חומצה פולית נמצאת במאכלים כגון בשר וכו', אך מומלץ גם לקחת אותו כויטמין מרוכז במקביל לאכילה מאוזנת, בכמות מדודה ומומלצת.

2. לא לעשות. במשך שלושת החודשים שלפני ההריון יש לשנות את הרגלי צריכת התרופות ולצמצם כל פעילות רפואית אחרת, אפילו צילומי רנטגן אצל רופא השיניים וכו'. לא ליטול בכלל תרופות שעלולות להזיק לעובר, כמו ראקוטן (למניעת פצעי בגרות) ושורה ארוכה של תרופות משככות כאבים: אדוויל, נורופן וכדורים אחרים דומים. כדורים אלה (לא כולל אקמול ואופטלגין) עלולים להפחית את הסיכוי להיכנס להריון ולפגוע בעובר.

 

3. לא לעשות. הרגלים כגון שתיית אלכוהול ועישון סיגריות או סמים עשויים לפגוע באופן חמור בעובר. מומלץ לא לעשן כלל גם בחודשים שלפני ההריון. אלכוהול גם הוא מאד מזיק לעוברים. בעבר התירו הרופאים "שתייה חברתית מזדמנת" אך היום ברור שמעט אלכוהול עושה מעט נזק ואפילו כמות קטנה יכולה במקרים מסוימים להזיק למוח של העובר.

 

4. לשים לב. ערוצי המידע הפופלריים מדברים שוב ושוב בשבחם של מאכלי ים לתועלת ההריון. מאכלים אלה מכילים אומגה 3 וחומרי "פלא" אחרים המגינים על הלב ומסייעים להתפתחות העובר. מסתבר שדווקא דגי מאכל אלו צוברים גם כספית (מהאטמוספירה או מזיהום במפעלים), בריכוז גבוה ביותר. אם רצינו לקבל חומצות שומן בריאות אנו עושים למצוא את עצמנו עם הרעלת כספית. אז מה עושים?

א. להגביל כמויות מוגבלות. לא לאכול יותר משתי מנות דג שבועיות. ה FDA ממליץ להימנע ממאכל של דגים מסוימים: כרישים, דגי חרב, מקרלים או דגי זהב – המכילים ריכוז גבוה של כספית.

ב. ישנם חמישה מינים נפוצים של מאכלי ים הנחשבים לבעלי ריכוז כספית נמוך: שרימפס, טונה בהירה, פולוקס, דג חתול וסלמון.

 

תוספת: מדבקה "אוורה", מדבקה למניעת הריון

ה"גלולות" החדשות סוף כל סוף הגיעו אלינו והחלו להיות משווקות בארץ החל ממאי 2004. הגלולות החדשות מגיעות כמדבקה אותה מדביקים למשך שלושה שבועות בתיאום עם המחזור החודשי. מדבקה אחת לכל שבוע. שבוע אחד נוסף החומר ממשיך את פעולתו ללא צורך להדביק את המדבקה. ה"מדבקה" למניעת הריון מכילה בדיוק את אותם חומרים כמו הגלולה הרגילה ויש לה את אותם תופעות לוואי. היתרונות הם שהמדבקה היא לשבוע, לא צריך לבלוע אותה והיא לא עוברת דרך מערכת העיכול. נשים שנמצאות הרבה בחו"ל או כאלו שעובדות במשמרות, יכולות לקבל את ההורמונים לגוף בצורה מבוקרת ובזמנים קבועים.

הגלולה אינה מומלצת לנשים שמשקלן מעל ל-90 קילו, או לנשים המפתחות גירוי בעור בעקבות המדבקה.

 

מהן האופציות האחרות לנשים? התקן תוך רחמי. מאד מומלץ אם האישה היא מונוגמית לאורך זמן. ההתקנים מתאימים לנשים בכל גיל ובכל מצב. כל המיתוסים השלילים על ההתקן אינם נכונים או שהם מעודכנים לטכנולוגיה של לפני 30 שנה.

מה האופציות האחרות לגברים? קשירת צינורות זרע!!!! תהליך מאד שכיח בארה"ב. בארץ ניתן עדיין לספור על יד אחת את הגברים שעשו ניתוח כזה.

 

ד"ר דגנית סמואל התארחה בתכנית מספר 81

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר דגנית סמואל
תנו לו יד עוד לפני שנולד
להפסיק לעשן גם לפני ההריון
מומלצים