שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

רפיח: "המבצע הושלם, אך הפעילות רחוקה מסיום"

"רפיח תמשיך להעסיק אותנו, ניכנס בכל פעם שנדע על מנהרה שנחפרת", אמרו ל-ynet קצינים בכירים בפיקוד דרום, עם סיומו הרשמי של מבצע "קשת בענן". מפקד אוגדת עזה סיכם: נהרגו 41 מחבלים ו-12 אזרחים, 7 מתוכם בהפגנה "ואת השאר אולי הרגו הפלסטינים". שר הביטחון: "אין בעולם צבא מוסרי יותר מצה"ל. מלחמת המגן נגד ארגוני הטרור תימשך בלי קשר לתוכנית מדינית"

מבצע "קשת בענן" הגיע אמש (יום ב') לסיומו, שבוע לאחר שהחל. כבר בלילה שבין ראשון לשני החלו כוחות צה"ל לסגת משכונות תל סולטן וברזיל ברפיח. הוסר הביתור בין רפיח לחאן יונס. אתמול אחר-הצהריים עוד הוסיפו כוחות מחטיבת גבעתי לפעול בשער קישטא שעל "ציר פילדלפי", ולאחר מכן יצאו גם משם.  

 

עם סיומו הרשמי של המבצע, אמרו ל-ynet קצינים בכירים בפיקוד הדרום: "רפיח תמשיך להעסיק אותנו. נפעל בה בכל פעם שנידרש".

 

"החשש ממעבר נשק במנהרות ממצרים לרצועה ממשיך לעמוד לנגד עינינו", הוסיפו הקצינים. "למרות שאי אפשר לבטל את הישגי המבצע, צריך לזכור שעשוי להגיע מידע מאותם מבוקשים שעצרנו, וכך נוכל לחשוף מנהרות נוספות שקיימות בשטח. בכל פעם שנדע כי בשטח נחפרת מנהרה - ניכנס פנימה. המבצע הנוכחי אמנם הסתיים, אך הפעילות החשובה הזאת רחוקה מסיום בשלב זה".


כוחות צה
יוצאים מרפיח (צילום: אי.פי)

 

 

53 הרוגים פלסטינים

 

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף שמואל זכאי, סיכם אתמול את המבצע ברפיח. לדבריו, נהרגו במהלכו 41 מחבלים ו-12 אזרחים פלסטינים, שבעה מתוכם במהלך הפגזת ההפגנה ביום רביעי "ולגבי היתר נמשכת בדיקת האירוע - ולא מן הנמנע כי נורו על-ידי הפלסטינים". לדבריו, "41 המחבלים שנהרגו הם בהחלט הישג ראוי לציון, כי מדובר ב-41 חמושים לפחות אשר מנסים לפגוע בחיילי צה"ל".

 

הכוחות איתרו שלוש מנהרות דרכן הוברחו אמצעי לחימה משטח מצרים לרצועה, ופגעו ב-56 מבנים. על כך אמר תא"ל זכאי: "אני מחלק את המבנים למספר קטגוריות: מבנים מהם ירו מחבלים או הפעילו מטענים לעבר חיילינו; מבנים שנאלצנו לפלס את דרכנו דרכם משום שבצירי הגישה הונחו מטענים רבי עוצמה במשקל של מעל 100 ק"ג; מבנים הקשורים למחבלים שביצעו את הפיגוע של בני משפחת חטואל; ומבנים הקשורים למנהרות להברחת אמל"ח. לא פגענו באף מבנה ללא סיבה".

 

תא"ל זכאי הדגיש כי צה"ל "התחשב מאוד באוכלוסייה האזרחית, גם אם הדבר גרם לעיכוב בהיבט המבצעי. אין אסון הומניטארי ברפיח, ואין רעב".

 

לשאלה האם המבצע צומצם או הוקטן בשל לחצים מדיניים, השיב מפקד האוגדה: "בשל האוכלוסייה האזרחית שנמצאת במרחב הפעולה ובשל שיקולים נוספים, פרק הזמן של המבצע הוגבל. אנו מבצעים הערכות מצב בהתאם לשיקולים שונים, ומפעילים עוצמה משתנה. בהחלט ייתכן שבעתיד נחליט שיש להגביר את העוצמה".

 

מופז: אין צבא מוסרי יותר מצה"ל

 

מבצע "קשת וענן" יצא לדרך לאחר שבוע קשה ביותר לכוחות צה"ל, מבצע אשר גבה את חייהם של 13 חיילים. לדברי קצינים בכירים, עוד לפני התקרית הראשונה של פיצוץ הנגמ"ש בשכונת זייתון תוכנן באוגדת עזה מבצע לטיפול במנהרות להברחת אמצעי לחימה דרך ציר פילדפי.

 

המבצע, שתוכנן על ידי מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה פינקי זוארץ, כבר היה בשלבי הכנה אחרונים, והמשימה הוטלה על גדוד הסיור של חטיבת גבעתי. התקרית בזייתון, ואחריה זו שאירעה ב"פילדפי", הביאו להזרמת כוחות רבים לאזור, ואיפשרו לקיים מבצע נרחב יותר. גורמי צבא אמרו כי גם כעת, לא מן הנמנע שהמבצע יתחדש בצורה מאסיבית יותר, אם יהיה בכך צורך. 

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר אמש בהתייחסו לפעילות ברצועת עזה: "המרדף אחר המחבלים הזוממים כל הזמן פיגועי רצח נגד אזרחינו וחיילינו, המאמץ לגלות ולשתק את בתי הייצור של אמצעי החבלה ולחשוף את המנהרות ונתיבי ההברחה של נשק ותחמושת לרצועה, הם חלק מן המערכה המתמשכת נגד ארגוני הטרור. המערכה הזאת איננה תלויה בתוכנית מדינית כזאת או אחרת. היא תימשך בכל מקרה וללא הגבלה, כל עוד לא יוסר איום הטרור מעל אזרחי מדינת ישראל".

 

"המערכה הזאת היא מלחמת מגן", הוסיף מופז, שדיבר בערב הוקרה לעובדי התעשיות הביטחוניות בגני-התערוכה בתל-אביב. "אין לה שום יעדי כיבוש או דיכוי של האוכלוסייה הפלסטינית. אדרבא, אני משוכנע כי דווקא קיומו של הטרור הוא הסיבה למצוקתם של הפלסטינים, ובלעדיו ניתן היה מזמן להגיע להסדר מדיני.

 

"העובדה שההנהגה הפלסטינית בחרה לפנות לאלימות דווקא כאשר השלום היה בהישג יד היא העובדה הקובעת. לא בנו צריכה האוכלוסייה הפלסטינית לתלות את סבלה. אני מאחל לפלסטינים הנהגה ראויה יותר שתדאג יותר לרווחתם, ותחתור לשלום ולא להנצחת הסכסוך".

 

"צה"ל הוא צבא מוסרי", אמר שר הביטחון. "אין צבא מוסרי ממנו בעולם. במלחמה האכזרית שנכפתה עלינו, נוכח פיגועי זוועה כה נוראיים נגד אזרחינו, שומר צה"ל על מוסר לחימה שאין שני לו. מעולם לא ניתנה לחיילי צה"ל פקודה לפגוע באזרחים תמימים. מבחינת צה"ל, הלחימה ממוקדת אך ורק בשרשרת הטרור, במשלחים, בתשתית הארגונית ובמרצחים עצמם.

 

"למרבה הצער, בוחרים ארגוני הטרור לפעול בתוך ריכוזי האוכלוסייה, ולפיכך הלחימה נגדם גורמת מפעם לפעם לפגיעות בלתי מכוונות בחפים מפשע. צר לנו על כך. התוצאה הזו רעה לנו מכל בחינה. אך האשם אינו בצה"ל, אלא במי שהכריז על מדינת ישראל מלחמת טרור נפשעת, ובמי שקורא ל'מיליוני שאהידים' לטפח אימה ואלימות".

 

את דבריו סיכם מופז בקריאה לפינויה של עזה: "אני תומך בפינוי הרצועה במסגרת תוכנית ההתנתקות מן הפלסטינים", אמר. "דעתי היא שמדינת ישראל איננה צריכה להמתין בחיבוק ידיים עד שתצמח הנהגה פלסטינית חדשה ושוחרת שלום". 


פורסם לראשונה 24/05/2004 18:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד הביטחון
"אין צבא מוסרי מצה"ל". מופז
צילום: משרד הביטחון
צילום: רויטרס
המבצע הסתיים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נהרגו 41 מחבלים ו-12 אזרחים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
נפגעו 56 מבנים
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
נמצאו שלוש מנהרות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים