שתף קטע נבחר

התעמלות מוח

איך לשמור על שני חצאי הראש שלנו בכושר

איך מחברים בין שתי ההמיספרות של המוח, ולמה זה בכלל חשוב? על זה נדבר עם ג'ינט פרימוסט, מנחה בשיטת Brain Gym.

 

אז למה בכלל צריך לחבר בין האונות שלנו?

לכל המיספרה יש תפקיד אחר – אחת לוגית, והשנייה – הגשטאלט המוכלל, המצב הרגשי, הדמיון. כשיש הרבה מתחים והמצב הנפשי לא טוב, המוח לא באינטגרציה, החושים לא מתפקדים טוב. ולהיפך, כשאין אינטגרציה בין חלקי המוח, יכולים להיווצר מתחים. אם השיפוט, הראייה, השמיעה וכו' לא מחודדים, התוצאות יהיו בהתאם. המטרה היא להביא לשילוב בין החלקים השונים במוח, כך שהבנאדם ישתמש במלוא הפוטנציאל שלו, ישחרר מתחים וישפר את התפקוד. ילדים יכולים להתחיל ללמוד להירגע, להיות יותר קשובים, לעבור מחסומים. למשל, בשביל הראייה והקריאה צריך את השילוב בין שתי האונות: פענוח האותיות הוא לוגי, אבל ההבנה היא גשטאלט. ילד שמתחיל לקרוא, אם הוא במתח, הוא לא משתמש בשתי האונות, ואז מתקשה בקריאה.

 

מי המציא את השיטה?

את השיטה פיתחו ד"ר פול דניסון וגייל דניסון ב-1986. כיום Brain Gym היא אגודה בינ"ל, שמרכזה בארה"ב ויש לה סניפים ב-80 ארצות בעולם, כולל ישראל.

 

Brain Gym זה "התעמלות למוח", בעברית. יש לך תרגילים לדוגמא בשבילנו?

 

"שמונה עצל" - האדם משרטט עם האגודל 8, תוך שהוא חייב לשנות כיוון כשמגיע לנקודת האמצע. צריך לעקוב אחר התנועה עם העיניים. 3 פעמים – בשני האגודלים, כל אחד לחוד, ושניהם ביחד. מביא מביא את העיניים לפוקוס, ומחבר בין האונות.

 

עיצוב מחדש לפי דניסון – כל יד נוגעת בברך של הרגל ההפוכה. מרימים יד ורגל שעכשיו בזוג. דורש הפעלה של שתי האונות.

 

נקודות חיוביות – נוגעים בעדינות בשתי נקודות הנמצאות באמצע המצח, בין הגבה לקו השיער, בלחיצה כלפי מעלה והחוצה, ומחכים לראות אם יש פעימות. בהתחלה הפעימות הן כמו פופקורן, ועם הרגיעה מסתנכרנות. מביא לרגיעה ולאיזון. כשאנחנו במתח, יש תופעת fight or flight – מערכת העצבים האוטומטית שולטת. התרגיל גורם לדם לזרום למוח הקדמי, ומביא איזון לרגש.

 

משיכת האוזניים החוצה ("כיפת חשיבה") - לעורר את השמיעה והזיכרון.

 

עיסוי נקודות החיבור של הלסת ("פיהוק אנרגטי") - לשיפור הקלט החושי.

 

"הפיל" – פוזה מעוותת לציור השמונה העצל, לשיפור שיווי המשקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טל וג'ינט מאמנים את המוח
Shake it to the left
Shake it to the right
עכשיו שתי האונות בכושר
מומלצים