שתף קטע נבחר

הרב נבנצאל: מי שמוסר שטחי א"י לגויים – דינו כדין רודף

עיתון "הארץ" דיווח הבוקר על דברי רב העיר העתיקה בכנס במאחז גבעת הרא"ה. על פי הרב נבנצאל: "ההלכה היא שמוסר שווה פרוטה של ממון ישראל בידי עובד כוכבים ומזלות ודינו כרודף על כל ההשלכות של זה". עם זאת ציין: "היום אי אפשר לבצע את הדין". חברי כנסת מהשמאל: לחקור הרב. ח"כ הרצוג: "כאילו לא למדנו דבר"

דין "רודף חוזר": רב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצאל, אמר אמש בכנס רבנים: "המוסר שטחי ארץ ישראל בידי גויים דינו, לפי ההשקפה, כדין רודף". עם זאת ציין כי "לא ניתן כיום לדון בדין רודף". עיתון "הארץ" פרסם הבוקר (יום ד') את הדברים. יש לציין שזו הפעם הראשונה מאז התקופה שקדמה לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין שבה מוזכר דין רודף על ידי רב.

 

חברת הכנסת זהבה גלאון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד רב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצאל בתגובה לדברים. לדברי גלאון, "המערכת המשפטית כשלה ולא טיפלה ברבנים שהסיתו נגד רבין ז"ל. פסקי הלכה כאלה הם מילים משחררות ניצרה, והרבנים הם פצצות מתקתקות שממשיכוות לתקתק כל עוד מערכת אכיפת החוק לא תטפל בהם".

 

ח"כ רומן ברונפמן פנה לשר המשפטים יוסף לפיד וגם ליועמ"ש מזוז בדרישה לפטר את רב העיר העתיקה ו"את עובדי המדינה האחרים הכופרים בריבונות המדינה והכנסת". "יש לפעול נגד מסיתים לפני הרצח הפוליטי הבא", אמר ח"כ ברונפמן.

 

חבר הכנסת איתן כבל (עבודה) פנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, בתביעה לחקור את דברי הרב אביגדור נבנצאל, שאמר כי מי שמוסר שטחי א"י לגויים - דינו כדין רודף. לדברי כבל, "אמירה זו מסמלת עליית מדרגה כיוון שהיא מתירה דם ובעצם מטיפה לרצח. יש לעצור את התופעה ומיד. אין מדובר בעשבים שוטים".

 

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אומר: "הדברים מפחידים. ממש כאילו לא למדנו דבר. על החברה הישראלית לקרוא קריאה גדולה, ללבוש שק ואפר ולקראת ט' באב לזכור ששנאת חינם היא זו שמסכנת את העם ושלום ישראל".

 

כנס הרבנים במאחז

 

אתמול בערב התקיים כנס רבנים במאחז גבעת הרא"ה שעל יד ההתנחלות עלי. במאחז גרים 18 משפחות והוא מועמד לפינוי. לקראת פינוי אפשרי ומחשש מפינוי התקיים אתמול, כאמור, כנס רבנים במאחז.

 

בין המשתתפים בכנס היה יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור והרב שלמה אבינר. במקום היה גם רב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצאל ויו"ר המועצה האזורית מטה בנימין, פנחס ולרשטיין.

 

במהלך הערב אמר הרב נבנצאל כי לפי ההשקפה, מי שמוסר שטחי ארץ ישראל לידי הגויים דינו דין רודף. עם זאת הדגיש הרב כי לא ניתן כיום לדון דין רודף. "ההלכה היא שמוסר שווה פרוטה של ממון ישראל ביד עכו"ם (עובד כוכבים ומזלות), ודינו כרודף, על כל ההשלכות של זה, שהיום אי אפשר לבצע אותם. אבל, אף על פי כן, בהשקפה, צריך לדעת שכל מי שרוצה למסור שווה פרוטה של ממון ישראל ביד עכו"ם, הרי הוא כרודף, ובוודאי שלא למסור שטחים של ארץ ישראל ביד עכו"ם", כך אמר הרב נבנצאל.

 

פנחס ולרשטיין חזר ואמר בכנס ששר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר אישר את קיומו של המאחז וגם שר הביטחון, שאול מופז, וכי מדובר במאחז חוקי.

 

דובר מועצת יש"ע, יהושע מור יוסף, אמר בתגובה לדברים של הרב נבנצאל: "הרב אמר את הדברים ברמה הצהרתית ואין לה משמעות מעשית. אנחנו מתנגדים לכל אלימות. אני מסוגל להבין למה הרב אמר את מה שהוא אמר. זהו תמרור אזהרה לריבון שצריך לראות לאיזה כיוון הוא ילך ויצטרך להישמע למתפקדים שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גבעת הרא"ה
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
פנחס ולרשטיין. פואד אישר את המאחז
צילום: שאול גולן
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. לפתוח בחקירה
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים