שתף קטע נבחר

"הונאת הדלק הגדולה" הסתיימה בהסדר כספי

קוקו עובדיה, החשוד המרכזי בהעלמת מס של 250 מיליון שקל, ישלם למדינה 12 מיליון שקל

5 שנים לאחר שהוגש כתב אישום חמור בפרשת "הונאת הדלק הגדולה" - מסתיים התיק נגד איש העסקים קוקו עובדיה. עובדיה נחשב לאחד החשודים העיקריים בפרשה. התיק מסתיים לא בהכרעת בית משפט, אלא בהסדר כספי. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

 

המשמעות: ההליכים בתיק הפלילי מעוכבים, ואם ישולם מלוא סכום ההסדר - יימחק התיק הפלילי נגד עובדיה. ההסדר אושר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

 

על-פי ההסדר ישלמו עובדיה והחברה בהנהלתו, שפר את אלי לוי, כופר לצורך עיכוב הליכים בתיק הפלילי. לפי הערכות מדובר בסכום של כ-12 מיליון שקל. עובדיה יוצג על-ידי עוה"ד גיורא אדרת ושמוליק קליין.

 

בבקשת המעצר נטען על-ידי המכס כי עובדיה, בעל הזכיון הבלעדי לאספקת דלק לרשות הפלשתינית גרם במעשיו נזק של 200 מיליון שקל לקופת המדינה. המכס חשד, כי עובדיה ניצל את קשריו עם בכירים ברשות ליצירת מערך שיווק של בנזין שהיה מיועד לשטחי הרשות, ללא תשלום מסים. עובדיה טען לכל אורך הדרך כי הוא חף מפשע.

 

עתה מסתבר כי חקירת המכס מסתיימת לפחות לגבי עובדיה בהסדר כספי ותו לא. עו"ד שמוליק קליין, בא-כוח עובדיה מסר בתגובה: "טוב מאוחר מאשר אף פעם לא. טוב שהם גילו אומץ לב והגינות לסיים את התיק בכופר, ולסיים את עינוי הדין שנגרם לעובדיה ולחברתו".

 

הקומבינה של קוקו עובדיה

 

חוקרי המכס סימנו בשנת 1999 את איש העסקים קוקו עובדיה כחשוד העיקרי בפרשת מכירת דלק לרשות הפלשתינית. מדובר היה בחקירה ענקית, הגדולה ביותר שניהלה מחלקת החקירות של המכס בשנים האחרונות.

 

חוקרי המכס טענו, כי עובדיה ואנשיו היו מעורבים בקומבינה מורכבת, שהשאירה כביכול בידיהם ובידי בכירים ברשות למעלה מ-250 מיליון שקל שהיו אמורים לעבור לקופת המדינה.

  

המכס חשד כי עובדיה, בעל הזכיון למכירת דלק לרשות הפלסטינית, עמד בראש קבוצת אנשים שהוציאה חשבוניות פיקטיביות והעלימה מסים בצורה מתוחכמת מאוד. את הרווח, טענו במכס, חילקו ביניהם עובדיה, ג'יבריל ראג'וב, יאסר ערפאת ועוד לא מעט פעילים בענף הדלק בישראל.

 

בהמשך הוגש כתב אישום נגד עובדיה ואחרים. גורמים המקורבים לתיק מסרו, כי לאורך המשפט ושלב ההוכחות שנמשך זמן רב, הבינו במכס כי צריך לרדת מהעץ הגבוה שטיפסו עליו, וכי אין כל קשר בין החשדות נגד עובדיה לבין מה שקרה בפועל. עובדיה מצידו, הכחיש את האשמות נגדו. כעת מסתיים התיק בהסדר כספי - שמסיים את התיק הפלילי נגד עובדיה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
קוקו עובדיה
צילום: שאול גולן
מומלצים