שתף קטע נבחר

3 שנים ל-11 בספטמבר: הכתובת הייתה על הרשת

19 אתרים של ארגוני טרור איסלמיים קיצונים מתקיימים באמצעות חברות תקשורת אמריקניות. שר החוץ, סילבן שלום, הורה להקים כוח משימה, שתפקידו להתלבש על אתרי ארגוני הטרור, ולחשוף את זהות החברות המערביות שבחסותן הם פועלים

מתברר כי מעקב אחר אתרי האינטרנט של ארגוני האיסלמיים היה מאפשר לדעת על הפיגועים הנרקמים במגדלי התאומים. הכתובת הייתה על הרשת.

 

באוקטובר, 2001, חתם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, על אחד הצווים המינהליים הקיצוניים ביותר: הצו נגד טרור. הצו העניק לזרועות אכיפת החוק האמריקניות זכויות כמעט בלתי מוגבלות נגד כל אדם או ארגון ששמם הוכנס לרשימת ארגוני הטרור.

 

היום, למרות השקעה של מיליארדים רבים בלוחמה בטרור, נראה כי הממשל לא קלט את עוצמת הסיוע שהוא עצמו מעניק לאויביו. ההטפות לג'יאהד העולמי, ומסרי השיטנה לעריפת ראשים ולרציחת אמריקנים, ישראלים ומערבים בכלל מופצים לא רק במסגדים. "חכמי הדת" של האיסלם הרדיקלי מרביצים את תורתם באמצעות האינטרנט – בעיקר מסעודיה אך גם מצ'צ'ניה ואפילו מהגדה המערבית – בעזרת האמריקנים עצמם.

 

ארגוני הטרור המשיכו להפציץ

 

אחד הגורמים החוקרים את פעילות ארגוני הטרור הוא ממר"י – מכון מחקר שבסיסו בוושינגטון, המנוהל על ידי יגאל כרמון, יועצם לענייני טרור של ראשי הממשלה יצחק שמיר ויצחק רבין. "במאי 2004 קיבלתי טלפון מתחנת רדיו שבדית, שביקשה לאשש מידע על כך שאתר החמאס באינטרנט פועל באמצעות חברת טלפונים שבדית גדולה", משחזרת מרי הלן בוקארה, ראש הדסק הסקנדינבי של ממר"י. ממצאי הבדיקה בנושא אישרו את המידע, והדו"ח שפורסם בעקבות מחקר של בוקארה כולל רשימה של 25 אתרי האינטרנט הראשיים של ארגוני הטרור המובילים, 19 מהם פועלים דרך חברות תקשורת אמריקניות.

 

הממצאים החמורים היו אמורים לעורר סערה, אך זה לא קרה, והם לא גררו גם תגובה של ממש. ארגוני הטרור המשיכו להפציץ את האינטרנט בצילומי עריפת ראשיהם של אזרחים מערביים, בהוראות כיצד להרכיב מטעני חבלה קונבנציונליים, כימיים וביולוגיים, וממשיכים לנצל צ'טים להעברת פקודות ומסרים לגבי פיגועים מתוכננים.

 

בשעה שאנשי ממר"י עסקו בתמונה הגלובלית החליט ד"ר ראובן ארליך, מנהל מרכז המידע לטרור ומודיעין (הפועל תחת עמותה של קהיליית המודיעין הישראלית), לבחון טקטיקה אחרת. "החלטנו", מספר ארליך, "להתמקד בג'יהאד האיסלמי, והתחלנו למפות את כל האתרים הרשמיים של הארגון, לרבות אתרי תמיכה ואפילו חדרי צ'טים שבהם 'מסתובבים' חבריו ותומכיו".

 

לפני כשלושה שבועות, לאחר שמצאו ששלושת האתרים הראשיים של הארגון אכן פועלים בחסות חברות אמריקניות, פרסם מרכז המידע את ממצאיו. היחידה עד כה להגיב הייתה חברת COMMUNICATIONS LEVEL 3. זמן קצר לאחר פרסום הממצאים נעלמו מהרשת שלושה האתרים שהתארחו אצלה.

 

לא לוקחים אחריות

 

אבל איש עדיין לא לקח אחריות. סגן נשיא החברה, ארתור הודג'ס, למשל, דאג בעיקר לשמה הטוב של החברה וכתב לד"ר ארליך: "ל-LEVEL 3 אין יחסים כלשהם עם הג'יהאד האיסלמי...בעקבות ממצאיכם ערכה מחלקת הביטחון של החברה חקירה, שקבעה כי חברה אמריקנית אחרת, הרוכשת שירותים מאיתנו, היא זו שמספקת את השירותים לכמה מהאתרים עליהם הצבעתם. התרענו בפני הלקוחה, והיא הודיעה כי תפעל להסרת האתרים".

 

ומה קורה אצלנו? לפני כמה ימים הורה שר החוץ, סילבן שלום, להקים כוח משימה, שתפקידו להתלבש על אתרי האינטרנט של ארגוני הטרור, ולחשוף בפני העולם את זהות החברות המערביות שבחסותן הם פועלים.

 

על פי ממר"י ומרכז המידע למודיעין ולטרור, עד היום לא הופעלו אתרים של ארגונים איסלמיים או פלסטינים באמצעות חברות ישראליות. הארגון היחיד שפעל בשטח מדינת ישראל באמצעות חברה ישראלית, והוכרז כארגון טרור הן בישראל והן בארה"ב, היה "כהנא חי". ב-29.3.04, בעקבות חקירה סמויה ממושכת, פשטו כוחות גדולים של המשטרה על בתים בתפוח, בית שמש, ראשון לציון וירושלים, ועצרו אנשי ימין בחשד שהיו אחראים להפעלת אתרי אינטרנט בניגוד לפקודה למניעת טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קטע מקלטת הווידיאו לפני עריפת ראשו של ניק ברג. ארגוני הטרור עושים ברשת כשלהם
צילום: רויטרס
מומלצים