שתף קטע נבחר

מיקרוסופט ישראל מסתערת על הפיראטיות

החברה מצטרפת לתוכנית עולמית חדשה נגד פיראטיות תוכנה. משתמשי Windows XP יורשו להוריד תוכנות חינם מאתר מיקרוסופט רק לאחר שהחברה וידאה כי התוכנה שברשותם חוקית. החל מהמחצית השנייה של השנה יחויבו כל הגולשים שיבקשו להוריד עדכונים מאתר מיקרוסופט להצטרף לתוכנית

מיקרוסופט ישראל מספקת לפיראטים הזדמנות "להתוודות" על חטאיהם ולהפוך את התוכנה שברשותם לחוקית. החברה הודיעה כי היא מצטרפת לתוכנית כלל עולמית של ענקית התוכנה לביעור תוכנות גנובות במחשבים. במסגרת תוכנית Windows Genuine Advantage, כל משתמש עם "ספקות" לגבי חוקיות העותק של Windows XP אשר ברשותו, יאפשר לחברה לבדוק את העותק שברשותו, ואם הוא חוקי, ייהנה מהטבות שונות.

 

החל מה-10 בפברואר, 2005, משתמשי מערכת ההפעלה Windows XP בישראל יוכלו להוריד תוכנות חינם מאתר מיקרוסופט ישראל רק לאחר שהחברה תוודא כי התוכנה אשר במחשבם היא חוקית. התוכנית, הפועלת על בסיס התנדבותי, יורדת למחשב לפני הורדת תוכנות נוספות ומוודאת את מקוריות מערכת ההפעלה. אם מערכת ההפעלה פיראטית - תוכנות החינם שמציעה מיקרוסופט לא יפעלו על המחשב.

 

במסגרת התוכנית, מיקרוסופט כבר הציעה להורדה חינם את תוכנת השקופיות Photo Story 3. הסניף הבריטי של החברה הציע למשתמשי Windows XP לאפשר לחברה לבדוק אם העותק שברשותם חוקי, ואם התברר כי הוא גנוב, להחליפו בעותק חוקי.

 

"משתמשים לא יתבעו"

 

מיקרוסופט העולמית הבטיחה בעבר, כי הגולשים שייחשפו במסגרת התוכנית אינם צפויים להיתבע, אם כי החנויות שסיפקו להם את העותקים הפיראטיים בהחלט עשויות למצוא עצמן בבתי המשפט.

 

על פי נתוני מיקרוסופט, 7.5 מיליון משתמשים הצטרפו מרצונם לתוכנית, שהושקה בחודש ספטמבר, 2004, בשפה האנגלית. לאחרונה הוחלט בחברה להרחיב את התוכנית ל-20 שפות נוספות, וביניהן עברית.

 

ד"ר ישראל שור, מנהל השיווק של Windows XP במיקרוסופט ישראל, מסר כי גם המשתתפים בתוכנית בארץ יוכלו להוריד חינם תוכנות חדשות, בהן Photo Story 3 for Windows, Winter Fun Pack, תוכנת Microsoft Office OneNote לתקופת הערכה של חצי שנה. נוסף על כך, ייהנו המצטרפים לתוכנית מהטבות באתרי תוכן ישראלים הסגורים למנויים בלבד, הנחה של 50% על מבחר של משחקי מחשב של MSN Zone, קופונים להנחות על מוצרי אלקטרוניקה ועוד.

  

החל מאמצע 2005: יד קשה יותר

 

מיקרוסופט מתכננת לנקוט בגישה מחמירה יותר כלפי משתמשי מערכות הפעלה Windows פיראטיות בכל העולם החל מאמצע 2005, זאת, על ידי הצבת קשיים בפני משתמשים שינסו להתקין עדכוני תוכנה ואבטחה על מחשביהם.

 

על פי התכנון, במחצית השנייה של 2005 יידרשו המבקרים במרכז ההורדות של מיקרוסופט ובאתר Windows Update  להשתתף בתוכנית Windows Genuine Advantage כדי לקבל גישה לכל התכנים. עם זאת, משתמשים פיראטים שישתתפו בתוכנית יוכלו להמשיך להוריד עדכוני אבטחה באמצעות שירות Windows Update האוטומטי.

 

במיקרוסופט ישראל מסרו כי "מתוך מחויבותה העמוקה של החברה לנושא האבטחה, לצורך מניעת התפשטותם של וירוסים ועקב רצון לסייע ללקוחות שלהם יידרש זמן רב יותר לצורך מעבר לתוכנית Windows מקורית, תמשיך החברה להעניק עדכוני אבטחה לכל הלקוחות באמצעות 'עדכונים אוטומטיים' של Windows, עם אימות במסגרת התוכנית או ללא אימות כלל".

 

למרות זאת, המשתמשים הפיראטיים עשויים לסבול מהגבלות שונות לאחר התקנת עדכוני אבטחה כמו חבילות SP2 ו-SP1. המהלך האחרון מאפשר למיקרוסופט להשתמש באחד מכלי הנשק היותר יעילים שלה - גישה לעדכונים - נגד פיראטיות התוכנה.

 

האם המאבק בפיראטיות יפגע במצב האבטחה?

 

על אף שחלק ממומחי האבטחה סבורים כי הסלמת המאבק של מיקרוסופט בפיראטיים עלול להרתיע משתמשים פיראטיים מהורדת עדכוני אבטחה ולהגדיל את מספר המחשבים הבלתי מוגנים ותוך כך להחמיר את בעיית האבטחה שמיקרוסופט מנסה לצמצמה.

 

דיוויד לזר, מנהל התוכנית במיקרוסופט, אמר לסוכנות הידיעות איי פי כי החברה תבחן מקרוב אחר השפעת היוזמה על מצב האבטחה. אך הוא ציין כי החברה סבורה כי התוכנית עשויה לתרום לפיראטיות, מאחר ועותקים פיראטיים של Windows XP עלולים להכיל וירוסים או איומי אבטחה אחרים, לדבריו. החברה לא שוללת על הסף אפשרות למנוע מהמשתמשים הפיראטים לגשת לכל העדכונים, כולל עדכוני אבטחה.

 

החברה הודיעה כי תציע גירסאות מוזלות של Windows למשתמשים בסין, נורבגיה וצ'כיה אשר יגלו כי הם משתמשים במערכת הפעלה פיראטית. רוב אנדרלה, אנליסט ראשי בחברת Enderle, צופה הצלחה לתוכנית היד החזקה של מיקרוסופט נגד הפיראטיות, על רקע החרפת בעיית האבטחה באינטרנט והיות הגירסאות הפיראטיות של Windows פרוצות יותר למתקפות, לדבריו. "מיקרוסופט פועלת ליצירת מציאות, בה מחשבים עם Windows פיראטי לא יפעלו עם חיבורם לאינטרנט", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים