שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה הצעת חוק נגד דואר זבל

על פי הצעת החוק הממשלתית, ייאסר על משלוח פרסומות ללא קבלת הסכמה מראש של הנמען. ההצעה תובא להצבעה בכנסת בראשית מושב הקיץ, באמצע מאי

הממשלה אישרה אתמול הצעת חוק האוסרת על גופים מסחריים לשלוח דואר זבל, כך מדווח הבוקר (ב') ידיעות אחרונות.

 

ההחלטה התקבלה על ידי וועדת השרים לחקיקה, שאישרה תיקון ל"חוק הבזק", הקובע כי חברות או גופים מסחריים המעוניינים לשלוח לאזרחים דברי דואר אלקטרוני, מסרונים (הודעות SMS) ופקסים, לא יוכלו לעשות זאת אלא אם פנו קודם לנמענים וקיבלו וקיבלו מהם אישור מראש.

 

על פי הצעת החוק, ייאסר על משלוח פרסומות ללא קבלת הסכמה מראש של הנמען. בכך אימצה הממשלה את מודל ה-Opt-in של האיחוד האירופי, לפיו אסור לשלוח פרסומות בשיווק ישיר, אלא אם כן התקבלה מראש הסכמת הנמען לכך. זאת, בניגוד למודל ה-Opt Out, לפיו השולח רשאי לשלוח הודעה ראשונה לנמען בשיווק ישיר, אלא אם כן הודיע הנמען כי הוא מסרב לקבל הודעות נוספות.

 

תותר פניות לבתי עסק

 

על פי הצעת החוק הממשלתית, המבוססת על הצעה של משרד התקשורת, יותר שיגור פרסומת גם אם לא התקבלה הסכמת הנמען, כאשר הנמען הוא בית עסק, ומדובר בפניה חד פעמית מטעם השולח הכוללת הצעה להסכים לקבל דברי פרסומת מטעמו. לחילופין, המשלוח מותר כאשר השולח קיבל את הסכמת הנמען למשלוח במסגרת התקשרות קודמת כמו רכישת מוצר או שירות. הצעת החוק מחייבת את השולח לכלול בהודעות אלה את פרטיו ודרכי יצירת הקשר עימו, ולאפשר לנמען לסרב לקבלת הודעות נוספות.

 

הצעת החוק קובעת כי הפרתו תהיה עבירה פלילית שבגינה ניתן להטיל קנס מינהלי. נוסף על כך, מחברי ההצעה מציעים לאפשר לאנשים החשים עצמם נפגעים להגיש תביעה במסלול תביעה אזרחי, אשר צפוי להיות הכלי המרכזי והיעיל להתמודדות עם התופעה.

 

במקביל, תינתן אפשרות להגשת תביעה ייצוגית בשל הפרת הוראות החוק. מנגנונים אלה עשויים לאפשר לנפגעי התופעה להתאגד יחד ולתבוע, כלי יעיל כאשר מדובר בעבירה כמו משלוח דואר זבל, הגורם נזק קטן יחסית לכל משתמש אך פוגע בקבוצה גדולה של משתמשים.

 

ההצעה לאישור הכנסת - באמצע מאי

 

ההצעה תובא להצבעה בכנסת בראשית מושב הקיץ, באמצע מאי. הואיל ומדובר בהצעת חוק ממשלתית, שאינה שנויה במחלוקת, צפויה הצעת החוק להתקבל על ידי הכנסת. החוק צפוי להיכנס לתוקפו עד ראשית יוני. הצעת החוק הממשלתית באה לאחר הצעת החוק בעניין זה של ח"כ ברונפמן ושל משרד התקשורת.

 

עם זאת, בעקבות הערות משרד המשפטים, הוסרה מטיוטת החוק המקורית האפשרות לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק, במקרה של משלוח פרסומת בניגוד להוראות החוק. מחברי ההצעה מעריכים כי תיקון חוק התקשורת יצריך הקצאת משאבים נוספים לטובת מערך אכיפה, אם כי הם מתקשים בשלב זה לאמוד את היקפם.

  

מסקר מפתיע של חברת אבטחת המידע "סימנטק", שפורסם אתמול, מתברר כי במרץ האחרון נרשמה ירידה בכמות דואר הזבל ברחבי העולם, לראשונה מאז אוקטובר 2003. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
סופו של הדואר זבל?
צילום: סי די בנק
מומלצים