שתף קטע נבחר

משרד החינוך נגד כניסת הכתות לכיתות

בעקבות גל האלימות, נכנסו פעילי כת הסינטולוגיה לבתי הספר והפיצו מערכי שיעור המבוססים על הספר "הדרך אל האושר". אחד הפעילים: "אנחנו מקבלים תגובות אוהדות בבתי הספר". מנכ"לית משרד החינוך לא אהבה את התופעה והחליטה: תוקם ועדה, בעלת תוקף משפטי, ותטפל בנושא הכתות

בעקבות ניסיונות של כת הסינטולוגיה להפיץ את עקרונותיה בבתי הספר בכל הארץ בשל גל האלימות האחרון, הורתה באחרונה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, להקים ועדה קבועה שתטפל בנושא הכתות ויהיה לה תוקף משפטי, כך נודע הבוקר (יום ד') ל-ynet.

 

בראש הוועדה נבחרה לכהן מנהל האגף הקדם יסודי במשרד החינוך, ד"ר אילנה זיילר, ושותפים בה אנשי מקצוע בכירים במשרד ואנשי אקדמיה ומשפט: יו"ר המזכירות פדגוגית, פרופ' יעקב כץ, מנהלת אגף השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, ד"ר בילהה נוי, מנהל בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, פרופ' אלישע בבת וכן נציג הלשכה המשפטית במשרד החינוך וקצינת נוער. המלצות הוועדה יקבלו תוקף חוקי.

 

עד היום הופצו חומרים של הסינטולוגים ב-900 בתי ספר בארץ במשך שלוש שנים. ל-ynet נודע כי לאחרונה, בעקבות ריבוי מקרי האלימות, חזרה כת הסינטולוגיה שנוסדה על ידי מחבר "הדרך אל האושר" המחנך ל.רון.האברד, להפיץ את חוברותיה ומערכי השיעור בבתי הספר.

 

חוברת מערכי השיעור, המופצת בכיתות, מבוססת על 21 פרקים שונים של החוברת "הדרך אל האושר".

 

"התלמידים משתמשים בחוברת, וקורה להם משהו"

 

בחוברת כלולים הסברים שנועדו לילדים לפיהם "אדם המקיים חיים אתיים ומוסריים יותר, סובל פחות ממפחי נפש מיותרים".  

 

בין הערכים הטמונים בחוברת: "שמש דוגמה טובה" , שאף לחיות עם האמת", "הגן על סביבתך ושפר אותה", "היה ראוי לאמון", "היה מיומן" ו"השתדל להתייחס לאחרים כפי שהיית רוצה שהם יתייחסו אליך".

 

עוד נכתב כי לאחר תחילת השימוש של התלמידים בחוברת "קורה להם משהו. פתאום, דברים אחרים נמצאים על סדר היום בבית הספר והדוגמה הנערצת אינו הבריון עם הסכין בכיס שמוכר סמים בהפסקות, אלא זה שעוזר לחלשים, אמין, חרוץ וישר. שים להם שורה של ערכים חיוביים על סדר היום, תן להם מטרות בעלות ערך ותקבל ילדים מאושרים יותר ואלימים פחות. פשוט לא יאומן כמה זה פשוט".

 

כדי להימנע מהשימוש במילה "סינטולוגיה" נעזרים בעמותה המכנה עצמה "העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון". מבדיקה של ynet באתר רשם העמותות, עולה כי העמותה איננה רשומה כלל. במענה הקולי שמפעילה העמותה היא מציעה גם כן לתת חינם לכל הדורש חוברת מערכי שיעור לבתי הספר, תיאום הרצאות בבתי הספר וכן פוסטרים.

 

בהודעה לתקשורת שפרסמה מציגה "העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון" שורה של מקרי אלימות בקרב בני הנוער: "מדי יום אנו מזדעזעים מחדש מעלייה נוספת ברמת האלימות בקרב בני הנוער - רצח, דקירות, התעללויות מיניות, איומים, שימוש בסמים, והטלת טרור ופחד על ידי בריונים, הפכו לדבר שבשיגרה", נכתב.

 

הפתרון, על-פי אותה הודעה: "העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון', מפעילה בבתי הספר תוכנית בשם 'הדרך אל האושר', המבוססת על חוברת הנושאת שם זה. חוברת זו נכתבה על ידי הפילוסוף והמחנך האמריקאי ל. רון האברד, מי שאחראי גם לפיתוחה של אחת מטכנולוגיות הלמידה המוצלחות בעולם, לתוכנית גמילה מסמים הנחשבת ליעילה בעולם ולתוכנית שיקום אסירים מצליחה שאומצה על ידי מדינות רבות בעולם כולל ישראל".

 

"אנחנו מקבלים תגובות אוהדות בבתי הספר"

 

מתנדב בעמותה בשם עוזי מירון מוסיף: "גם הילדים 'המופרעים' מוצאים את מקומם. כמי שמתנדב בעמותה ומקיים לפחות פעם בשבוע פעילות באחד מבתי הספר בארץ, אני יכול להעיד באופן אישי על הצלחתה של התוכנית.

 

"היכולת להמחיש לתלמידים בכיתה את חשיבותם של ערכים אוניברסליים כמו – שמירה על הבריאות, הימנעות מסמים ואלכוהול, מיניות שפויה, יחסי הורים ילדים, דוגמא טובה, אמת ושקר, אלימות, חוק ומשמעותו, תמיכה באנשים חיוביים, שמירה על הסביבה, אמינות, חריצות, השכלה, סובלנות דתית, יחס של כבוד הדדי ועוד... סוללת להם דרך לחיים שבהם הביטחון איש ברעהו, אינו מוטל בספק כה רב כפי שזה קורה היום".

 

לדברי מירון, "בכל בית ספר שבו בוצעה הפעילות קיבלתי תגובות אוהדות ומפרגנות על העוצמה האדירה הנובעת מכך שהמסרים המופיעים בחוברת, מבוססים כולם על ההיגיון הישר. כל כלל בחוברת נוגע לתחום אחר בחייו של התלמיד ומעודד אותו ליטול אחריות רבה יותר, תוך הסבר הגיוני כיצד שמירה על הכלל תתרום קודם כל לאושרו שלו. מניסיון בשטח הילדים מבינים זאת מהר יותר ממה שאנו מסוגלים לדמיין.

 

"בבתי הספר בהם מופעלת התוכנית ניתן לראות תלמידים העוסקים בתחרויות על שיפור סביבת המגורים, פעילויות של התנדבות ועזרה ומתן כתף ותמיכה לחבריהם המתקשים. במהלך הפעילות נוכחנו לדעת כי גם הילדים שהוגדרו כ'מופרעים' במיוחד מוצאים את מקומם בפעילות ומגלים שהם יכולים להשיב לעצמם את הערך העצמי והכבוד שנרמס".

 

דני וידיסלבסקי, מנכ"ל ויו"ר העמותה אמר "אני תלמיד סינטולוגיה אבל אין לי רישיון להעביר חומרי סינטולוגיה. הפעילות נגד אלימות בבתי הספר היא בהתנדבות ומחבר החומרים שאנו מעבירים הוא במקרה רון ל. האברד, מחנך במקצועו שכתב גם ספרי סינטולוגיה.

 

"לגבי השימוש במילה כת, זו מילה מזלזלת שהמשתמשים בה מנסים לנכס לנו, הסינטולוגים, תכונות של קבוצה 'סודית' או 'מסתורית' ואנחנו בדיוק ההפך מכך - פתוחים לכל מי שרוצה להצטרף אלינו. משרד החינוך נלחם בשיטה שעובדת במקום לעזור ולטפל בנגע האלימות. לבנת רק סיימה לקצץ במורים שעובדים בתשלום, אז עכשיו היא ניגשת לחסל שירות שניתן חינם", אמר וידיסלבסקי.

 

לדבריו, כאלף בתי ספר, המהווים כמחצית מכלל בתי הספר החילוניים והערביים בארץ, נעזרים בחומרים של העמותה ובשירותיה. הוא שואל: "מה מטריד את משרד החינוך כל כך? האם הם לא מסכימים למשל עם הערך של כבוד וסובלנות לשונה, הערך של שימוש דוגמא לחברך או עם הערך שאומר אל תהיה מופקר?".

 

תוכנית "הדרך אל האושר" של כת הסינטולוגיה בנויה כך שכל ערך המצוי בתוכנית מומחש לתלמידים על-ידי משחקי מצבים, משחקים והפעלות. לטענת המפעילים "משחק זה מוביל את התלמידים לגבש בעצמם את ה'כלל לחיים' תוך שהוא הופך להיות שלהם ולא משהו מטעם...". 

 

"חזקה על המנהלים למנוע את כניסת חברי הכת לכיתות"

 

מנהלת האגף הקדם יסודי במשרד החינוך, ד"ר אילנה זיילר, העומדת בראש הוועדה שמינתה מנכ"לית משרד החינוך, מבהירה כי מדיניות המשרד אוסרת באופן מוחלט על כניסתם של כתות אל תוך בתי הספר, לרבות של כת הסינטולוגיה. "בעניין זה, אף יצא חוזר מנכ"ל שאסר על שימוש בתכנים ובחומרים של הכת בעניין זה היא מדגישה כי חזקה על מנהלי בתי הספר שימנעו כניסתם של חברי הכת. במידה שידוע על כניסה לבית ספר נקודתי, יש לדווח לה או למנהל המחוז באופן מיידי".

 

ממשרד החינוך נמסר כי בעקבות כניסת הכתות לכיתות, "מינתה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, ועדה קבועה שתטפל בכל נושא הכתות מזוויות שונות. ובראשה תעמוד ד"ר אילה זיילר ויהיו שותפים בה אנשי מקצוע".

 

בעקבות הפרסום ב-ynet, קרא יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, לשרת החינוך ולמנכ"לית המשרד שלא להקים ועדות לטיפול ב"נגעים משונים" כדוגמת כת זו, אלא פשוט להוציא את הכתות הללו אל מחוץ לחוק. לדבריו, "טוב עשתה המנכ"לית שבלמה בשלב הראשון את הכת המיסיונרית. לא יעלה על הדעת להחדיר למערכת החינוך של ילדי ישראל כתות השבויות בתפיסות גויים כדי לרמוס את הזהות היהודית".


פורסם לראשונה 15/06/2005 10:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רונית תירוש. הקימה ועדה
צילום: אלכס קולומויסקי
טום קרוז. אחד המאמינים
לוגו הכת
מומלצים