שתף קטע נבחר

שרון ביטל את התוכנית לחלוקת מניות לאומי לציבור

בדיון אצל ראש הממשלה שהתקיים היום אמר שרון כי הממשלה אינה יכולה להרשות לעצמה לחלק כעת מתנות לציבור וכי היא זקוקה להכנסות ממכירת לאומי להפחתת החוב הממשלתי. גם נגיד בנק ישראל אמר בדיון כי יש להעדיף את מכירת הבנק באמצעות מכרז או דרך הפצת חבילות מניות למשקיעים ולא לחלק את המניות בחינם לציבור. ההחלטה עומדת בסתירה לעמדת נתניהו שאמר היום בכנס קיסריה שהאפשרות של חלוקת המניות לציבור עודנה קיימת וכי הבנק יימכר למשקיעים פרטיים או שמניותיו יחולקו לציבור - "מה שיבוא קודם"

ראש הממשלה אריאל שרון ביטל היום את התוכנית לחלוקת מניות בנק לאומי לציבור והורה לראשי האוצר להפריט את הבנק בדרך של מכירת גרעין שליטה למשקיעים פרטיים, באמצעות מכרז.

 

בדיון שהתקיים אצל ראש הממשלה, בהשתתפות נגיד בנק ישראל , סטנלי פישר, והחשב הכללי באוצר, ירון זליכה, אמר הנגיד פישר כי קיימות שלוש אופציות להפרטת בנק לאומי - מכירת גרעין שליטה למשקיעים פרטיים במכרז (כפי שנמכרו באחרונה בנק דיסקונט ובזק); הפצת מניות הבנק למשקיעים, ולבסוף - חלוקת המניות שבידי הממשלה בחינם לציבור הרחב.

 

הנגיד אמר כי הוא תומך קודם כל במכירת גרעין שליטה למשקיעים פרטיים, ובמקום השני בהפצת המניות למשקיעים. לדבריו, רק כאופציה אחרונה יש לבצע את תוכנית חלוקת המניות לציבור.

 

ראש הממשלה תמך בעמדתו של הנגיד ואמר כי בעת הזו אין מקום לחלק נכסי ממשלה בחינם וכי צריך למכור את הבנק ולהשתמש בהכנסות מהמכירה להפחתת החוב הממשלתי. שרון הורה לאנשי האוצר לנסות למצוא בתוך פרק זמן נקוב משקיעים פרטיים שיהיו מוכנים לרכוש את גרעין השליטה בבנק לאומי ולא להוציא אל הפועל את תוכנית חלוקת המניות לציבור.

 

הנחייתו של שרון עומדת בסתירה לעמדת שר האוצר, בנימין נתניהו, אשר רק בצהרים נאם בכנס קיסריה, שם סיפר לנוכחים כי הורה אמנם לזרז את הוצאת המכרז למכירת השליטה בלאומי למשקיעים פרטיים, אך במקביל אמר כי הורה להמשיך בהכנות לחלוקת המניות לציבור כדרך חליפית להפרטת הבנק. שר האוצר אמר כי עד לסוף השנה יימכר הבנק, ולגבי הדרך שבה תתבצע ההפרטה אמר - "מה שיבוא קודם", מכירת שליטה במכרז או חלוקת המניות לציבור. 

 

המדינה מחזיקה כיום כ-28% ממניות בנק לאומי. זאת, לאחר שבתחילת השנה מכרה 6.5% מהמניות לדויטשה בנק, שהפיץ את המניות בקרב משקיעים. 

 

תוכנית חלוקת המניות אושרה בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית על ידי ועדת הכספים של הכנסת. זאת, במסגרת תוכנית האוצר להפריט את הבנק במהלך השנה הקרובה. זאת, בהמשך להפרטת דיסקונט שבוצעה בתחילת השנה עם מכירת גרעין השליטה בבנק מהמדינה לידי קבוצה בראשות ברונפמן-שרוהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון ופישר. למכור במקום לחלק
צילום: רויטרס
מומלצים