שתף קטע נבחר

Open XML של מיקרוסופט: האמנם תקן פתוח?

מומחים מפקפקים בכנות כוונותיה של מיקרוסופט בכל הנוגע להפיכתו של תקן Open XML לסטנדרט פתוח, וטוענים כי מדובר בניסיון השתלטות נוסף מצידה של ענקית התוכנה

מיקרוסופט הודיעה שלשום (ג') שבכוונתה להפוך את Open XML, הפורמט המשמש את יישומי חבילת אופיס העתידית, Office 12, לסטנדרט פתוח, שיאפשר למפתחים ולקוחות כאחד ליהנות מתאימות משופרת עם תוכנות אחרות.

 

"הנציבות האירופית, המדינות החברות באיחוד האירופי וממשלות ברחבי העולם ביקשו מאיתנו לפתוח את פורמט הקבצים של יישומי אופיס, ואנחנו הולכים לעשות זאת", אמר אלן ייטס, מנהל אסטרטגיה עסקית בחטיבה המשווקת את יישומי אופיס במיקרוסופט.

 

אולם לא כל המומחים סבורים כי ענקית התוכנה אכן מתכוונת להציע "תקן פתוח באמת". "זה צעד שנועד להעניק לתקן הקנייני שלה הילה של פתיחות", טען גארי ברנט, מנהל מחקר בחברת Ovum, בראיון לאתר Zdnet.

 

אסור להשתמש בתוכנות ברשיון GPL

 

לדברי המומחים, בניגוד לרשיונות השימוש של יצרניות חבילות אופיס מתחרות, כמו סאן או IBM, שתקני המסמכים שלהן תואמים לאלו של OASIS, ארגון תקינה בינלאומי הפועל ללא מטרות רווח, שמקדם את תקן OpenDocument (או ODF), רשיון השימוש הנוכחי אינו מספק הבטחה אמיתית לפתיחות וסטנדרטים קיימים.

 

מזה זמן מה שמיקרוסופט מאפשרת שימוש בתקן ה-XML שלה במסגרת רשיון שאינו כרוך בתשלום תמלוגים. אולם גופים שונים, בהם ממשלות וחברות מסחריות, כמו אינטל, גוגל, נוקיה ואחרות, מוצאות את תנאי הרישוי של ענקית התוכנה בעיתיים, ונוקטים בצעדים לקידום ה-ODF.

 

אחד הנושאים הבעיתיים ביותר בהקשר זה הוא האיסור שכופה מיקרוסופט - להשתמש בתקן שלה עם תוכנות קוד פתוח שפועלות תחת רשיון GPL.

 

יוזמה להגברת התאימות

 

OpenDocument נחשב לתקן מקובל בתעשיה, אולם עד כה, סרבה מיקרוסופט לתמוך בו, ואף טרחה לפתח תקן XML מתחרה, שלא רק מדליק נורות אדומות לגבי נכונותה לשתף פעולה עם התעשיה, אלא גם מעקר את רעיון התאימות והפתיחות הטכנולוגית, שעומד בבסיסה של שפת התיוג הזו, שאמורה לאפשר העברת מידע נוחה יותר בין יישומים ופלטפורמות שונות.

 

בפברואר השנה הכריז ביל גייטס, יו"ר מיקרוסופט, על יוזמה להגברת התאימות בשוק התוכנה. לדבריו, החברה מתכוונת להגביר את המאמצים שהיא משקיעה בהפיכת התוכנות שלה למוצר שעובד בתאימות עם טכנולוגיות קיימות אחרות.

 

"האינטרנט הוא אולי הדוגמה הבולטת והמתאימה ביותר לתאימות, שבה כל רכיב תוכנה מסוגל להתחבר ולהחליף מידע עם רכיב אחר, כל עוד הם דבקים בפרוטוקולים המרכזיים", כתב גייטס, בציינו את המאמצים שמשקיעה מיקרוסופט ב-XML, המספקת "תאימות בעיצוב" על פני מערכות תוכנה רבות ומגוונות.

 

להרחיב את המונופול

 

בארנט סבור, שרק אם תסכים החברה להעביר את השליטה על הטכנולוגיה לארגון תקינה עצמאי, ניתן יהיה להכיר בו כתקן פתוח, זאת, מאחר וכל עוד השליטה על Open XML נמצאת בידיה, אין מניעה שבעתיד היא תחליט לשנותו מסיבות שונות, וכך תערים קשיים על המשתמשים והמפתחים.

 

מארק טיילור, מנכ"ל ה-Open Source Consortium, מפקפק גם הוא בכנות כוונותיה של מיקרוסופט, ואומר כי נראה שהחברה מעוניינת להרחיב את המונופול שלה בתחום היישומים המשרדיים גם אל עידן ה-XML, ועל כך תעיד העובדה שהיא ממשיכה לרשום פטנטים בתחום, ומנסה לכפות על התעשיה תקן חדש, שאינו מציג יתרונות מיוחדים לעומת זה הקיים.

 

אולם ז'אן פאולי, אחד ממציאי שפת XML ומפתח בכיר במיקרוסופט, טוען כי החברה מעוניינת ליצור סטנדרט פתוח, שיאפשר לכלל התעשיה - לקוחות, ספקי טכנולוגיה ומפתחים גם יחד - לעבוד עם תקן Open XML מבלי להיות תלויים במוצריה של ענקית התוכנה.

 

הכל עניין של רצון טוב

 

עורך הדין אנדרו אפדגרוב, עורך אתר האינטרנט ConsortiumInfo.org, המספק מידע לגבי סטנדרטים בעולם האינטרנט, בחן את ההודעה שמפרסמת מיקרוסופט באתרה, בנוגע להתחייבותה לגבי אכיפת פטנטים בהקשר של Open XML.

 

בראיון שערך איתו אתר eWeek, אומר אפדגרוב, כי מדובר בהתחייבות מוגבלת מדי, שתלויה ברצונה הטוב של מיקרוסופט, שיכולה בכל רגע נתון לשנות את הכללים, ועקב כך עלולים המפתחים שעושים שימוש במפרט הספציפי שהתירה, למצוא עצמם בסכנת תביעה עתידית בגין הפרת פטנטים.

 

 

מסקנות אלה מנוגדות לדבריו של ייטס, שאמר כי הוא מקווה שניסיונות התקינה של Office Open XML, ומתן אפשרות ליצרנים אחרים לעשות בו שימוש מבלי לגבות תמלוגים, יסייע לבנות יחסי אמון בין חברות וצרכנים שישתמשו בתקן הזה בעשורים הבאים. "זה עניין של אמון. אין אותה מידה של אמון בטכנולוגיה שנמצאת בידי חברה אחת, לבין טכנולוגיה שנמצאת בידיהם של ארגוני תקינה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים