שתף קטע נבחר

ביבי: "דחיתי הצעה להיות שר האוצר של איטליה"

שר האוצר לשעבר סירב להצעה: "החלטתי להישאר פה. אנו בשעה קריטית, שעת הכרעות בנושאי חברה וכלכלה", ומזהיר מפני שרון: "קדימה תבצע את 'אם כל הנסיגות'"

"קיבלתי הזמנה לא מזמן להיות שר אוצר של איטליה, אבל החלטתי להישאר פה". כך אמר היום בנימין נתניהו, שר האוצר לשעבר, בכנס של לשכת עורכי הדין.

 

נתניהו סיפר שקרלו דה בנדטי, מהתעשיינים המובילים באיטליה, הציע לו לכהן כשר אוצר באיטליה אבל הוא החליט להישאר בארץ. "אנו בשעה קריטית, שעת הכרעות בנושאים של חברה וכלכלה, ורגע קריטי בהכרעה האם אנו עוקרים את השחיתות". 

 

נתניהו, המתמודד מול שר החוץ סילבן שלום על ראשות הליכוד, הדגיש את הצורך בשקיפות ותחרות במכרזים ממשלתיים, והתייחס למעברו של שר הבטחון שאול מופז למפלגת "קדימה".

 

"לפני ימים אחדים קיבלתי בפקס מכתב שמסביר מדוע חייבים להישאר בליכוד ומדוע אותו אדם מאמין ודבק בדרך של הליכוד. בעיתוי מדהים שמעתי רדיו באותה עת והתבשרתי לתדהמתי שכותב המכתב עבר למפלגה תמורת הבטחה שאחר כך עוד היו ויכוחים לגבי מימושה. אין שום משמעות לדרך ולעקרונות, אפשר לקנות כל אחד, זה לא שיעור האזרחות שאנחנו רוצים ללמד את הילדים שלנו", אמר נתניהו.

 

'אם כל הנסיגות'

 

לדבריו, המצע של "קדימה" לא ברור. "יש חילוקי דעות בנושא נסיגה וזה לגיטימי. מה שלא לגיטימי זה להסתיר את העמדה. זו סכנה לדמוקרטיה שלנו. אני לא יכול לקבל מצב שמישהו אומר דבר ועשה את ההיפך הגמור, ואחר הוא אומר: מה שרואים מכאן לא רואים משם. ידוע במסדרונות הפוליטיים שקדימה תבצע את 'אם כל הנסיגות'. כלפי השמאל הם קורצים ואומרים 'תצביעו לנו אנו ניסוג', כלפי הימין הם מכחישים ואמרים 'זה בסדר'. אבל זה לא בסדר להסתיר עמדות, אמר.

 

נתניהו גם נגע בנושא השחיתות במכרזים ואמר: "אני אקים יחידה מיוחדת שתפעל לעקור את השחיתות במנהל הציבורי. אנחנו לא יכולים להשלים עם השחיתות הזו, זה פוגע בכולם בעיקר בחלשים".

  

עוד אמר נתניהו: "כשהציעו לי את תפקיד שר האוצר ידעתי שאפגע. כיום אנחנו עומדים במסכי העשן של גל הפופוליזם השוטף את המדינה. כשנכנסתי לתפקיד עמדנו כמה שבועות בפני קריסה כמו בארגנטינה והנגיד הזהיר מפני קריסה של בנק מרכזי אשר היה לוקח איתו בנקים אחרים. המשמעות היא שכולם היו נשארים ללא קרנות ללא אג"ח וללא חסכונות. הכלכלה עמדה בפני קריסה ואיתה גם החברה אבל אף אחד לא היה מוכן לבצע את הניתוח הזה, ואני קיבלתי לבצע אותו".

 

"אמרתי אז שאחרי הניתוח הכלכלה תצמח. זה עורר גיחוך אבל זה מה שקרה, הצמיחה בישראל היא בין הגבוהות בעולם המערבי זאת אחרי שהיינו במקום האחרון. הכנתי תוכנית להמשיך את התנופה, להעביר אנשים מקצבאות לעבודה, להוריד תקציבים ממשרד הביטחון ולהוריד את המע"מ ל-14%", אמר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. נשאר בארץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים