שתף קטע נבחר

צה"ל משלם ארנונה חלקית על המחנות בערים

בניגוד לחוק: משרד הביטחון משלם מיסי ארנונה עבור 470 מחנות הנמצאים בתחומי השיפוט של 94 רשויות מקומיות. דו"ח המבקר מעלה כי החוב של משרד הביטחון לרשויות מגיע ל-550 מיליון שקל, וקובע: "טיפולם של משרד הביטחון והרשויות המקומיות בנושא לקוי באופן יסודי". המבקר מגלה כי הרשויות מעניקות למשרד הביטחון הנחות מופלגות הנוגדות את החוק

"משרד הביטחון לא שילם לרשויות המקומיות תשלומי אגרות והיטלים שהיה עליו לשלם על פי חוק". החוב המצטבר של מערכת הביטחון לרשויות הסתכם בפברואר 2005 ביותר מ-550 מיליון שקל. כך קובע דו"ח מבקר המדינה בנושא השלטון המקומי.

 

עוד מדו"ח המבקר:

 

 

משרד הביטחון משלם מסי ארנונה, אגרות והיטלים  עבור כ-470 מחנות צבא ומתקנים בטחוניים הנמצאים בתחומי השיפוט של 94 רשויות מקומיות. 

 

בדיקת המבקר העלתה כי טיפולם של משרד הביטחון והרשויות המקומיות בנושא הארנונה היה, מאז אמצע שנות התשעים, לקוי באופן יסודי. בין היתר מגלה הדו"ח כי האופן שבו סיווגו רשויות מקומיות את המבנים והמתקנים במחנות צה"ל שבתחומם לא תאם תמיד את הוראות הדין.

 

חלק מהרשויות המקומיות קבעו סיווגים מיוחדים לנכסים של משרד הביטחון, זאת בניגוד לחוק. רשויות מקומיות אחרות לא סיווגו מבנים במחנות צבא לפי השימוש המתאים ביותר הקיים בצו הארנונה שלהם. 

 

משרד הביטחון  לא שילם תשלומי ארנונה עבור חלק ניכר משטחי הקרקע במחנות המצויים בתחומי הרשויות המקומיות. בפועל, היו שטחי הקרקע שחויבו בתשלום ארנונה קטנים במידה ניכרת מהשטחים שהיו אמורים להיות מחויבים.

 

הרשויות - אי-חיוב בהסכמה

 

הסכמתן של רשויות מקומיות לחייב באופן חלקי את משרד הביטחון עבור שטחי הקרקע שבמחנות לא הושתתה בדרך כלל על אמות מידה ברורות, אלא היתה תוצאה מאולצת, שנקבעה במשא ומתן שניהלו הרשויות עם משרד הביטחון. רשויות מקומיות העניקו במקרים רבים הנחות בשיעורים שחרגו באופן ניכר מהשיעורים המותרים על פי תקנות חוק ההסדרים.

 

בעקבות כך קובע המבקר: "על משרד הפנים, משרד האוצר ומשרד המשפטים לפעול כדי להביא לשינוי יסודי באופן שבו מתנהל הטיפול בנושא זה על ידי משרד הביטחון והרשויות המקומיות, וכדי להבטיח כי גביית מסי הארנונה תיעשה על פי הוראות הדין. בתוך כך יש מקום לבחון מחדש את כל מערכת ההסדרים שסוכמו בין הרשויות המקומיות ובין משרד הביטחון".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אומר בתגובה: לא רק שממשלת ישראל מגלגלת תדיר לפתחן של הרשויות המקומיות מטלות תקציביות שאין ביכולתן לממן, כי אם גם אינה עומדת בהתחייבויותיה כלפי השלטון המקומי ובכך, גורמת לשלטון המקומי להיקלע למשברים תקציביים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
ארנונה חלקית
צילום: גבי מנשה
מומלצים