שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דורשים מכם ארנונה רטרואקטיבית? אל תמהרו לשלם

  תושבי יהוד-נווה מונוסון מתבקשים בימים אלה לשלם ארנונה בגין שטחים שעד כה לא חוייבו בתשלום, לרבות חניה מקורה בבתים צמודי קרקע. העירייה מבקשת תשלום רטרואקטיבי של שנה אחורה, אבל לא כל כך בטוח שהיא רשאית לדרוש זאת

  אם קיבלתם מהעירייה דרישה לתשלום רטרואקטיבי של הארנונה שלכם, בעקבות שינוי שטח על ידי העירייה, אל תמהרו לשלם. זאת, לאחר שבדיקת ynet גילתה כי במקרים מסוימים דרישת תשלום שכזאת מצד העירייה אינה בהכרח חוקית.

   

  הכל החל כאשר לנ', תושבת יהוד, חיכתה השבוע בתיבת הדואר מעטפה מהעירייה. כשפתחה אותה, גילתה להפתעתה כי העירייה דורשת ממנה תשלום ארנונה רטרואקטיבי של שנה, בסכום של 2,600 שקל, לתשלום מיידי. נ', שמקפידה תמיד לשלם את הארנונה בזמן, גילתה כי הסיבה לדרישת התשלום היא "שינוי שטח בעקבות סקר נכסים".

   

  למכתב קדם ביקור של מודדים מטעם העירייה בביתה של נ'. אלה החליטו שיש להוסיף לשטח המחוייב בארנונה גם את החניה המקורה בביתה. בגין תוספת זו, העירייה דורשת תשלום רטרואקטיבי.

   

  מתברר כי עיריית יהוד יוצאת בימים אלה במבצע להעמקת הגבייה בעיר, במסגרת הניסיונות לצמצום הגירעונות. מודדים מטעם חברת מדידה חיצונית עוברים מבית לבית, ומבצעים מדידה מחודשת של המטראז' בבתים. בתוך כך, הוחלט לשנות את שיטת החיוב בכל הקשור לחניה מקורה בבתים צמודי הקרקע. מעתה, הוחלט, כל חניה מקורה תהיה חייבת בארנונה.

   

  המשמעות: תושבים רבים נדרשו לשלם סכומים של אלפי שקלים בגין חיוב רטרואקטיבי של שנה אחורנית על מטראז' שנוסף למדידה.

   

  "החיוב אחורנית אינו חוקי"

   

  אלא שמבדיקת ynet עולה כי לא כדאי למהר לשלוף את הארנקים. מתברר כי סוגיית חיוב ארנונה רטרואקטיבית אינה חד משמעית.

   

  עו"ד הנריק רוסטוביץ', מחבר הספר ארנונה עירונית, מסביר שבמקרה שעירייה מעוניינת להתחיל ולהטיל ארנונה בגין שטחים שעד כה לא חוייבו (למשל חנייה מקורה) עליה להכניס את השינוי בצו הטלת הארנונה שלה. שינוי כזה טעון אישור שר הפנים ושר האוצר.

   

  הדין לגבי חיוב רטרואקטיבי הוא, שכאשר חל שינוי בצו הטלת הארנונה של העירייה ונתקבל על כך אישור משרי האוצר והפנים, לאישור יש תוקף מתחילת השנה. בדרך כלל, האישור ניתן בחודשים ספטמבר-אוקטובר, ואז העירייה רשאית לדרוש תשלומים מתחילת השנה.

   

  ונחזור ליהוד-נווה מונוסון: מבירור עם עיריית יהוד עולה, כי בשנת 2005 לא נחקק בכלל צו הטלת ארנונה. שינויים בדרכי מדידת הארנונה מתוכננים להיחקק רק לצו של שנת 2006. לפיכך, מסביר עו"ד רוסטוביץ, דרישת התשלום לשנת 2005 אינה חוקית. 

   

  מעיריית יהוד נמסר: "את הגבייה הרטרואקטיבית ביצענו על סמך ייעוץ משפטי שקיבלנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  העמקת הגבייה ביהוד-מונוסון
  מומלצים