שתף קטע נבחר

סופרפארם מתנגדת למיזוג שופרסל עם ניו-פארם

סופרפארם פנתה לממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה שתמנע את המיזוג, בטענה שהוא יגרום לפגיעה אנושה בתחרות, לעליית מחירים לצרכן ואף ליציאת חנויות דיסקאונט מהענף

סופרפארם פנתה לממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, בדרישה שתמנע את המיזוג בין שופרסל וניו-פארם. לטענת סופרפארם, המיזוג יגרום לפגיעה אנושה בתחרות וייצור מבנה שוק בלתי תחרותי לשנים רבות.

 

במכתב שנשלח על ידי עו"ד ניב זקלר ממשרד וינשטוק זקלר ושות', טוענת סופרפארם כי לפני שלוש שנים דחה הממונה לשעבר, דרור שטרום, את בקשתן של שתי החברות למיזוג ביניהן, בטענה כי חלק גדול ממוצרי שופרסל נמצא בחפיפה עם ניו-פארם. לטענת סופרפארם, בשלוש השנים שחלפו מאז סורב המיזוג חיזקה שופרסל עוד יותר את כוח הקנייה שלה ואת מעמדה בשוק לאחר שרכשה את קלאבמרקט.

 

לטענת סופרפארם, המיזוג עלול, בין השאר, להוביל לעליית מחירים בסופרמרקטים שכונתיים ועשוי אף בטווח הארוך לגרום ליציאת חנויות דיסקאונט מהענף, זאת בשל כוח הקנייה הגדול שיהיה לשופרסל.

 

סופרפארם טוענת כי מדובר במיזוג שוק ריכוזי בענפים עם מחסומי כניסה גבוהים במיוחד, כאשר רשתות המזון רואות בניופארם וסופרפארם מתחרות. לדברי סופרפארם, בטיוטת תשקיף ניו פארם נכללת שופרסל ברשימת מתחריה של החברה, וגם קו-אופ רבוע כחול מציין בדיווחיו לציבור כי הוא רואה בניו-פארם וסופרפארם מתחרות.

 

עוד מציינת סופרפארם כי למיטב ידיעתה, שופרסל נהגה בעבר להוציא מעיתוני סוף שבוע המופצים בסניפיה "אינסרטים" של סופרפארם, ככל הנראה מכיוון שראתה בה מתחרה.

 

המיזוג יפגע בקמעונאים וספקים

 

סופרפארם אומרת במכתב כי למיטב ידיעתה המיזוג האמור מעורר חרדות בקרב קמעונאים, ביניהם התאגדות הקמעונאים "קמע" בראשות ציון יסעור, רשת השיווק א.ב.א ויקטורי והסופרמרקט חביב.

 

לטענתה, הקמעונאים סבורים כי חיזוק כוח הרכישה של שופרסל כתוצאה מהמיזוג יביא לכך שהן יידרשו לשלם מחירים גבוהים יותר לספקים לעומת המחירים שמשלמת שופרסל, ויכולתם להתחרות בשופרסל תיפגע. עוד טוענת סופרפארם כי המיזוג יפגע גם בספקים רבים במשק, החוששים כי ייפגעו קשות אם שופרסל תחדל או תקטין את רכישותיה מהם.

 

בשל כל המפורט לעיל דורשת סופרפארם מהממונה על ההגבלים העסקיים למנוע את המיזוג, תוך שהיא מציינת כי למיטב ידיעתה, הצדדים למיזוג החלו כבר הלכה בפועל במימושו, והמנכ"ל הנוכחי של ניו-פארם מונה בהסכמה משותפת של שופרסל וניו-פארם, לאחר שעבר ראיון אצל יו"ר שופרסל. בנוסף, טוענת סופרפארם כי שופרסל העניקה, דרך קלאבמרקט, שירותי הנהלת חשבונות לניו-פארם.

 

סופרפארם צירפה למכתבה חוות דעת של ד"ר ד' גילה וד"ר י' שפיגל מאוניברסיטת תל-אביב בנוגע למיזוג בין שופרסל לניו-פארם, המפרטת את השפעתו השלילית של המיזוג על התחרות בענף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנגדים למיזוג שופרסל ניו-פארם
מומלצים