שתף קטע נבחר

להתמזג או למות

הגדולים יתמזגו וינסו להרוויח, הקטנים ייחנקו למוות. על המיזוג של וואלה ו-IOL

על פי מזכר הבנות שנחתם אתמול (ד'), לקראת מיזוג בין וואלה ו-IOL, תעניק קבוצת "הארץ" לגוף הממוזג זכויות בלעדיות לשימוש בתחום האינטרנט בכל תכני "הארץ", לרבות תכני אקטואליה, דסק האינטרנט, תכני עיתון הארץ, מקומוני הארץ, לוחות רשת שוקן, היי טק ג'וב, עכבר העיר, עכבר העולם וארכיון עיתון הארץ.
הסכם המיזוג, שצפוי להיחתם רק בעוד שלושה שבועות, יביא לשדרוג משמעותי בפעילות האינטרנט של וואלה תקשורת. תכני קבוצת הארץ צפויים למצב מחדש את אתר וואלה, ולהעניק לו יתרון חשוב מול המתחרות.

מיזוג בין לא שווים

מנכ"ל IOL, עופר לוי, אמר אתמול ל-ynet, כי המיזוג יהפוך את IOL לגוף המוביל באינטרנט בארץ. דברים אלו נראים היום מנותקים מהמציאות. לא מדובר במיזוג בין שווים: על פי מזכר ההבנות, שוויה של וואלה יהיה גבוה בכ-82 אחוז משוויה של IOL. ניתן להתרשם מיחסה של וואלה אל המיזוג מהודעת דואר אלקטרוני ששלח שלשום (ג') מנכ"ל וואלה, גדי הדר, אל עובדי החברה, ולפיה עסקי האינטרנט של קבוצת הארץ יתמזגו בתוך וואלה.
עם השלמת המיזוג, IOL תהפוך להיות ספק תכנים של וואלה תקשורת. וואלה תקשורת תוביל את תהליך המיזוג. בחצי השנה הקרובה יעסקו בוואלה בהטמעת והתאמת חומרי הגלם של "הארץ" לפורמט אינטרנט ולשילובם בערוצי "וואלה".
איך יתבצע המיזוג בפועל? בוואלה מודעים לצורך שלא לנענע את ספינת IOL יתר על המידה, כדי לשמור על קהל הגולשים ב-IOL, שהאוריינטציה שלו שונה מגולשי וואלה.
השינויים יתבצעו בהדרגה. בשלב ראשון תישמר ההפרדה בין שני האתרים, בדומה למודל המיזוג בין Geocities (אף הוא אתר קהילות) ויאהו!, ולא יתבצע כל שינוי באתר IOL.
בשלב שני, יתווסף הלוגו של וואלה לאתר IOL ותתבצע מתיחת פנים באתר IOL, ובשלב מאוחר יותר יוחלף העיצוב הכולל של האתר. גם אתר וואלה צפוי לעבור מתיחת פנים בקרוב, ובעיצוב החדש יתבצעו שינויים שתואמים לאינטרס של החברה הממוזגת.
בסיום התהליך, שעל פי ההערכה יארך כחצי שנה, שני הגופים ימזגו את פעילות האינטרנט שלהם.

העובדים יפסידו

המפסידים הגדולים מעסקת המיזוג, כרגיל, צפויים להיות העובדים. בערוץ 2 דווח כי 50 עובדים צפויים לאבד את משרותיהם. וואלה מעסיקה כ-150 עובדים ו-IOL מעסיקה כ-120 עובדים. בעקבות המיזוג, עובדים רבים, רובם ככל הנראה מ-IOL, ייאלצו לסיים את עבודתם. לא מן הנמנע כי העובדים שמשרתם בסכנה הם בתחומי פעילות חופפים בשתי החברות – האינדקס, הקהילות, המסחר והפרסום.
ב-IOL, שרק לאחרונה עברה למשכנה החדש, שוררת אווירת נכאים. עובדים רבים מוטרדים באשר לעתידם המקצועי. "העובדים הטובים לא צריכים לדאוג למשרתם", מנסה "להרגיע" ארז פילוסוף, סמנכ"ל טכנולוגיה בוואלה תקשורת.
בניגוד לנכתב בפרסומים קודמים, אין כוונה לבטל את דסק החדשות והתכנים בוואלה לאחר המיזוג. וואלה צפויה להפנות משאבים לייצור תכנים משלימים, שאין "הארץ" מספק. אנשי התכנים של וואלה יעסקו ביצירת תכנים מקוריים, בעיקר תכני מולטימדיה, עבור אינטרנט בפס רחב וסלולר. בקרוב יעלה ב"וואלה" ערוץ בשם וואלה BEYOND, שיעסוק בסוציולוגיה, אנתרופולגיה ותרבות פופולרית.

רק הגדולים והאיכותיים ישרדו

"סדר היום של וואלה לא נקבע על ידי אנליסטים או עיתונאי כלכלה", אומר פילוסוף. "כשוואלה היתה בהייפ של הדוט קום אותם אנשים היללו ופיארו אותנו. אנליסטים כתבו ואמרו בעבר דברים מגוחכים. למשל, היו כאלו שהזכירו את יאהו! ו-furniture.com באותה נשימה. להערכתי הדבר נבע מחוסר ידע. לא התרגשתי מאותן תחזיות אז וגם כעת, כאשר הציפיות לרווחיות הן מוגזמות והגיעו לקיצוניות הפוכה. וואלה לא משנה את סדר היום שלה. חשוב לתפוש את הדברים בפרופורציה הנכונה".
פילוסוף מאמין כי אם המיזוג יצא לפועל, תתקצר הדרך של הגוף הממוזג אל הרווחיות. "אני מאמין שוואלה זה גוף שיישאר אתנו למשך שנים רבים".

- גדי הדר הוא המנכ"ל הבא של וואלה תקשורת הממוזגת?

"אפשר לשער כך".

- מדובר במיזוג האחרון של וואלה תקשורת?

"אני מקווה שלא".

כיום, מופיעים תכני IOL באופן נרחב באתר MSN ישראל מבית מיקרוסופט, אחת המתחרות הגדולות של וואלה תקשורת. האתר מספק בימה לתוכני הארץ, לקהילות IOL ולאתר הטלוויזיה של IOL.
וואלה, לעומת זאת, בחרו שלא לשתף פעולה עם MSN ישראל, למעט באמצעות Sivan.com, פורטל לענייני מחשבים ואינטרנט, וקופידון, שירות היכרויות מקוון. פילוסוף אומר כי נושא תכני וואלה תקשורת ברשת MSN ייבחן בשלב מאוחר יותר.
פילוסוף עמום בדבריו לגבי הכוונות של הגוף הממוזג. הוא מאמין כי בשוק בריא, טבעי כי גוף כמו וואלה יספק שירותי יישומים מרחוק (ASP), אך הוא מסרב למסור פרטים נוספים.
רז רון מ"סולומון שוקי הון" אומר כי מודל לגביית תשלום עבור תכנים ושירותים איכותיים (evaluated services) עדיין אינו רלוונטי, אך הוא מציין כי כיום מודל זה נראה קרוב יותר לשוק מאשר לפני כמה חודשים. ברוך גינדין, מנכ"ל גרטנר גרופ מזה"ת, מעריך כי אין זה המיזוג האחרון של וואלה תקשורת. "מחזורי ההכנסות של שתי החברות אינם גדולים. אסור לשכוח שמרב פעילותן המסחרית מושתתת על מכירת מוצרים של אחרים וגוביית עמלות שמספקות רווח נמוך".
על רקע זה, גינדין צופה כי החברה הממוזגת, כמו חברות אינטרנט אחרות, תנסה להשתלב בתחומים רווחיים יותר, כמו אספקת שירותים מקצועיים, מוזיקה על פי דרישה, ולמידה מרחוק.
פילוסוף צופה כי קדחת המיזוגים רחוקה מלהסתיים. לשיטתו, בעתיד ייעלמו חלק מהשחקנים משוק האינטרנט המקומי, אשר לא יצטיידו בשותפים אסטרטגיים. אלו שישרדו הם הגדולים והאיכותיים. המיזוג, כך הוא סבור, משרטט בבירור את מפת שוק האינטרנט העתידית בישראל, שבה הגופים המובילים יהיו וואלה תקשורת, קבוצת ידיעות אחרונות ומיזוג נוסף. "בסופו של דבר כל התהליכים הללו ישרתו נאמנה את הגולשים", הוא אומר.

הבא בתור: The Marker

אתר The Marker מספק כיום לגולשים תכנים נבחרים של "הארץ". IOL ו-The Marker, שתי חברות נפרדות בשליטת קבוצת "הארץ", משתפות פעולה באתר IOL כלכלה. על רקע זה, לכאורה, הצעד הטבעי הבא הוא מיזוג בין IOL וואלה ו-The Marker.
מגעים של וואלה תקשורת עם קבוצת שוקן, בנוגע למיזוג The Marker בוואלה תקשורת, התנהלו עוד לפני החתימה על מזכר ההבנות עם IOL, כעת פילוסוף מאמין שהמשא ומתן עם The Marker, חברה נפרדת מ-IOL, יתבצע בתנאים "נוחים יותר".
אך רון מ"סולומון שוקי הון" מעיר כי המשא ומתן אינו צפוי להתנהל על מי מנוחות. לאחר המיזוג עם IOL, בזק בינלאומי צפויה לשלוט ב-30 אחוז בוואלה תקשורת. מיזוג נוסף, עם The Marker, עשוי להפר את שיווי המשקל בחברה המאוחדת ולהטות את הכף לטובת "הארץ". במסגרת המשא ומתן, בעוד בזק בינלאומי תשאף לשמור על כוחה בקבוצה, ותנסה לצמצם את הנפח של The Marker בה, האינטרס של "הארץ" יהיה בדיוק הפוך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
IOL מתמזגת לתוכנו. גדי הדר, מנכ"ל וואלה
צביקה טישלר
מומלצים