שתף קטע נבחר

אל תגידו גאדג'ט - אימרו חפיץ

הטכנולוגיה מתקדמת, והאקדמיה ללשון העברית מנסה לעמוד בקצב. גאדג'ט? מעכשיו אמרו "חפיץ". "סגווי" הוא "רכינוע", ולנייד מורידים "רינתונים"

הטכנולוגיה מתפתחת, מכשירים אלקטרוניים חדשים צצים בכל יום, אבל האקדמיה ללשון העברית לא מתייאשת וממשיכה לחדש חידושים לשוניים כדי לעמוד בקצב.

 

על פי דיווח של נורית פלתר ב"ידיעות אחרונות", מכשיר הסגווי, למשל, ייקרא מעתה בעברית "רכינוע" – מכיוון שיש לרכון כדי להפעיל אותו. גאדג'ט ייקרא מעתה "חפיץ" – חפץ שאנו חפצים בו.

 

הרינגטונים שאנחנו מורידים למכשיר הטלפון הסלוללרי שלנו יכונו מעכשיו "רינתונים" – מלשון רינה. מהחברות הסלולריות נמסר בתגובה כי המונח רינגטון הוא מילה בינלאומית המשמשת את כל חברות התקשורת בעולם. עם זאת הן ישקלו וידונו באפשרות להשתמש במילה העברית החדשה.

 

מהאקדמיה ללשון העברית נמסר כי כל המילים החדשות הללו יועלו בימים הקרובים לאישורה של מועצת המליאה של האקדמיה לאישור סופי. על פי החוק, מחויבים כל מוסדות הממשלה להשתמש במילים העבריות שקיבלה האקדמיה במקום במילים הלועזיות הנפוצות.

 

איך קובעים את המונחים?

 

האקדמיה ללשון העברית ומכון התקנים הם שני הגופים העיקריים העוסקים בטביעת מונחים עבריים בכל תחומי הטכנולוגיה לשימוש מרצים, מורים, תלמידים וסטודנטים, אנשי צבא, משרדי ממשלה והקהל הרחב. הוועדה לטכנולוגיית המידע ומונחים פועלת לצד הוועדה למונחי אלקטרוניקה והוועדה המרכזית למינוח טכנולוגי באקדמיה ללשון עברית.  

 

רוב המונחים שנטבעים מורכבים ממילים שכבר קיימות בשפה העברית, או מצירוף של מלים כאלה. הציבור הרחב לא מרבה להתרשם מהחלטות האקדמיה. בין המונחים שאושרו בעבר על ידי האקדמיה ונדחו על ידי הציבור הרחב אפשר למנות את "הידודי" (אינטראקטיבי), מנשק (ממשק), סיבית (ביט) ובית (בייט). עם זאת, מונחים עבריים אחרים שטבעה האקדמיה דווקא התקבלו על ידי הציבור - קובץ, מחשב, רשומה, יישום ו'מקוון'. 

 

בין ההחלטות הקודמות של האקדמיה: המילה "פורטן" כתרגום ל'פורטל', אתר אינטרנט גדול המשמש שער כניסה לרשת. נוסף על כך, אושר תרגום המילה Cookie ל'קוקית', לתיאור קובץ המידע ששותלים אתרי אינטרנט במחשבים של גולשים כדי לשמור העדפות והגדרות אישיות. עוד כמה מונחים טכנולוגיים מסקרנים, שתורגמו לעברית:

  

כרוכית - @

  

מרשתת - אינטרנט

   

תפריט צץ - Pop Up Menu

  

פִּתחה - port.

 

הדממה – Shutdown

  

תחיבה - Insert

 

נָעַל שיח – log out, log off

  

פָתַח שיח – log on, log in

  

מַחְשֵׁב בִּרְכַּיִם - laptop computer 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים