שתף קטע נבחר

סא"ל עומר אל-הייב הורשע בריגול חמור

בית הדין הצבאי בקריה הרשיע את סגן אלוף עומר אל-הייב בעבירות של מגע עם סוכן זר וריגול חמור, וכן בשתי עבירות נוספות של סחר בסמים. אל-הייב זוכה מחמת הספק מעבירה של בגידה ועבירה נוספת של סחר בסמים. אל-הייב בתגובה: "אני חף מפשע, לא דיברתי עם החיזבאללה ולא עשיתי כלום". עורכי דינו: נערער

בית הדין הצבאי בקריה הרשיע היום (ה') את סגן אלוף עומר אל-הייב בעבירות של מגע עם סוכן זר וריגול חמור, וכן בשתי עבירות נוספות של סחר בסמים, עם זאת הוא זוכה מחמת הספק מעבירה של בגידה ועבירה נוספת של סחר בסמים.

 

השופטים קבעו כי גרסתו של הקצין היתה שקרית וסינטטית ונועדה להתמודד עם הראיות המרשיעות. עם זאת בעבירה של ריגול קבע אחד השופטים כי לא ניתן להרשיעו, אולם לבסוף הוא הורשע בדעת רוב.

 

צילום וידאו: ירון ברנר 

 

בתום הדיון יצא אל-הייב מהאולם כשהוא זועם על ההחלטה: "אני חף מפשע, לא דיברתי עם החיזבאללה ולא עשיתי כלום", הוא אמר כי אינו מתייחס לזיכוי מעבירת הבגידה ואין זה משפר את הרגשתו: "לא היה פה צדק, יש רק אמת אחת, ואני אלחם עד הסוף. הרי לפני כמה שנים נפצעתי בפיגוע של החיזבאללה, אז למה שעכשיו אני אלך ואעזור להם? כל הטענות של התביעה שריגלתי, אינן נכונות".

 

מספר מבני משפחתו של אל-הייב הגיעו לדיון וחוץ מהמזון הרב שהביאו לו, הרעיפו עליו הרבה חום ותמיכה. סנגוריו , עורכי הדין אמנון זכרוני וברי רוזנפלד, ציינו בתום הדיון כי בכוונתם לערער על הכרעת הדין וציינו כי בין השופטים התעוררו מחלוקות: "הוא גם זוכה מסחר של כמויות גדולות של סמים", הוסיפו הסנגורים.

 

אל-הייב: קצין בדווי מצטיין

 

אחיו, סא"ל (מיל') חסאן אל-הייב, טוען מנגד כי "הכל האשמות שווא". בשיחה עם ynet אמר: "אפילו הצבא רצה לסגור איתו עסקה על עבירת מגע עם סוכן זר, אבל הוא לא הסכים. הוא טוען לחפות מלאה".

 

שלוש שנים ומחצה חלפו מאז הוגש כתב האישום נגד סא"ל אל-הייב, אחד מכתבי האישום החמורים שהוגשו נגד קצינים בצה"ל, ומשפטו מגיע לשלב סופי. 

 

סא"ל אל-הייב, בן 43, אב לארבעה ותושב הכפר הבדואי בית זרזיר, נחשב לאחד הקצינים הבכירים שצמחו בצה"ל מבני העדה. את מרבית שירותו בילה ביחידת הגששים בגבול הצפון, עד שבשנת 96' נפצע באורח קשה במהלך מרדף אחר מחבלי חיזבאללה. הוא איבד את אחת מעיניו בתקרית, ותנועות גופו הוגבלו עד שנקבעה לו נכות בשיעור 98%. לאחר שלוש שנים של התאוששות והחלמה, חזר לעטות מדים וקיבל דרגת סגן אלוף. בתפקידו החדש נקרא לעודד ולרכז את גיוסם של בני העדה הבדואית שאינם מחוייבים לשירות בצה"ל.

 

מעצרו, בספטמבר 2002, גרם לתדהמה בצה"ל. משפחת אל-הייב המורחבת ידועה בתרומתה לביטחון המדינה, ובניה נחשבים למקימי יחידת הגששים בצה"ל. 14 מבניה, אנשי המשפחה המורחבת, נפלו בקרבות לאורך השנים. שניים אחרים טיפסו במעלה הדרגות והפכו לקצינים בכירים.

 

בכלא הצבאי כבר ארבע שנים

 

כתב האישום שהגישה התובעת הצבאית הראשית דאז, אל"מ עינת רון, היה חמור: אל-הייב הואשם בעבירות של ריגול, בגידה, מגע עם סוכן זר ושלוש עבירות של סחר בסמים. הוא הואשם כי שוחח עם פעיל מטעם החיזבאללה, אסף עבורו ידיעות סודיות על עמדות טנקים ותנועות מטוסי חיל האוויר, וכמו כן מסר פרטים אודות מי שהעניק לו את דרגותיו, אלוף פיקוד הצפון דאז, גבי אשכנזי. הקצין גם הואשם כי קיבל כמויות גדולות של סמים מלבנון, חלקן כ"תשלום" עבור הידיעות שמסר.

 

מאז החל משפטו של אל-הייב הוא מוחזק במעצר בכלא צבאי, כך גם בתקופות שבהן הוקפא הדיון - תקופה אחת של כשנה ותשעה חודשים של הקפאה נדרשה בשל העובדה כי שניים מהעצורים באותה פרשה, אזרחים שהדיון בעניינם נערך בבית המשפט המחוזי בנצרת, לא יכולים היו להעיד במשפטו כיוון שטרם הסתיים משפטם שלהם (מה שבעגה המשפטית מכונה "הלכת קינזי").

 

בין עדי ההגנה היה אל-הייב עצמו, שסיפר על שירותו לאורך שנים בצה"ל והכחיש את כל האישומים המיוחסים לו. רופאה נוירולוגית שהעידה מטעם ההגנה והסבירה על פגיעת הראש הקשה ממנה סובל הקצין ועל המגבלות הקוגניטיביות שבהן הוא לוקה, לרבות קושי ביכולת השיפוט. סניגוריו של הקצין, עו"ד אמנון זכרוני וברי רוזנטל, הדגישו במהלך הדיון בבית הדין את הסתירות בחומר הראיות.

 

"תחושה רעה"

 

אחיו של סא"ל עומר אל-הייב, סא"ל (מיל') חסאן, הביע הלילה חשש מהכרעת הדין: "יש לי תחושה רעה. הצבא לא יכול פתאום לשחרר אותו ויהיה חייב למצוא תירוץ לכל התסבוכת הזאת", אמר בשיחה עם ynet. "עומר אדם חולה, יש לו קושי ביכולת השיפוט, מאוד קשה לו. מאז הפציעה הוא כמו ילד. מה רוצים ממנו? יש לנו משפחה בלבנון ואנחנו כל הזמן מדברים איתם, זה לא ריגול".

 

לדברי חסאן, שהיה בעבר ראש מועצת בית זרזיר, אחיו סירב להצעת התביעה להודות בעבירה של מגע עם סוכן זר ובחלק מעבירות הסמים בתמורה להסדר טיעון. "זה רק מוכיח כי אין להם כלום נגדו", הוא אומר. עוד ציין כי מאז מעצרו של אחיו, חלה ירידה בגיוס חיילים בני העדה הבדואית מהישוב והסביבה. "אם הוא יורשע, זה יביא אפילו לפגיעה נוספת".

 

בשנים האחרונות נחשפו שלוש רשתות של בדואים מבית זרזיר, שתיים מהן עסקו בריגול לטובת חיזבאללה, ואחת בסחר בסמים. בחודש יוני אשתקד גזר בית המשפט המחוזי בנצרת עונשי מאסר כבדים, בין 4 ל-21 שנות מאסר על בדואים שעסקו בסחר בסמים ובהעברת מידע מודיעיני וציוד לחיזבאללה. במרס 2005 גזר בית הדין הצבאי של פיקוד הצפון 14 שנות מאסר על אחמד אל-הייב, איש קבע בצה"ל, שהורשע בניסיון להעביר חומר מודיעיני וציוד לחיזבאללה.


פורסם לראשונה 26/04/2006 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה חגי אהרון
אל-הייב. "לא היה פה צדק"
צילום: רפרודוקציה חגי אהרון
צילום: איי פי
גבול הצפון. הגשש הבכיר נעצר
צילום: איי פי
מומלצים