שתף קטע נבחר

המשטרה עצרה 7 חשודים בביצוע הלינץ' בזאדה

500 שוטרים נטלו הלילה חלק במבצע המעצרים של החשודים בגרימת מותו של המחבל היהודי, עדן נתן זאדה, שביצע את הפיגוע בשפרעם. מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן: "במדינה של חוק וסדר, על אף הרגישות, לא ייתכן שאנשים יעשו ככל העולה על רוחם". קצין בכיר מותח ביקורת על הזמן הממושך שנדרש להביא למעצרם של החשודים: "המשטרה פעלה מתוך שיקולים פוליטיים". ח"כ ברכה מגנה את המעצרים: "הם באו לשרת את הימין ערב יום השנה לטבח"

עשרה חודשים לאחר שהמחבל היהודי, עדן נתן זאדה, ירה למוות בארבעה ערבים באוטובוס בשפרעם עצרה לפנות בוקר (יום ג') המשטרה שישה מבין שבעה מבצעי הלינץ' החשודים שהביאו למותו של זאדה. החשוד השביעי בביצוע הלינץ' במחבל הסגיר עצמו ביחידה המרכזית של מרחב גליל.

 

בעקבות המעצרים נערכים היום במחוז הצפוני בכוחות מתוגברים. מפקד המחוז, ניצב דן רונן, אמר: "אנו למודי ניסיון מאירועי העבר, לא ניקח סיכונים, אך אני יוצא מנקודת הנחה שלא נזדקק לכוחות".

 

 

במבצע שכונה "שותפות גורל", נטלו חלק 500 שוטרים, ונעצרו בו שלושה מבין החשודים הלילה בבתיהם בשפרעם, ושניים נוספים נעצרו באילת וליד קריית גת. אדם נוסף הובא ממעצרו בבית הכלא צלמון.

 

צוות החקירה המיוחד שכלל 15 שוטרים לווה על-ידי שני פרקליטים מפרקליטות מחוז חיפה ועל ידי פרקליט המדינה ערן שנדר. 


ניצב רונן במסיבת העיתונאים (צילום: חגי אהרון)

 

ששת החשודים שנעצרו הלילה, בני 28, 42, 26, 30, 24, 20. שלושה מהם מוסלמים, שלושה דרוזים וחשוד אחד נוצרי - מה שמשקף את הרכב האוכלוסיה בשפרעם. השישה נעצרו באמצעות חומרים מצולמים אותם קיבלה המשטרה, באמצעות צו בית משפט מכלי התקשורת ועל ידי גביית עדויות משוטרים שנפצעו ומאנשים שנכחו במקום. כולם יובאו הערב להארכת מעצר בבית משפט השלום בחיפה. בפרשה צפויים מעצרים נוספים.

 

ניצב דן רונן: "זה אירוע מהמורכבים שידעה המשטרה"

 

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב דן רונן, אמר הבוקר כי מדובר באירוע מאוד רגיש ומורכב. לדבריו, "החקירה התנהלה מתוך שיקולים מקצועיים בלבד. זה אני אומר באחריות. לא היו מעורבים בה שיקולים פוליטיים, אפילו לא של השר הישיר". עוד אמר רונן כי "במדינה של חוק וסדר על אף הרגישות לא ייתכן שאנשים יעשו ככל העולה על רוחם. אני מקווה שהמגזר הערבי יגלה בגרות ואחריות". רונן הוסיף כי שוחח עם ראש עיריית שפרעם בנושא, שאמר לו "שחוק זה חוק, וסדר זה סדר".

 

בתדרוך מיוחד לעיתונאים אמר רונן כי "זה אירוע 'סופר' רגיש ומורכב, אולי מהמורכבים שידעה משטרת ישראל ולפיכך החקירה התנהלה בזהירות המירבית ולא היה מעורב בה אף גורם פוליטי",

 


המעצרים הלילה בבתי שפרעם (צילום: חגי אהרון)

 

מפקד המחוז הצפוני אמר עוד: "האירוע הזה תפס אותנו כשאנו נמצאים בעיצומה של ההיערכות להתנתקות. 1500 שוטרים של המחוז הצפוני נמצאים בדרום, אני לא יכול להבטיח שאם היו נמצאים במקום יותר שוטרים בדקות הראשונות היינו מצליחים להוציא את המפגע חי, אבל בוודאי הדברים היו נראים אחרת". 

 

מפקד מחוז הצפוני חזר והדגיש כי החקירה והתנהלות השוטרים בשטח נוהלו מתוך רגישות מירבית: "פעלנו על פי לקחים אותם למדנו באירועי אוקטובר, ארבעת האנשים שנהרגו יכלו להיות 40 אילו שוטרים היו פותחים באש, והיתה לנו את הסמכות לפתוח באש". עוד אומר מפקד המחוז כי אלפי אנשים הקיפו את האוטובוס וחלקם של העשרות שהיו בפנים - עבריינים כשגם לארבעה מתוך שבעת החשודים יש רישום פלילי.

  

לשאלה מדוע לקח משך זמן ממושך כל-כך מהאירוע ועד היום בכדי להביא למעצרם של החשודים, ענה מפקד המחוז: "אני מכיר את הביקורת שנשמעה אך באחריות אני אומר, אף גורם לא התערב בחקירה, בוודאי לא ברמה הפוליטית, הכל התנהל נטו מתוך שיקולים מקצועיים ובכל שלב ושלב היו התייעצויות".

 

קצין מאשים: "המשטרה פעלה משיקולים פוליטיים"

 

מאז שבוצע הלינץ' בנתן זאדה הוטל צו איסור פרסום על כל חקירת הפרשה, כאמור עד הבוקר. מפקד המחוז הצפוני הקים צוות חקירה מיוחד בראשותו של סגן ניצב חיים רחמים שבמשך עשרת החודשים האחרונים חקר את הפרשה.

 

עם זאת, נמתחת הבוקר ביקורת על תפקודה של המשטרה בפרשה, ורבים מעלים סימני שאלה כיצד קרה שעל אף שבידי המשטרה היו הוכחות חותכות מי הם אותם שבעה חשודים לקח זמן כה ממושך להביא למעצרם. "אני משוכנע שהמשטרה פעלה מתוך הנחיות ושיקולים פוליטיים", אמר ל-ynet קצין בכיר במשטרת ישראל.

 


בחדר החקירות (צילום: חגי אהרון)

 

יושב ראש תנועת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, גינה בחריפות את גל המעצרים שבוצע הלילה בשפרעם ואמר כי "מעצרים שרירותיים כאלה באו לשרת את הימין ערב יום השנה לטבח שביצע הטרוריסט נתן זאדה". לדבריו, "באותו יום הגנו תושבי שפרעם על עצמם כשהפנימו שהרוצח מתכוון לרצוח עוד אנשים. המשטרה וכוחות הביטחון מחפשים מאז הטבח אליבי כדי לזייף את העובדות ולהתכחש לעובדה שבוצע טבח בעיר". הערב תקיים "הוועדה העממית", שהוקמה עם תחילת החקירה, שמורכבת מאישי ציבור בשפרעם וממשפטנים, ישיבה לקביעת הסיוע שיוגש לעצורים וצעדי המחאה שינקטו תושבי שפרעם בעקבות המעצרים.

 

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) אמר בעקבות המעצרים כי "שוב מאשימים את הקורבן". לדבריו, "בשפרעם היה רוצח שפל שהרג ארבעה אזרחים והתושבים הגנו על עצמם. במקום לזרות מלח על הפצעים שלנו על המשטרה לחקור מי היו שותפיו של הרוצח ומי העלים עין ממנו". 

תזכורת: לפני 10 חודשים ירה פעיל הימין הקיצוני, עדן נתן זאדה, בתוך אוטובוס בקו 165 בשפרעם, הרג ארבעה מהנוסעים ופצע כתשעה. המחבל עדן נתן זאדה הוא עריק מצה"ל, תושב ראשון לציון שהרבה לשהות בכפר תפוח וידוע כפעיל כך. תושבים זועמים שהצליחו לחדור לאוטובוס ביצעו בו לינץ' לאחר מעשה. רק לאחר כארבע שעות הצליחה המשטרה לפנות את גופתו של זאדה לתוך ג'יפ משטרתי, נכבדי הדתות ניסו בעזרת רמקולים למנוע מההמון מלפגוע בג'יפ.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאדה. פתח באש
צילום: זאיד חנייפה
זאדה, כפי שצולם, לפני שנהרג
צילום: זאיד חנייפה
צילום: משטרת מחוז צפון
אחד החשודים
צילום: משטרת מחוז צפון
צילום: חגי אהרון
ניצב דן רונן. "שיקולים מקצועיים בלבד"
צילום: חגי אהרון
מומלצים