שתף קטע נבחר

מייסד ויקיפדיה לסטודנטים: אל תתבססו עלינו

מייסד האנציקלופדיה החופשית, ג'יבמו וויילס, סיפר כי סטודנטים התלוננו על ציונים נמוכים בעבודות שעשו על בסיס מקורות מוויקיפדיה. בירוקרט ויקיפדיה הישראלית: מצטרף להמלצה

האנציקלופדיה החופשית וויקפדיה צוברת פופולריות והפכה למקור ידע עיקרי עבור גולשים. האנציקלופדיה היא פתוחה, ומאפשרת לכל גולש לערוך ולשנות את הערכים המופיעים בה.

 

אתר החינוך Chronicle.com מדווח כי מייסד וויקפדיה העולמית, ג'יימס 'ג'ימבו' וויילס, אמר לסטודנטים שלא כדאי להם להתבסס על האנציקלופדיה החופשית כמקור לעבודות שלהם.

 

סטודנטים נכשלים בעבודות

 

המגזין מצטט את דברי וויילס בכנס בו השתתף ביום ו' באוניברסיטת פנסילווניה. הוא סיפר כי הוא מקבל מדי יום עשר הודעות דוא"ל מסטדונטים המתלוננים כי נכשלו בעבודות בהן התבססו על ויקיפדיה.

 

"בבקשה תעזור לי", הוא מצטט ממכתב מייצג, "ציטטתי מוויקיפדיה והמידע לא היה נכון". על פי הדיווח, וויילס אמר בכנס: "למען השם, אתם באוניברסיטה, אל תצטטו את האנציקלופדיה". וויילס מסביר שהאנצקלופדיה טובה כמקור לידע כללי והעשרה, אך לא כבסיס אקדמי.

 

דוד שי: מצטרף להמלצה

 

דוד שי, הביורוקרט של וויקפדיה בעברית מסכים כמעט לחלוטין עם עמיתו מחו"ל. "זה מאוד מפתיע אותי שהוא אמר את זה, אבל אני מצטרף להמלצה לסטודנטים לא להשתמש בוויקפדיה, לא בגלל שהיא לא בסדר, אלא בגלל שאפשר לצפות מסטודנט לקרוא ספרות יותר מקצועית", הוא אומר ל-ynet,

 

"סטודנט המתמחה, למשל, במתמטיקה, לא צריך להסתפק בערך של חמישה עמודים אלא בספר של 1,000 עמודים בנושא.

 

"ברור לחלוטין למה תלמיד המתבסס על ויקיפדיה עלול לקבל ציון בלתי מספיק. תלמידים צריכים לבדוק בשניים ואף שלושה מקורות מידע לצורך הכנת עבודה ולא להסתפק רק במקור אחד. השיטה של "העתק והדבק" מהמקור הראשון שתמצאו ברשת היא דרך מאוד לא מומלצת".

 

אנציקלופדיה אמינה להעשרת הדעת

 

שי מסביר כי עבודה אקדמית אינה צריכה להתבסס גם על אנציקלופדיה מסחרית. "אני ממליץ לסטודנטים גם לא להשתמש בבריטניקה או באנציקלופדיה העברית. אנציקלופדיה מיועדת להעשרת הדעת. מי שמתעניין במחקר - זו לא הכתובת בשבילו". 

 

עם זאת, דוד מבקש לא להפחית מהאמינות של האנצקלופדיה החופשית, "לדעתי הוויקיפדיה, בוודאי העברית, מתחרה באמינותה בכל מקור אלטרנטיבי. בנושא האמינות בשום אופן לא הייתי אומר 'אל תלכו לוויקיפדיה'".

 

גילי נאות: ynet מפעילה אנציקלופדיה בתשלום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים