שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ספרד: פעיל אט"א השובת רעב ישוחרר לביתו
  אסיר המחתרת הבאסקית חוסה איגנסיו דה חואנה קאוס, השובת רעב מזה 114 ימים, ישוחרר ככל הנראה לביתו. הבוקר הועבר האסיר מבית החולים בכלאו - לבית חולים בעיר סן סבסטיאן שבחבל הבאסקים, ואחרי שישתפר מצבו, יוכל לרצות את המשך עונשו במעצר בית. ההחלטה מעוררת פילוג בספרד

  רשויות החוק בספרד העבירו היום (ה') את האסיר שובת הרעב, פעיל המחתרת הבאסקית אט"א, מבית החולים בכלא שבו הוחזק - לבית חולים בחבל הבאסקים. בהמשך, ייקבל האסיר אישור לרצות את יתרת עונשו בביתו.

   

  האסיר, חוסה איגנסיו דה חואנה קאוס, אחד הרוצחים הידועים לשמצה הפועלים בשירות המחתרת הבאסקית הבדלנית, שובת רעב כבר 114 ימים במחאה על מאסרו המתמשך. כלי התקשורת בספרד דיווחו כי דה חואנה קאוס הועבר הבוקר באמבולנס לבית חולים בעיר הבאסקית סאן סבסטיאן.

   

  תחנת הרדיו הספרדית SER דיווחה כי מחלקת בתי הכלא בספרד החליטה לאפשר לדה חואנה קאוס לרצות את יתרת עונשו במעצר בית. עם זאת, לידיעה לא התקבל אישור ממשרד הפנים הספרדי או ממחלקת בתי הכלא - אך שר הפנים אלפרדו פרס רובלקבה יערוך מאוחר יותר מסיבת עיתונאים שבה הוא צפוי לפרט על ההחלטה.

   

  דה חואנה קאוס נכלא ב-1987, לאחר שהורשע באחריות למותם של 25 בני אדם בסדרה של פיגועים שביצעה המחתרת הבאסקית. לאחר שהוחלט לנכות חלק מתקופת מאסרו בשל התנהגותו הטובה, הוגש נגדו אשתקד כתב אישום חדש - הפעם בגין מאמרים שכתב שהתפרסמו בעיתונות, ונתפסו כאיומים בפיגועים נוספים. בית המשפט החליט להרשיעו, וגזר עליו 13 שנות מאסר. בעקבות זאת, פתח דה חואנה קאוס בשביתת רעב.

   

  ב-12 בפברואר, החליט בית המשפט העליון בספרד לצמצם את העונש לשלוש שנים בלבד. מאחר שהוא כבר ריצה 17 חודשים מתוך שלוש השנים, זכאי דה חואנה קאוס להשתחרר בערבות.

   

  בשבת הפגינו במדריד עשרות אלפי תומכי אופוזיציה נגד החלטת בית המשפט העליון לקצר את עונשו של דה חואנה קאוס, והאשימו את הממשלה הסוציאליסטית כי היא נוהגת במחתרת בכפפות של משי.

   

  סוגיית טיפולה של הממשלה באט"א מעוררת מחלוקת בספרד. כזכור, ב-30 בדצמבר שעבר ביצעו פעילי המחתרת הבאסקית פיגוע בשדה התעופה במדריד שבו נהרגו שני בני אדם, פועלים זרים מאקוואדור. בכך, הפרה אט"א את הפסקת האש בת התשעה חודשים, ובעקבות ההפרה, החליטה הממשלה לבטל את המשא ומתן המתוכנן עימה. עם זאת, הממשלה הבהירה כי תשקול לחדש את הדיאלוג עם המחתרת בעתיד - והודעה זו זכתה לקיתונות של ביקורת מצד האופוזיציה השמרנית במדינה.

   

  מנגד, תומכיה של אט"א טענו כי המקרה של דה חואנה קאוס ממחיש את ההתעללות המשפטית שלה זוכים אסירי המחתרת - שלטענתם הביאה למבוי הסתום הנוכחי בתהליך השלום. מאז שהחלה אט"א לפעול למען עצמאות חבל הבאסקים, נספו יותר מ-800 בני אדם בפיגועים שביצעו פעיליה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פעילה מפגינה נגד ספאטרו, השבוע
  צילום: איי פי
  מומלצים