שתף קטע נבחר

אולמרט: אני יודע שאינני פופולרי

אולי זה הלחץ, אולי החשש מאובדן השלטון, אבל קבלת הפנים לראש הממשלה במועצת קדימה העניקה לו חיבוק גדול. כל בכירי קדימה, למעט ציפי לבני, התייצבו מאחורי ראש הממשלה, שהבהיר מצידו כי הוא כאן כדי להישאר. "אני קם כל בוקר לקלחת רעלים", סיפר. "אך אני מעדיף לעבוד, ולא להיות פופולרי"

"אני ראש ממשלה לא פופולרי. הסקרים מעידים על כך שאני לא פופולרי. העיתונים דואגים להזכיר לציבור שאני לא פופולרי", כך פתח ראש הממשלה אולמרט את נאומו הערב (יום ה') בכינוס מועצת קדימה. "חברים מן האופוזיציה, ובראשם ידידי מר נתניהו, לא מחמיצים הזדמנות להדגיש שאני ראש ממשלה לא פופולרי", המשיך אולמרט. "אפילו במפלגה שלנו יש מי שעוסקים בשאלה. אני חושב שהם צודקים - אני אכן ראש ממשלה לא פופולרי". ראש הממשלה דיבר על "תחרות יופי פוליטית" ועל "רשעות ושקרים" במקום האמת, אך ציין כי בסופו של דבר "אמת מארץ תצמח".

 

הוא ביקש מפעילי קדימה ומהישראלים כולם לשאול את עצמם מה הם מעדיפים - ראש ממשלה שעוסק בשאלה האם הוא פופולרי, או ראש ממשלה שעושה את העבודה. "למרות שאנחנו בעיצומה של עונת הצייד צר לי לאכזב את מתנגדיי אבל אני כאן כדי להנהיג ולעבוד", הבהיר. לדבריו, נבחר לארבע שנות כהונה, ואין לו כוונה לאכזב.

 

ראש הממשלה הזכיר את דו"ח העוני האחרון, שסיפר על בלימה במספר העניים בישראל. הוא סיפר על רמטכ"ל חדש שיש לעזור לו בבנייתו של צה"ל ובחיזוק כוחו, על החטופים שיש להשיב, על פחדם של ילדי שדרות מקסאמים. "זה מקום העבודה שלי", ציין. 

 

אולמרט הבהיר כי הוא מכיר דרכים שבהן ראש ממשלה יכול להפוך לפופולרי - פריצת מסגרת התקציב, חלוקת כספים לרשויות המקומיות ולהסתדרות, ניהול מלחמה לפי דרישות הפרשנים והגנרלים לשעבר תוך סיכון חייהם של חיילי צה"ל. "אילו דאגתי יותר ליחסי ציבור ופחות מהתחזקות הממשלה והחמאס, אילו הייתי נפגש עם עורך דיני יותר מאשר עם ראש הרשות הפלסטינית, קרוב לוודאי שהייתי הרבה יותר פופולרי. אך אם זה המחיר, אני מעדיף להישאר לא פופולרי", הוסיף. הוא סיפר כי הוא "קם כל בוקר לקלחת רעלים". על חקירותיו אמר כי מקורן בגורמים האינטרסנטים "הגרועים ביותר", וציין כי הן מתבררות לאיטן תוך שיתוף פעולה מצידו. "אין לי מה להסתיר", הוסיף.

 

הבכירים לימין אולמרט

פעילי השטח והחברים במפלגה, מצידם, סיפקו לראש הממשלה רוח גבית, אולי בשל חשש מפני אובדן השלטון, וקיבלו אותו במחיאות כפיים ובקריאות "אוהבים אותך, המשך קדימה". על רקע ההכרזה על מסקנות אישיות בדו"ח וינוגרד נהנה אולמרט, כך נראה, מ"אפקט האנדרדוג". כל בכירי קדימה התייצבו לצידו ואמרו מילים חמות לאולמרט, למעט ציפי לבני.

 

"ראש הממשלה לא צריך את זה. המדינה צריכה אותו. יש לנו ראש ממשלה מבריק. כולנו איתך אדוני", אמר חבר הכנסת עתניאל שנלר בתגובה לביקורת על ראש הממשלה. "כשאני הולך לישון, אני ישן בשקט כשההגה בידיים של הממשלה הזו", הוסיף. השר זאב בוים אמר: "'עלינו לאפשר לרה''מ סביבת עבודה שקטה. נתלכד סביב אולמרט ונצלח את משברי התנועה יחד". אפילו מי שנודע כאופוזיציונר של אולמרט בסיעה, השר מאיר שטרית, הבהיר: "יש לנו ראש ממשלה, וצריך לכבד אותו". השר דיכטר הבטיח לאולמרט: "אהוד, את מנהיגותך איש לא יקח ממך".


מתעורר לקלחת רעלים. אולמרט בכינוס מועצת קדימה (צילום: ניב קלדרון) 

 

מקורבו של אולמרט, שר הפנים רוני בראון, פנה לאולמרט באמפתיה: "זה בלתי אפשרי במתקפה הבלתי פוסקת, שכולם חוברים לתקוף את ראש הממשלה. אתה עומד בזה בצורה מעוררת הערכה. מה קורה בישראל? הכל אישי? מה זה המכתב הזה של וינוגרד? הכל פוליטי? מה זה הדבר הזה שמבקר המדינה לא זוכה להגנת היועמ''ש? מה זה הלינץ' הזה? מה העניין הזה של הדיון במינוי המפכ''ל? מה זו המתקפה הלא נורמלית הזו? ובזה אתה צריך לנהל מדינה".

 

ציפי לבני, מי שסומנה ככזו שמבקשת להחליף את אולמרט אם יירד מהבימה, ציינה: "לכל מי ששוחר פילוגים צריך לתת תשובה ברורה: אנחנו נשארים יחד".

 

הרקע לכינוס - הארכת המפקד לתנועה עד סוף השנה האזרחית. ואולם, בשל העובדה שכינוס המועצה מתקיים כשברקע הספקולציות הנוגעות לפירסום דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד בעוד כחודש - הישיבה מושכת תשומת לב פוליטית. מה גם שראש מועצת קדימה, מאיר ניצן, הודיע כי אין קוורום מתאים לדיון בהארכת המפקד.


פורסם לראשונה 15/03/2007 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח גבית. אולמרט
צילום: ניב קלדרון
לא גיבתה. לבני
צילום: ניב קלדרון
מומלצים