שתף קטע נבחר

הותר לפרסם: טיל נפל בבית הזיקוק במלחמה

אחת הרקטות ששיגר חיזבאללה לעבר ישראל במהלך המלחמה פגעה בבית הזיקוק בחיפה. כך הותר הבוקר לפרסום. עובד בתי הזיקוק: "זה היה פחד אלוהים. ראינו את הטיל טס לתוך בית הזיקוק ומתקרב למתקן המכיל טונות של חומרים רגישים"

כמעט שמונה חודשים מאז נגמרה מלחמת לבנון השנייה, הותר לפרסם הבוקר (יום ה') שאחת הרקטות ששוגרו לעבר חיפה נחתה בבית הזיקוק בחיפה (בז"ן), אחד ממתקני התשתית הרגישים בישראל. בנס נמנע אסון המוני.

 

הטיל נפל בשטח פתוח בתוך מתחם בית הזיקוק. יחידות הייצור מכילות טונות רבות של חומרים רגישים. פיצוץ היה עלול לגרום דליפה של חומרים כימיים מסוכנים ולהרוגים רבים בחיפה ובקריות. "זה היה פחד אלוהים", שיחזר עובד בבז"ן. "ראינו את הטיל טס לתוך בית הזיקוק ומתקרב למתחם המכיל טונות של חומרים רגישים".

 

מנתונים שפירסמה המשטרה בתום המלחמה עלה כי ב-34 ימים נחתו 3,970 רקטות ביישובי הצפון, מהן 907 בשטחים עירוניים. 2015 בני אדם נפגעו במטחי הקטיושות - בהם 52 הרוגים. מניתוח הנתונים עלה כי עיקר הנחיתות של הרקטות היו בין 3 ל-4 אחר הצהריים.

 

אזור קריית שמונה ספג את עיקר המטחים - שם נפלו 1,012 רקטות. באזור נהריה נחתו 808 רקטות, באזור מעונה ומעלות נחתו 642 רקטות. באזור צפת 471, באזור כרמיאל 176, באזור ראש פינה 159, בגולן 139, בעכו 106, באזור טבריה 181, במשגב 11, בשפרעם 5, באזור הקריות 124, במגדל העמק 16, באזור נצרת 6 ובנצרת עילית נחתה רקטה אחת.

 

למלחמה היתה השפעה קשה על מצבהּ הכספי של חברת בתי זיקוק לנפט. פעילות הייצור הושבתה במהלך המלחמה, והחברה נאלצה להפסיק גם את תיקוני התקלות השגרתיות ולתקן אותן לאחר מכן בעלות גבוהה.

 

הוצאות החברה גדלו בשנה שעברה ב-3 מיליארד שקל. למרות זאת, רשמה בז"ן ב-2006 רווח נקי של 538 מיליון שקל. בית הזיקוק בחיפה הופרט לפני כחודש והונפק בבורסה לניירות ערך, והשליטה בו עברה לידי אנשי העסקים סמי עופר ודיוויד פדרמן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מונט גלפז
נפילת טיל בבתי הזיקוק בחיפה, יולי 2006
צילום: מונט גלפז
מומלצים